Оцінювати нерухомість будуть приватники

Повноваження БТІ демонополизируют, при цьому отримувати документи про стан об’єкта нерухомості громадяни зможуть за принципом “єдиного вікна”.

“Комерсанту” стало відомо, як буде реформована сфера послуг, що надаються бюро технічної інвентаризації. Після того як з січня 2012 року вони будуть позбавлені повноважень з реєстрації прав власності на нерухомість, в уряді мають намір допустити до ринку послуг технічної інвентаризації приватні фірми. Разом з тим планується встановити граничні вартість і термін виконання таких послуг. Ринок поки не готовий до даної ініціативи, вважають його учасники. Крім того, вони побоюються ослаблення держконтролю і зростання махінацій у сфері нерухомості.

Міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк повідомив “Ъ” про підготовку законопроекту про створення ринку послуг з проведення технічних експертиз та розрахунку інвентаризаційної вартості об’єктів нерухомості. Проект готується в рамках виконання доручення президента Віктора Януковича щодо демонополізації повноважень бюро технічної інвентаризації (БТІ).

Згідно з законопроектом, послуги громадянам зможуть надавати не тільки комунальні підприємства, а й організації інших форм власності. При цьому буде діяти принцип “єдиного вікна”. “Людина буде подавати документи реєстратору, який зв’язується з виконавцями технічної інвентаризації (комунальні БТІ, приватні фірми, технічні інститути або експерт.—”Комерсант”) і з’ясовує, хто може запропонувати мінімальну вартість і термін виконання послуги, після чого повідомляє результати громадянину. Замовник послуги зможе вибрати найбільш прийнятний варіант”,— повідомив міністр.

Пан Близнюк зазначив, що умовою виходу на ринок для приватного бізнесу стане сертифікація: “Експерти, які бажають надавати послуги з технічної інвентаризації, повинні будуть надати Мінрегіонбуду документи про відповідну освіту і пройти атестацію. У результаті вони отримають сертифікат, який підтвердить їхнє право працювати в цій сфері”. Чиновник уточнив, що архівні документи комунальних БТІ протягом трьох років будуть занесені в спеціальну електронну базу (галузевий архів). Доступ до неї матимуть держреєстратори, експерти, нотаріуси.

За словами Анатолія Близнюка, для здійснення угод купівлі-продажу нерухомості не знадобиться кожного разу запитувати в БТІ документи з технічними характеристиками об’єкта. “Достатньо один раз пройти процедуру технічної інвентаризації, так як тільки первинна є обов’язковою. Всі наступні — за бажанням”,— зазначив він. Щоб уникнути завищення вартості послуг планується встановити граничні ціни і терміни виготовлення документів. “Для кожної послуги будуть розраховуватися витрати на її виробництво, роботу експерта і рівень рентабельності — не більше 5-10%”,— пояснив міністр.

Цей законопроект продовжить реформу БТІ, розпочату ще в лютому 2010 року. Тоді була прийнята нова редакція закону “Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, згідно з якою з 1 січня 2012 року БТІ будуть позбавлені повноважень з реєстрації прав власності та користування земельними ділянками, нерухомістю, в тому числі недобудованою, а також прав на її оренду. Реєструвати речові права будуть держреєстратори, підпорядковані Міністерству юстиції. Дані про них будуть вноситися до єдиного держреєстру прав — “Укрдержреєстр”. Мін’юст також позбавить БТІ повноважень з ведення обліку безхазяйного майна, оформлення довіреності на управління нерухомістю, обмеження володіння і користування об’єктами.

БТІ зможуть проводити лише технічну інвентаризацію новозбудованих і реконструйованих будівель. Для цього експерт, як і раніше, буде фіксувати в техпаспорті фізичний знос об’єкта, інформацію про його конструкції (стіни, перекриття, вентиляція), розраховувати інвентаризаційну вартість, готувати проект капітального ремонту будинку або його перепланування, розробляти і затверджувати поверховий план будинку, а також визначати відповідність розташування квартири цього плану.

У БТІ очікувано прохолодно поставилися до нової ініціативи. “Вже є сумний досвід реформування земельної галузі, коли держакти на землю видавали приватники. І що вийшло? 99% актів не відповідають дійсності. Не виключено, що це станеться і з об’єктами нерухомості”,— впевнений директор КП “Сумське міське БТІ” Борис Афанасьєв. “З виходом приватників на ринок з’являється ризик того, що влада втратить контроль над ситуацією. Навряд чи приватні фірми будуть інформувати місцеву владу про випадки самовільного будівництва, а за певну плату і зовсім стануть узаконювати технічно непридатні для перебування і проживання будівлі”,— стверджує “Комерсант” директор КП “Магдаленівське” Микола Підгорний.

У Союзі фахівців з нерухомості (об’єднує 120 компаній і 2 тис. фізосіб) зазначають, що було б доцільно використовувати грузинський сценарій демонополізації БТІ. “Потрібно, як в Грузії, забезпечити кожному громадянину електронний доступ до виписок та довідок з реєстрів прав власності. Крім того, там людина має можливість через інтернет замовляти технічну інвентаризацію і оплачувати її. Україна могла б піти аналогічним шляхом,— вважає президент асоціації Олександр Рубанов.— Абсолютно не зрозуміло, навіщо виводити на ринок приватні контори, якість роботи яких буде складніше контролювати. Чому б просто не обмежити вартість і терміни для кожної послуги, що надається комунальними БТІ?”