Пасивний заставу, або Як ВТБ банк суд програв…

На сьогоднішній день досить складно спрогнозувати, яке рішення винесе суд у справах, пов’язаних з боргами за іпотечними кредитами. Саме ця невпевненість змушує багато банки скорочувати обсяги іпотеки.

Як стало відомо “Ъ”, Вищий госпсуд повернув харківської групи компаній “Таргет” застави, які ВТБ Банк забрав у рахунок погашення позик. При цьому компанії—боржники “Таргету”, які вже знаходяться в стадії ліквідації, не повернули десяти банкам понад $200 млн. Тепер банкіри обіцяють ще більше скоротити обсяги іпотеки.

Вищий господарський суд постановою N5023/4165/11 від 19 жовтня залишив у силі рішення судів нижчих інстанцій, які присудили відібрати у ВТБ Банку заставне майно і передати його ТОВ “Таміра” (входить у ГК “Таргет”). Суди за позовом “Таміри” визнали незаконними дії харківського міського Бюро технічної інвентаризації, яке передало ВТБ Банку торгові центри в Харкові, належать ГК “Таргет”. Банк отримав заставне майно на свій баланс завдяки іпотечної застереженні в кредитних договорах. Це, як вважають в “Таміра”, суперечить закону “Про іпотеку“.

ТОВ “Таміра”, як і його поручитель ТОВ “Ольга” (також входить у ГК “Таргет”), 31 січня цього року прийняли рішення ліквідуватися. Вже перебуваючи в стадії ліквідації, вони в травні подали позови до ВТБ Банку. За даними ліквідаторів цих ТОВ від 18 травня, компанії повинні кредиторам понад 1 млрд грн. Вже 2 червня їх визнали банкрутами.

Група компаній “Таргет” — один з найбільших операторів продуктового роздробу в Харкові. Керує продуктовою мережею Target (21 магазин у Харкові та області), трьома магазинами побутової техніки та електроніки. Основними власниками є брати Андрій і Владислав Протаси.

За словами банкірів, група “Таргет” повинна $200 млн Укрексімбанк, ВТБ Банку, Vab Банку, ТАСкомбанку, Альфа-банку, “Дочірньому банку Ощадбанку Росії”, банків “Базис”, “Фінанси і Кредит”, “Хрещатик” та СЕБ Банку (правонаступник Факторіал-Банку). Заборгованість не погашається з 2009 року, але банкіри сподівалися стягнути майно з боржника. Укрексімбанк через Генпрокуратуру навіть домігся порушення кримінальної справи щодо керівництва ТОВ “Таміра” та “Ольга”, однак рік тому Київський райсуд Харкова скасував постанову слідчого у цій справі. В Укрексімбанку неофіційно підтвердили наявність заборгованості, але від коментарів відмовилися. У багатьох банках підтвердили факт судових розглядів з цими двома компаніями, але не захотіли їх обговорювати. Брати Протас вчора були недоступні для коментарів.

Юристи кажуть, що вилучення банком майна позичальника — остання стадія в переліку можливостей для стягнення, так як продаж застави не є профільною діяльністю кредитних установ. Майно, що виставляється на торги, зменшується, що також невигідно банку. Тим не менш до іпотечної застереження в договорах за повернення застави через БТІ, за даними юристів, вже неодноразово вдавалися ПУМБ, Альфа-банк, Промінвестбанк, банки “Хрещатик” і “Кліринговий будинок”.

У ВТБ Банку визнають, що ринкова вартість вилучених у “Таргету” площ (експерти оцінювали їх в $15 млн) не покриває заборгованість групи ($84,8 млн). “Майно можна не продавати, а здавати в оренду, оскільки вона користується великим попитом у Харкові. З допомогою здачі в оренду або продажу цього майна ми планували компенсувати втрати, пов’язані з неповерненням кредитів,— заявив “Комерсант” голова правління ВТБ Банку Вадим Пушкарьов.— Однак зараз, всупереч закону і логіці, забирають наше майно, яке ми отримали через БТІ в законному порядку. Створено прецедент, який полягає в тому, що банк не може отримати доступ до майна боржника”.

На думку юристів, Вищий госпсуд порушив підсудність справи, яке повинне було розглядатися в адміністративному суді. Але ВТБ Банку буде складно довести право власності на об’єкти банкрута. “Позивач повинен буде представити факти неоднозначного трактування Вищим господарським судом подібних спорів, щоб справу розглянув Верховний суд і відправив на перегляд, як було з ОТП Банком і визнанням незаконності валютних кредитів. Але зібрати таку практику буде практично неможливо”,— вважає старший партнер юркомпанії “Кравець, Новак і партнери” Ростислав Кравець. Він не виключає, що після такого прецеденту багато банки відмовляться видавати кредити під заставу нерухомості. “Яка може бути іпотека, якщо таке відбувається? — обурюється Вадим Пушкарьов.— Глава НБУ Сергій Арбузов дуже багато уваги приділяє запуску кредитування реального сектора економіки, президент Віктор Янукович намагається зацікавити зовнішніх інвесторів, які ризикнуть розмістити тут гроші, а на тлі цього судова система нівелює всі їх досягнення”.

Великі банк—кредитори ГК “Таргет”, млн грн

Банки—кредитори ТОВ “Ольга”

Укрексімбанк

249,95

Альфа-банк

41,12

“Бізнес Стандарт”*

15,427

Банки—кредитори ТОВ “Таміра”

Укрексімбанк

288,60

Банк “Хрещатик”

114,68

* вимоги відхилені ліквідатором

Дані: Єдиний державний реєстр судових рішень України