«ОТП Банк» планують приготувати по-німецьки

Акціонери банків «Форум» і «ОТП Банк» розглядають можливість їх злиття.

В результаті об’єднання «ОТП Банк» може прийняти на баланс кредитний портфель банку «Форум» і віддати за це в управління групи Commerzbank до 49% акцій об’єднаного фінустанови

Обізнане про переговори між угорською групою OTP та німецької Commerzbank джерело «i» говорить, що одним із сценаріїв виходу з українського ринку, який розглядає німецький банк, є об’єднання активів дочірнього банку «Форум» з активами дочки OTP — «ОТП Банк».

«У результаті об’єднання банк збереже бренд OTP, а німецький банк отримає в управління частину його акцій і право впливу на менеджмент фінустанови — це буде портфельна інвестиція на кілька років, щоб компенсувати втрати Commerzbank від інвестицій в Україну»,— говорить банкір.

За словами джерела, непрямим свідченням розвитку цієї лінії в переговорах може бути зняття з посади голови правління українського «ОТП Банку» Дмитра Зінкова і призначення на його місце Тамаша Хак-Ковача, який з 2000 р. виконував обов’язки голови правління дочірнього банку Commerzbank в Угорщині, з липня 2007 р. очолював дочірній банк Commerzbank в Москві, а з травня 2010 р. був головою підрозділу Центральної та Східної Європи (CEE) Commerzbank.

«Ця відставка для мене абсолютно несподівана. Крім того, пан Зінков звернувся до Форуму провідних міжнародних фінансових установ з проханням переобрання голови ФПМФУ і внесення відповідних змін у зв’язку з тим, що з першого березня він більше не працює головою банку»,— заявив «і» Володимир Лавренчук, голова правління «Райффайзен Банку Аваль».

Коментуючи призначення пана Ковача, екс-голова правління банку «Форум» Ярослав Колесник наголосив, що у того немає досвіду роботи з населенням. «У цьому зв’язку стратегія банку може змінитися, і банк не буде так інтенсивно працювати з населенням, як раніше»,— зазначив банкір. Що ж до можливого вливання «Форуму» в «ОТП Банк», банкір в такий сценарій не вірить. «Об’єднання ОТП і «Форуму» на сьогодні досить складно»,— вважає він.

Видання «i» звернулися до німецької й угорської банкам з проханням прокоментувати інформацію про можливе злиття їх активів в Україні і не отримали спростування цього слуху.

Глава зовнішніх зв’язків Commerzbank Армін Гуль відмовився від коментарів. Група OTP офіційно спростувала припущення про продаж. А сам Дмитро Зінков на питання «і» про можливості отримання коментаря лише зітхнув і вимкнув телефон.

Між тим, одним з вірогідних сценаріїв такого об’єднання активів українські банкіри бачать відділення від банку «Форум» всього кредитного портфеля і передачу його під контроль «ОТП Банку».

«Банк «Форум» за минулі три роки списав близько 4,7 млрд. грн. збитків — при загальному портфелі кредитів фізосіб і юросіб у розмірі 11,3 млрд. грн. (резерви під знецінення кредитного портфеля 4,04 млрд. грн.— «і»). Тому при поділі банку резерви можуть бути розформовані»,— говорить голова правління одного з найбільших банків з українським капіталом.

За його оцінками, враховуючи що склався на ринку дисконт до роздрібних активів у розмірі 80% і до корпоративних — на рівні 30%, група Commerzbank може розраховувати на пакет до 30% акцій банку — одержувача активів. Хоча, з чуток, німці торгуються за контроль над 49% акцій. Ліцензія ж банку «Форум» після його «распотрошенной» може бути виставлена на продаж — сьогодні подібний пакет документів коштує близько $10 млн.

Після можливого вливання активів «Форуму» «ОТП Банк» не доведеться докапіталізувати — об’єднаний банк буде володіти активами у розмірі 33,1 млрд. грн. і власним капіталом на рівні 5 млрд. грн., що забезпечує йому умовну адекватність капіталу на рівні 15% (при нормативі близько 10%). «Приєднання активів одного банку до іншого, якщо воно відбудеться, це не ознака слабкості німців,— стверджує один з банкірів.— В Угорщині справи теж не так гарні — з-за антибанківських законів, прийнятих місцевою владою, країна перебуває на порозі фінансової ізоляції. Вийти з ринку України ні німці, ні угорці не можуть, тому змушені шукати шляхи для об’єднання і виживання».

Голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін вважає, що більшість банків із західним капіталом вийдуть з роздробу і перейдуть на корпоративний і великий корпоративний бізнес, «тому що в таких умовах — де немає судової системи — займатися кредитуванням приватних клієнтів та МСБ неможливо». На думку банкіра, може розвиватися тільки кредитування великого корпоративного бізнесу, «а все інше дуже важко — бо роздрібний бізнес залишиться російським і українським банкам».