Переваги і недоліки життя на крайніх поверхах

Перший і останній поверхи завжди користувалися не кращою славою. За даними “Харківського агентства нерухомості” (ХАН), більше 60% покупців квартир, які звертаються до них і акцентують увагу на поверсі, не хочуть перший і останній поверхи. А за словами керівника відділу продажів столичного АН “Valion” Олени Щербакової, в її практиці від крайніх поверхів взагалі відмовлявся більше 90% клієнтів. Але що ж не так з цими поверхами?

Думка, що жити на першому і останньому поверхах некомфортно, виникло не на порожньому місці. Це пов’язано з тим, що старі будинки мають масу недоліків, які можуть істотно зіпсувати життя новоселам. І чим старіший будинок, тим більше у нього проблем, оскільки капітальний ремонт дахів, підвалів і комунікацій в таких будівлях якщо й проводиться, то дуже рідко.

Не брати…

Отже, у чому ж головні недоліки квартир на першому поверсі. Найбільше скарг пов’язано з близькістю підвалу. Адже в основному дані приміщення не опалюються. З-за цього взимку первоэтажники страждають від холоду і вогкості в квартирах. А ще з підвалу до вас можуть завітати гості у вигляді комах або гризунів.

Як зазначила Олена Щербакова, перші поверхи можуть страждати від неприємних запахів. Це може бути як пліснявий душок, так і сморід від каналізації. Крім того, якщо каналізаційна труба забивається, квартири на першому поверсі можуть перетворитися в басейн з відходами людської життєдіяльності.

“Ще перший поверх “хороший” тим, що ви завжди будете в курсі розмов сидять на лавочках сусідів. А проїжджаючі мимо машини мешканців або ранкові сміттєві вантажівки буде чути так, ніби все це відбувається у вас вдома”, – зазначила Олена.

З нею згодна й студентка Ірина, яка з батьками живе на першому поверсі 12-поверхівки. Вікна її квартири виходять на обидві сторони будинку. “Якщо вікна виходять на проїжджу частину, це гарантія цілодобового шуму. Але і вікна у двір – не панацея. Грюканье вхідних дверей, галасливі компанії, сигналізація припаркованих під будинком машин, раніше був ще й гавкіт собак. А взимку додається двірник, в п’ять ранку соскребающий сніг і лід з асфальту”, – каже дівчина. Ситуацію рятують тільки спеціально замовлені вікна.

Іра також поскаржилася, що життя на першому поверсі неможлива без щільних штор. Адже вечорами, якщо включити світло і не запнути вікна, відчуваєш себе як у вітрині магазину. Повністю втрачається комфорт і відчуття особистого простору.

Крім того, перший поверх найбільш привабливий для злодіїв, оскільки в такі квартири найпростіше пробратися. Це змушує багатьох ставити на вікна решітки, що остаточно псує і без того, найчастіше, не кращий вигляд з вікна. Не пощастило і тим, чиї вікна виходять на сміттєві баки, які можуть видавати неприємний запах. Також на перших поверхах менше світла з-за дерев у дворі або тіні від будинків.

Однак, за словами Ірини, цей недолік досить умовний. “Ми самі висаджували дерева перед вікнами, щоб влітку сонце не жарило у вікна”, – розповіла вона.

Багатьох відлякує відсутність на першому поверсі балкони. З одного боку, ця проблема вирішувана. Адже перший поверх дозволяє добудувати веранду або продовжити кімнату. Але, з іншого, це і вимагає додаткових витрат і паперової тяганини.

Крім того, як зазначила юрист юридичної фірми “ОМП” Надія Клокова, прибудувати балкон до фасаду будинку, який є об’єктом культурної спадщини, що видається маловозможным. Також не вдасться побудувати балкон, якщо будівництво призведе до руйнування несучих конструкцій будівлі або порушення вимог протипожежної безпеки.

