Оцінювачі нерухомості звернулися до влади з вимогою запобігти монополізації ринку

Оцінювачі виступили проти монополізацію ринку в Україні.

Більше 800 оцінювачів з різних міст України звернулися до президента, Кабінету міністрів, Верховній Раді, Міністерству юстиції, Фонду держмайна (ФДМ) і в Антимонопольний комітет з вимогою скасувати низку наказів ФДМ, монополізують ринок оціночної діяльності та не дають можливості розвиватися незалежної оцінки як такої.

Про це під час прес-конференції “Рейдерське захоплення професії оцінювач” заявили представники Українського товариства оцінювачів (УТО) та інших асоціацій.

“В наказах ФДМУ і змінах до них додатково і необґрунтовано з’явилися зміни, які створили ситуацію, коли замість 9 тис. ліцензованих оцінювачів, які працюють в Україні, лише 40 осіб вирішуватимуть, що, скільки і для кого коштуватиме в нашій країні. Малий і середній бізнес успішно і швидко буде поглинатися великим”, – наголошується у відкритому листі громадськості оцінювачів України.

Провідний оцінювач Американського товариства оцінювачів ASA Людмила Симонова підкреслила, що всі накази ФДМ видавав без обговорення з громадськістю.

“Це таке кричуще порушення антимонопольного законодавства, коли лише 12 фірм ділять між собою кожна по дві області України. Крім того, порушення закону “Про оцінку”, оскільки цим людям (працівникам 12 фірм отримали право проводити “податкової” оцінки – ІФ) дозволено не стажуватися протягом року”, – зазначила вона.

Модератор форуму “Відкритий клуб незалежних оцінювачів” Андрій Філін зазначив, що ці 12 фірм запровадили автоматизовану послугу оцінки через сайт, з допомогою введення даних замовником.

“У всіх міжнародних стандартах існує не тільки вимога оцінки об’єкта, але й опису оточення об’єкта, тому що це істотно впливає на вартість, є вимога фотографування об’єкта”, – наголосила Л. Сімонова.

Як зазначила член ради УТО Ірина Іванова, з введенням третього напряму “Оцінка для цілей оподаткування та нарахування інших обов’язкових платежів” сталася якась підміна понять. “Змішали податкову оцінку, яка у всьому світі вважає масової оцінкою, яку виконує, як правило, державний оцінювач за державні гроші, із звичайної оцінкою. Податкова оцінка дійсно потрібна, але ніякого відношення не має до угод на звичайному ринку”, – зазначила В. Іванова.

Як вона пояснила, в Україні оцінка для цілей оподаткування застосовується до угод купівлі-продажу, використовуючи механізми масової оцінки, тобто автоматизованої системи розрахунку вартості, що апріорі виключає визначення ринкової вартості як такої.

За її словами, крім істотного подорожчання послуг на ринку оцінки, за нових правил гри на ньому, ціна роботи оцінювача залежить не від обсягу роботи, а від кількості кімнат, обробки і т. д., тобто ціна послуг прив’язана до вартості об’єкта.

Член ради директорів Українського товариства оцінювачів Пузенко Сергій зазначив, що нові правила оцінки стосуються не тільки ринку нерухомості і транспорту, але й інвестиційного ринку.

“Справа стосується й інвестиційного ринку. Тобто це всі операції фізичних осіб з продажу корпоративних прав акцій, прав вимог і т. д. Для таких оцінок у ФДМ навіть не передбачили спеціалізацію. Тобто Мін’юст вже заборонила нотаріусам здійснювати операції без оцінок. Весь інвестиційний ринок, якщо він повинен йти через нотаріат, просто зупиниться”, – сказав він.

Як зазначила заслужений оцінювач Українського товариства оцінювачів Людмила Туровська, кваліфікаційні свідоцтва, які видає ФДМ, прив’язує навчив оцінювача до однієї фірми, що, по суті, є кріпаком правом, оскільки після звільнення такого працівника з фірми, він фактично позбавляється права на професію.

На думку оцінювачів, у ситуацію повинен втрутитися Мін’юст, оскільки з виходом наказів ФДМУ склалася правова колізія. По-перше, відповідно до законодавства виходить, що уповноваженим визначати оціночну вартість органом є суб’єкт приватної форми власності. По-друге, досі діє постанова Кабміну №1103, що дозволяє всім оцінювачам здійснювати свою діяльність.

Як повідомлялося, Державний реєстр оцінювачів з новим напрямом 3: “Оцінка для цілей оподаткування та нарахування інших обов’язкових платежів” на першому етапі включає 12 компаній, повідомив Фонд держмайна.

Зокрема, до нього увійшли ТОВ “Альтаріка”, “Легранд Лтд”, “Одеон-2010” (всі три – Київ, раніше – Донецьк), “Анніт”, “Керкіон”, “Лаодіка”, “Прінтсел” (всі чотири – Київ, раніше – Одеса), “Графітек Лтд”, “Інтек-плюс”, “Россторг”, “Стілпарк” і “Юринтегро” (всі – Київ).

Новий напрям оцінки передбачено ст. 172 і 173 Податкового кодексу. У його розвиток було прийнято постанову Кабінету міністрів №103 від 26 жовтня 2011 року про визначення оціночної вартості продаваної (обмінюваної) нерухомості та об’єктів незавершеного будівництва.