«Оціночні новації» спровокували сплеск продажів квартир в липні – експерт

Очікування нововведень на ринку оцінки нерухомості могли стати одним з ключових чинників, які спровокували сплеск продажу квартир на вторинному, так і на первинному ринку.

До такого висновку прийшли експерти аналітичного центру відділу продажів ЖК «Park Stone», проаналізувавши результати письмових та усних опитувань інвесторів за підсумками продажів в червні-липні.

За словами начальника відділу продажів ЖК «Park Stone» Дмитра Шості, понад 40% покупців квартир, які уклали договори в червні-липні, або підписали попередні угоди про купівлю квартир в комплексі, відзначали, що форсували угоду із-за очікування новацій на ринку оціночних послуг.

«Більшість покупців квартир в новобудовах набувають вже не перше житло, розширюючи власну житлоплощу. Ті, хто хотів продати свою квартиру на «вторинці» у цьому році, постаралися докласти максимум зусиль, щоб зробити це до 1 серпня, поки нові правила оцінки нерухомості не вступили в силу. Природно, рішення інвестувати виручені кошти в нове житло теж приймалося швидше», – говорить Д. Шостя.

За його словами, аналогічного сплеску активності можна очікувати і в жовтні. «В цілому рішення Кабміну про перенесення дати початку дії нових правил оцінки на 1 листопада можна оцінити позитивно. Адже Фонд держмайна зможе за цей час забезпечити підготовку набагато більшого числа оцінювачів, ніж ті, що сьогодні внесені в реєстр. Однак навряд чи потрібну кваліфікацію отримають всі 9,5 тис. оцінювачів. А це означає, що проблем – хоч і в меншій мірі – не уникнути. Відповідно, продавці та покупці будуть пробувати завершити операції до 1 листопада», – додав експерт.

Нагадаємо, раніше Фонд держмайна оприлюднив дані, згідно з якими станом на 4 серпня 2013 року базовий курс навчання, необхідний для отримання сертифіката оцінювача для цілей оподаткування, пройшли 469 осіб, здали іспит, що дозволяє займати посаду керівника суб’єкта оціночної діяльності – 285 осіб, до Держреєстру оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності внесено 161 оцінювач.