Особливості національної іпотеки


Незважаючи на загрозу другої хвилі кризи, ринок нерухомості нинішнім літом був напрочуд жвава.

Цю тенденцію підтверджують і самі ріелтори. У липні В столиці було продано 1135 квартир на вторинному ринку (у червні – 1050) і 684 – в новобудовах (у червні – 613). Для порівняння: у 2007 році в місяць тільки на вторинному ринку в середньому полягало близько 1600 покупок.

Чому переполох?

«Думаю, ринок відновлюється з кількох причин. Одні покупці вже мають певну суму готівкою, необхідну для покупки бажаної квартири. Інші беруть кредити, так як вважають, що ціни на житло досягли дна і нижче не опустяться. Ну, і зовсім недавно виявилася ще одна тенденція: страх перед кризою. Люди бояться втратити свої заощадження, тому поспішають вкласти гроші у щось матеріальне, наприклад, земля, нерухомість», – пояснила нам столичний агент з нерухомості Олена Трофімова.

Пожвавлення попиту на ринку нерухомості підтверджують і самі кияни. «Я давно думала про купівлю квартири. Пошук житла вирішила активізувати влітку, тому що ціни в цей сезон точно не виростуть. Поки вибираю, хоча і сподобалися кілька варіантів. Але навряд чи б я змогла купити квартиру зараз, якщо б іпотека не стала доступнішою. Мені як раз для покупки однокімнатної квартири не вистачає 20 тис. доларів. Тому буду брати кредит у банку. Могла б почекати ще пару років і зібрати потрібну суму. Але боюся чекати. Раптом ціни підскочать?” – ділиться з нами думками столичний філолог Марія.

Яка квартирка цікавить?

Цікаве спостереження: якщо буквально півроку-рік тому найбільше покупок полягало на вторинному ринку , в сегменті 1-2-кімнатних квартир економ-класу, то зараз в рази збільшився інтерес щодо первинного житла. «Це обумовлено тим фактом, що банки потихеньку йдуть назустріч своїм клієнтам. Вже сьогодні знижується процентна ставка збільшується термін іпотечного кредитування. Сьогодні в середньому можна взяти іпотеку за ставкою 16% річних. Але не виключено, що навесні пропозиція буде ще вигідніше – на 1,2% нижче», – сказав нам головний архітектор проектної групи «Архиматика» Дмитро Васильєв.

Банкіри і самі визнають: до повного відновлення ринку іпотеки ще рано. «Активність попиту на іпотечні кредити на сьогоднішній день стримується відносно високими відсотковими ставками за кредитами», – звернув увагу «Оглядача» заступник директора департаменту роздрібного бізнесу ПАТ «Ощадбанк» Олександр Нестеренко. На думку банкірів, вимоги для клієнтів дуже жорсткі, тому не кожен може претендувати на отримання іпотеки. «Позичальник повинен бути резидентом. Він повинен мати суму початкового внеску не менше 20%, офіційне підтвердження доходів, яких буде достатньо для здійснення платежів за кредитом і покриття інших постійних витрат позичальника», – перерахував перелік вимог до позичальника Нестеренко.

А, може, краще почекати?

Хоча сьогодні кредитують іпотеку близько 24 банків (див. таблицю), експерти радять не поспішати брати іпотеку. «Якщо для покупки квартири не вистачає 10-20%, то можна зв’язуватися з банком. А якщо більше – не варто. Сьогодні іпотека ще недоступна звичайному українцю. І знадобиться хоча б 3 роки, щоб цей сегмент кредитування відновився», – поділився з «Обозревателем» своїми думками президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Той факт, що поспішати з купівлею квартири не варто, підтверджують і висновки іноземних експертів: ціни на житло поки не досягли дна і можуть продовжити подальше падіння з урахуванням загрожує світу другої хвилі кризи. Так, за інформацією американського дослідницького центру Global Property Guide вартість нерухомості буде знижуватися. Експерти центру проаналізували ціни на нерухомість в 39 країнах (в тому числі, і в Україні). Як показує статистика, в 23 країнах спостерігалося зниження цін на житло. В 16 країнах вони росли з поправкою на інфляцію. Вартість житла вступила в період відносного затишшя. «В цілому, вона глобально переоцінена, тому нерухомість в світі продовжить дешевшати», – стверджують аналітики.

Вітчизняні експерти теж вважають, що нерухомість буде падати в ціні. І якщо не на вторинку, то на первинку точно. «З урахуванням того, що сьогодні почалася навіть конкуренція серед банків у боротьбі за клієнта, охочого придбати житло в нових будинках, то забудовники зроблять все можливе, щоб зробити цей сегмент ринку доступніше. Хто ще 3 роки тому міг би подумати, що ціна квадратного метра в споруджуваних багатоповерхівках буде коштувати близько 7 тисяч гривень? А сьогодні це реальність. Ціна буде знижуватися і далі. Як мінімум на 5%», – впевнено ділиться прогнозами Дмитро Васильєв.

Буде наша іпотека європейської?

Дивлячись на низьку процентну ставку на іпотечні кредити за кордоном, зокрема, в Європі, багато українців з заздрістю зітхають. «Чому, наприклад, в Празі моя сестра змогла взяти іпотеку під 5% річних? А нам такі відсотки тільки сняться?» – обурена дончанка Лідія. На думку Олександра Охріменка, в нашій країні теж можуть бути низькі ставки на іпотеку – треба просто почекати… 30 років. «Практика показує, низькі ставки на іпотеку є в державах з розвинутою економікою. На жаль, Україна відноситься до груп країн. Звідси і результат», – говорить Охріменко.