Особливості оренди житла в Фінляндії

У Фінляндії, яка займає перше місце в рейтингу «Кращих країн світу» за версією журналу Newsweek, зростає вартість оренди житла.

Протягом останніх шести років темпи зростання подорожчання в два рази перевищують інфляцію. Тільки за II квартал 2011 року оренда житла подорожчала в середньому по країні на 2,4 %, а в Хельсінкі і його околицях — на 3,6 %.

Знайти квартиру за розумні гроші стає непросто. Для цього потрібно запастися терпінням. Бажано також скористатися послугами ріелтора. Крім того, краще заздалегідь дізнатися про деякі особливості оренди у Фінляндії.

Права та обов’язки

Як правило, орендар повинен внести завдаток у розмірі плати за кілька місяців. Якщо за час свого проживання наймач завдасть шкоди майну орендодавця, ці гроші не повертаються. Але якщо пошкодження сталися з-за природного зносу, то відповідальність несе власник.

Фіни зазвичай не намагаються зробити що здається в найм житло максимально придатним для проживання. Квартири здаються без світильників (виключення може бути зроблено тільки для ванної кімнати), килимів, штор і датчиків пожежної сигналізації. Все це орендар повинен придбати сам.

З іншого боку, холодильник у квартирі звичайно є. Крім того, в багатоквартирних будинках бувають загальні сауни, пральні і спеціальні приміщення для зберігання речей. У деяких будинках є навіть три такі приміщення: одне, найхолодніше, для продуктів, друге — для велосипедів, третє — для всього іншого.

Комунальні послуги оплачує орендар. У квартирах зазвичай немає лічильників на воду та опалення.

Орендар не зобов’язаний оплачувати страхування житла, проте бажано зробити це. Якщо поліс оформлений на власника, то у випадку, наприклад, пожежі, відшкодовується лише вартість житла. Якщо ж платить орендар, то можна розраховувати і на відшкодування збитків від псування майна, яке знаходилося в будинку.

Обмеження по ремонту

У Фінляндії, як і в багатьох інших країнах, є обмеження, що стосуються ремонту. Заборонено вносити суттєві зміни у зовнішній вигляд житла, не отримавши дозволу від власника. Наприклад, не можна без попередження перефарбовувати нерухомий інвентар. Про незначних змінах повідомляють через два тижні, про капітальний ремонт — за півроку. Тільки якщо необхідний ремонт терміново (наприклад, прорвалася водопродводная труба), його не потрібно погоджувати з орендодавцем. Якщо з-за ремонту мешканцям доводиться тимчасово переїхати в інше місце, то за цей період оренда не оплачується.

Вартість оренди, євро/м2 в месяцпо даними Statistics Finland

Місто

Ціна

Гельсінкі

15,47

Еспоо

14,13

Вантаа

12,81

Тампере

11,58

Турку

10,68