“Що стосується узгоджувальної процедури, законодавство тут неоднозначно. Проблема полягає в неоднаковому і неузгодженому використанні термінів “реконструкція” і “перепланування”. А від правильної кваліфікації робіт, як раз і залежить процедура узгодження. Якщо керуватися Наказом Державного комітету України з питань ЖКГ від 17 травня 2005 року №76, прибудова балкону на рівні першого поверху буде вважатися переплануванням. Загальна процедура узгодження перепланування передбачена цим же наказом. Органи місцевого самоврядування можуть встановлювати свої додаткові вимоги до порядку проведення перепланувань. Тим не менш, згідно з державним будівельним нормам прибудову балкона можна кваліфікувати як “реконструкцію”, а значить, при її узгодженні слід керуватися порядком, передбаченим Законом про регулювання містобудівної діяльності № 3038-VI. Тобто, перед початком робіт необхідно зареєструвати в Державній архітектурно-будівельній інспекції Декларацію про початок будівельних робіт. Практиці відомо багато випадків коли прибудову балкону кваліфікували як “реконструкцію”, – повідомила юрист.

Квартири на останньому поверсі хоч і мають значно менше недоліків, але також здатні зіпсувати життя своїм господарям.

“Вдома, в цілях економії, дуже часто будували без технічних поверхів. Крім того, якість самого даху залишає бажати кращого. З-за цього квартиру може залити після сильного дощу або під час танення снігу. У будинках з рівною дахом, в літній час страшна спека, а взимку – дуже холодно”, – розповіла нам Олена Щербакова.

Однак навіть наявність техповерху не завжди рятує від потопу. Бували випадки, коли після сильних дощів заливало і технічні приміщення, і кілька поверхів нижче.

“Знали б ви, як тяжко жити на верхніх поверхах, коли не працює ліфт. – поділилася з нами молода мама Наталя, яка живе з чоловіком і п’ятирічним сином на останньому дев’ятому поверсі. – Коляска в одній руці, син в інший. І так постійно”.

Але і працює ліфт, за її словами, може бути абсолютно марним. Адже він у будинку один, при цьому ще й маленький – пасажирський. Тому будь-яка покупка меблів або будматеріалів перетворюється в болісний підйом вантажів на горбу або ж додаткові витрати на вантажників.

Крім того, багато, хто має квартира в старому житловому фонді, скаржаться на проблеми з напором води. Іноді до верхніх поверхів вона просто не доходить. Також останні поверхи складніше евакуювати у разі пожежі.

Однак більшість цих недоліків відносяться до старих хатах. Квартири в новобудовах пропонують зовсім інший рівень комфорту. “Більшість проблем відступило на другий план в новобудовах. На перших поверхах у таких будинках відкривають магазини і офіси. Отже, квартири починаються з другого, а то і з третього поверхів. А над останніми надбудовують горища, мансарди, що вирішує проблему поточних дахів”, – зазначила Олена.

Її слова підтвердили і представники Промислово-будівельної групи “Ковальська”. За словами начальника управління з реалізації об’єктів будівництва ПБГ “Ковальська” Андрія Радченка, у будинках компанії, які побудовані в останнє десятиліття, на першому поверсі розташовуються тільки нежитлові приміщення. Їх наявність дозволяє створити необхідну внутрішню інфраструктуру новобудови, підвищити комфорт проживання. Крім того, для нових будинків не є проблемою і вуличний шум завдяки сучасних віконних технологій. А використовувана групою система контактної теплоізоляції “теплий дім” ефективна на всій площі фасадів будівель, незалежно від поверховості. Крім того, як розповіли нам у компанії, контроль якості матеріалів і робіт у процесі будівництва дозволяє в майбутньому уникнути проблем з експлуатацією властивих старим будинкам.

Брати!

Однак крайні поверхи мають і ряд переваг, які є вирішальними для багатьох клієнтів. Не дарма, за наданими “Харківським агентством нерухомості” (ХАН) даними, 6% їх клієнтів просять саме перший або останній поверхи, а ще 31% готові розглядати такі пропозиції.

Перш за все, житло на першому поверсі найкращим чином підійде людям похилого віку, інвалідам, сердечникам, яких непрацюючий ліфт може залишити ночувати на вулиці. Також нижній поверх – мрія для мам. Поки малюк зовсім маленький, не потрібно тягати коляску по сходовій клітці. А коли підросте – можна постійно спостерігати за ним, звичайно ж, якщо вікна виходять у двір.

