Перенесення будівель: Як це відбувається? ВІДЕО

Перенесення будівель, що мають історичну цінність, практикувався у багатьох країнах світу. Але все-таки це дуже дивне видовище: те, що, здавалося б, повинно стояти непохитно раптом зривається з місця і кудись їде.

Перенесення будинку – це те, що називається «повний відрив»! Після того, як будинок відрізане від фундаменту, воно повинно бути повністю відключено від водопроводу, ліній електромережі та комунікацій. Однак в принципі можна обійтися і без цього. І це не теорія, а практика славетної епохи московських «перестановок» 1930-х рр.

Як же відбувається процес перенесення будівель? Насамперед необхідно якимось чином відокремити будинок від підстави. Для цього навколо будівлі відривають траншею, а потім відрізають його від фундаменту.

Примітно, що в практиці московських пересувань в якості ріжучого інструмента використовувалися металеві троси. Зрозуміло, на цьому етапі будівля нікуди не поїде: досить злегка зрушити його з місця – і воно почне руйнуватися. Перш ніж подорож почнеться, цегла, камінь або дерево доведеться скріпити.

Перший крок – зміцнення будівлі так званими поясними балками. Інший варіант – опоясывание будинку бетонним монолітом. Наступний крок – спорудження потужної металевої рами, на якій будинок і відправитися в шлях.

Зовнішні та внутрішні стіни, які будуть перпендикулярними до напряму руху, найбільш уразливі, тому їх потрібно зміцнити особливо. У стінах роблять поздовжні борозни (штраби), куди вмуровують потужні залізні балки у вигляді двотавра. Ці зміцнюють конструкції називаються рандбалками. Нижче рандбалок в стінах пробивають отвори для рейкових шляхів (вони підуть перпендикулярно рандбалкам). На прокладені рейки колії встановлюють катки, а на них – так звані ходові балки. Над ходовими балками розміщують поперечні балки, які жорстко скріплюються з рандбалками, але ходових поки не стосуються. Так опорна рама знаходить свій остаточний вигляд. Нарешті, залишився просвіт між ходовими і поперечними балками забивають металеві клини. У цей момент вага будівлі переносять з фундаменту на катки, поставлені на рейки. Залишилося розібрати ділянки кладки між просвітами для рейкових шляхів, і будинок можна котити.

Власне, описана технологія – це лише один з варіантів. В різних випадках, залежно від ваги будинку та інших умов, конструкція опорної рами і методи її постановки на катки могли відрізнятися. Але загальний принцип залишався незмінним. При пересуванні будівлі зазвичай використовувалися штовхають домкрати й лебідки для буксирування будівлі вперед.

Крім «московських пересувань», подібна практика проводилась і в далекому зарубіжжі. Наприклад, у 2001 році за такою ж технологією перенесли будівля старого терміналу аеропорту Ньюарк у штаті Нью-Джерсі. Його вага становила близько 7000 т.

Однак технології, які сьогодні застосовуються для переміщення таких габаритних вантажів, дещо відрізняються від того, що описано вище. Зараз замість ковзанок практично повсюдно застосовуються колеса.

Будинок обкопують траншеєю для оголення фундаменту, відокремлюють від нього і крізь підвальне приміщення в будівлю заводять потужні двотаврові балки (типу рандбалок). Вони стануть основою міцної рами. Далі настає найвідповідальніша частина всього дійства – будівля необхідно підняти, щоб підвести під нього колісні візки. Це робиться за допомогою гідравлічних домкратів. Домкрати розставляють на підставках з дерев’яних брусків. Сам процес підйому вимагає філігранної точності. Зусилля слід розподіляти рівномірно, і будівля не має кренитися. В ході роботи, поки одні домкрати утримують будинок, під інші підкладають додаткові бруски. Потім вже ці домкрати приводяться в дію.

Сучасне обладнання дозволяє управляти всіма працюючими домкратами одночасно, домагаючись того, щоб підняте будівля займало ідеально горизонтальне положення. При досягненні необхідної висоти під металеві балки рами підводять колісні візки. З допомогою стійки-домкрата візки впираються в залізні балки, приймаючи вага будівлі на себе. Далі починається транспортування на буксирі.

Іноді, якщо будівля не дуже велика, замість візків під нього підводять спеціальний вантажівка з величезною платформою, на якому і здійснюється транспортування.