Первинна капіталізація Земельного банку може скласти 25-30 млрд. доларів

Створюваний урядом Земельний банк може акумулювати істотну частку інвестиційного ресурсу, необхідного для підвищення ефективності роботи аграрної галузі в Україні.

Зокрема, як пише в своїй статті для тижневика “Коментарі” голови ради директорів “Ukrlandfarming” Олег Бахматюк, при правильних управлінських рішеннях, капіталізація банку на першому етапі його розвитку може скласти до $25-30 млрд.

На думку підприємця, для найбільш ефективного використання природних переваг України, в ході земельної реформи земельні ресурси країни повинні бути розділені на три рівних частини. “Одна третина повинна належати дрібного власника, який де-факто годується з цієї землі. Друга третина — середньому виробникові, він, за великим рахунком, займеться забезпеченням внутрішнього ринку. Ще третина — великого землевласника, який повинен забезпечити експорт нашої продукції і стане в першу чергу каталізатором капіталізації земельних ресурсів в Україні. Ця модель чудово зарекомендувала себе в Аргентині і Бразилії,і нам потрібно просто перейняти їх досвід”, – зазначає Бахматюк.

За його словами, щоб нормально функціонувати, Земельний банк повинен оперувати не менш ніж 3 млн. га. “Це приблизно 10% території країни. Якщо у нього буде менше, він не зможе стати ефективним гравцем. Якщо ж на першому етапі буде більше 3 млн. га, він перетвориться в монополіста з усіма відомими наслідками. На мою думку, при правильних управлінських рішеннях прогнозна кінцева капіталізація банку складе $25-30 млрд.”, – пояснює голови ради директорів “Ukrlandfarming”.

Він також додає, що протягом наступних чотирьох-п’яти років даний проект може стати каталізатором оцінки ринку земельних ресурсів не просто як активу землі, а високопродуктивного біологічного активу — за аналогією з нафтовими родовищами в країнах Близького Сходу. “Більше того, реалізація проекту доведення Земельного банку до високотехнологічного кластера на першому етапі дасть очевидні економічні та політичні інструменти. Це можливість прямого надходження до бюджету не менше $3-4 млрд. Крім того, орендні платежі в держбюджет на рівні $300 млн. з відповідним зменшенням державної підтримки та економії від неефективних державних програм на рівні до $500 млн. щорічного утримання”, – упевнений О. Бахматюк.

За його словами, грамотні формулювання і просування даного проекту на міжнародних ринках дасть можливість залучити інвестиції в тваринництво, оскільки галузь може бути одним з інвестиційних вимог, умовою приходу інвестора. “Очікувані інвестиції — на рівні $2-3 млрд. Це дасть можливість створити 150 тис. робочих місць”, – підсумовує підприємець.