Живучи ближче до землі, можна дістати в користування частину підвалу. “Мої батьки так і вчинили. Зробили дірку в підлозі, і тепер використовуємо підвал замість льоху”, – розповів нам Ірина.

Крім того, власники перших поверхів відзначають можливість бігати, стрибати, танцювати без побоювання, що сусіди знизу будуть незадоволені. Та й страх затопити когось не відвідує власників такого житла.

А ще, квартиру на першому поверсі можна перетворити в офіс, відкрити там магазин або перукарню. Але, як зазначила Надія Клокова, щоб привести приміщення у відповідність з усіма вимогами, може знадобитися реконструкція або капітальний ремонт. Дані види робіт будуть вважатися будівельними, а значить, потребують погодження в порядку, передбаченому Законом про регулювання містобудівної діяльності. Особливістю проведення будь-яких будівельних робіт у багатоквартирних будинках, є узгодження цих робіт з власниками прилеглих квартир. Саме ж рішення про те дозволити чи ні перепрофілювати житлового фонду в нежитловий приймають виконавчі комітети місцевих рад.

Господарів житла на останньому поверсі приваблює свобода і можливість дихати на повні груди. Адже сусідів зверху немає – ніхто не стане «топтатися по голові», з вікна відкривається прекрасна панорама. Крім того, вихлопні гази рідко коли піднімається вище 3-4 поверхів. Так і пилу з пилком, що особливо важливо для алергетиків, на високих поверхах поменше.

“У нас мало комарів. Хоча на перших поверхах люди кажуть, що спати можуть тільки з “рапторами”. Ніхто під вікнами не кричить, не «бухає» на лавочці. А ще в під’їзді на нашому поверсі чистіше і красивіше – сюди ніхто не заходить справити нужду”, – поділилася роздумами Наталія.

Також, за словами маркетолога ХАН Єгора Ігнатія, покупців цікавлять верхні квартири в будинках, де є великий техповерх або мансарда, які можна використовувати для своїх потреб.

І ще однією перевагою, які властиво крайніх поверхах, є ціна такого житла. За даними “Харківського агентства нерухомості” (ХАН), вартість середніх поверхів як мінімум на 2-4% вище, ніж на першому і на останньому. Ще більше ця різниця в столиці, і, за даними АН “Valion”, може досягати 10-15%.

Однак це не стосується приміщень на перших поверхах, які можна використовувати в комерційних цілях. А також останніх поверхів багатьох новобудов, де розташовуються елітні пентхауси.

Якщо ви вирішили придбати житло на першому або останньому поверхах, експерти радять перед здійсненням операції вивчити технічний стан будинку і з’ясувати, коли проводився капітальний ремонт. Якщо присмотерли житло на першому поверсі, то краще, щоб він був високим, а вхід в квартиру був в окремому холі (в ідеалі – відгородженому від суспільної зони дверима). Це гарантує низький рівень шуму і збереження тепла.

Для квартир на перших поверхах також дуже важливо розташування. Найбільш сприятливий варіант, коли вікна виходять на сонячну сторону і у двір. Причому вони повинні бути максимально віддалені від вхідних дверей у під’їзд і розташовані навпроти квітника, газону або чагарників. При такому розташуванні рівень шуму буде нижче, а інсоляція – краще.

“Також варто зайти в підвал, подивитися, чи не збирається там вода, чи немає гризунів або іншої живності. Крім того, огляньте труби, поцікавтеся, коли їх міняли”, – радить Олена Щербакова.

У той же час, при купівлі житла не верхньому поверсі, за її словами, варто уточнити у господаря і сусідів, тече чи ні дах. А також поцікавитися, коли її перекривали. Ще зверніть увагу на ліфтове обладнання, наявність технічного поверху і на напір води.

Тільки ретельно зваживши всі за і проти придбання квартири на першому і останньому поверхах, а також уточнивши подробиці стану саме вашого майбутнього житла, робіть операцію. Так ви зможете уникнути неприємних сюрпризів і заощадити на придбанні даху над головою.