Оживає ринок житла в новобудовах атакують аферисти

Днями в Оболонському районі Києва викрили чергових аферистів, які наживались на грошах людей, які сподівалися купити квартири в новобудові.

Якась громадська організація укладала договори з інвесторами на участь у пайовому будівництві. Будинок, зведення якого повинно було йти у 2002-2005 роках, не побудували. Гроші – 8,5 млн грн – виявилися витрачені не за цільовим призначенням, тобто вкрадені.

Трохи раніше столичні правоохоронці оголосили про викриття «другого «Еліта-центру»: колосальної багаторічної афери, в яку, за різними даними, були втягнуті сотні людей, включаючи чиновників найвищого рангу. Аферисти «спорудили» житловий кооператив і безсоромно збирали з людей десятки і сотні тисяч доларів в обмін на обіцянки зробити їх позачерговими власниками квартир з пільгового житлового фонду. За даними прокуратури, шахраї привласнили близько 12 млн грн, обікравши таким чином більше 100 осіб.
Здавалося б, часи тотального «кидалова» на ринку нерухомості пішли безповоротно. Однак виявляється, воно як і раніше поруч. Не проходить і тижня, щоб не з’являлися нові повідомлення з різних регіонів про викритих схемах відбирання грошей у довірливих інвесторів новобудов, пише Аіф. За найскромнішими даними, сьогодні в Україні понад 120 тисяч сімей відносять себе до обманутим інвесторам, зробили в різний час гроші в будівництво і так і не дочекалися новосілля.

– Ринок нерухомості злегка «відтанув», причому локомотивом став саме ринок новобудов, – аналізує заступник директора АН «Наш дім» Сергій Нечипоренко. – Пожвавилися і шахраї. Вони бувають різні: є аферисти справжні, споконвічні (які спочатку ставлять своєю метою зібрати якомога більше грошей і зникнути), а є аферисти мимоволі (компанія планувала побудувати будинок, але її хтось збанкрутував: банк-кредитор, конкуренти, фінансова криза, нові закони тощо). Відверто кажучи, в Україні мало не кожен забудовник – навіть з самої незаплямованою репутацією – ризикує потрапити в списки шахраїв і не виконати свої зобов’язання перед інвесторами. Резюме: люди, що внесли свої кровні на рахунку будівельних компаній, всякий раз сильно ризикують. Тому варто сто разів подумати і проаналізувати історію забудовника, перш ніж зважитися на інвестування.

– Справедливості заради варто зауважити: більшість великих забудовників до цих пір не гребують працювати з тими, хто реалізує їх об’єкти «з-під поли», – якщо такі є підвищений попит, – підключається до розмови аналітик ринку нерухомості Олексій СОТНИКОВ. – Оскільки це хороший неврахований дохід. Схема проста. Хочете квартиру подешевше? Ось вам варіант від забудовника (його немає у вільному продажу), тільки треба занести в кабінет чиновника-забудовнику конверт з 10-20 тис. дол. Посередниками найчастіше виступають рієлтори. Так само діють і окремі чиновники на місцях зайняті розподілом соціального житла. Вони ж можуть, наприклад, закрити очі на те, що забудовник надумав раптом продати квартиру в своєму будинку, яку напередодні він вже передав їм у житловий фонд як соцжитло. Чи треба говорити, що прості покупці, залучені в ці схеми, виявляються не тільки безправними в суді, але ще і можуть бути притягнуті до відповідальності, наприклад, за підробку документів!

ПИЛЬНУЙ!

Перш ніж нести гроші забудовникові, знайдіть всю інформацію про нього з доступних джерел, радять фахівці ресурсу Prostopravo.com.ua. Зокрема, в єдиному держреєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців можна з’ясувати, хто власник компанії-забудовника, який її статутний фонд, чи не перебуває вона у стані ліквідації (банкрутства). Держреєстру обтяжень дасть інформацію про те, чи немає арештів та заборон на відчуження майна забудовника. Держреєстру іпотек розповість, чи не знаходиться об’єкт будівництва в іпотеку. В Єдиному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua можна дізнатися, чи не є забудовник учасником (особливо – відповідачем) судових розглядів – зокрема, з банком-кредитором як недисциплінований позичальник, не оспорюються права власності забудовника на землю, виділену під будівництво та ін.

Наявність якогось із згаданих «обтяжуючих факторів» може поставити хрест на ваших надії стати власником нового житла – навіть якщо забудовник не є, по суті, шахраєм і спочатку зовсім не збирався вас обманювати.

Как узнать аферистов