Основні заходи боротьби з кризою на ринку житла

Криза на ринку нерухомості торкнувся всіх європейських країн.

У їх числі і Великобританія, де дорожчає тільки елітне житло, а квартири і будинки середньої категорії продовжують дешевшати. Ще важче ситуація в Болгарії, де за рік ціни впали більш ніж на 6 %, і в Ірландії, де нерухомість коштує майже наполовину дешевше, ніж чотири роки тому. Існує декілька заходів, реалізувавши які, влади зможуть зробити житло більш доступним.Запропонувати пенсіонерам переїхати в менші за площею будинки

Літні люди можуть переселитися в невелику квартиру, а будинок здавати в оренду.
У багатьох країнах існує дефіцит пропозиції з-за того, що будується дуже мало об’єктів. Така ситуація склалася, наприклад, у Гонконзі, на Кубі і в багатьох регіонах Великобританії. Так, в 2010 році в Сполученому Королівстві було побудовано всього лише 134 000 об’єктів, проте кожен рік формуються близько 230 000 нових домогосподарств. Не дивно, що на всіх житла не вистачає. Прогнозується, що до 2025 року в одній тільки Англії не буде діставати 750 000 одиниць житла. Крім того, більше третини житлового фонду частково пустує, до цієї категорії відносяться будинки, в яких принаймні дві спальні залишаються незайнятими.
В деякій мірі цю проблему можна вирішити за рахунок переселення пенсіонерів. Часто самотні літні люди живуть в просторих будинках, при цьому їм важко утримувати нерухомість і підтримувати порядок. Між тим, є великі сім’ї, які потребують поліпшення житлових умов, але не можуть собі цього дозволити.
Щоб заохотити пенсіонерів переїжджати в більш компактні апартаменти, можна запропонувати їм податкові пільги, а також переобладнувати їх нові будинки (широкі дверні прорізи без порогів, сходи з пандусами тощо).

Послабити обмеження на будівництво

Влада часто вводять обмеження на будівництво, особливо це стосується прибережних зон і природних заповідників. Це актуально, наприклад, для Греції, Туреччини і Хорватії. Однак у Великобританії важко домогтися дозволу на зведення будинків навіть у сільській місцевості, яка може надати широкі можливості, щоб забезпечити житлом постійно зростаюче населення.
Тому уряд країни запропонував реформу, покликаної послабити обмеження для забудовників, які пропонують екологічні проекти.
Алекс Мортон, науковий співробітник організації Policy Exchange, запропонував знизити ціни на землю. Зараз ділянки під будівництво одного об’єкта у Великобританії коштують від 30 до 60 тис. фунтів стерлінгів. Це означає, що на якісну обробку і дизайн в середньому залишається мало коштів.
За словами Мортона, планувальники повинні грати роль консультантів при забудовників і пропонувати найбільш вигідні шляхи вирішення тих чи інших проблем, замість того, щоб працювати в державному секторі і всіляко гальмувати будівництво.

Підтримувати приріст населення

У Західній Європі населення зростає, в основному, за рахунок іммігрантів. Прогнозується, що до 2033 року в Англії буде 27,5 млн домогосподарств, що на 27 % більше, ніж у 2008, коли їх налічувалося 21,7 млн. Велику роль у прирості населення відіграє приплив іммігрантів.
Деякі експерти стверджують, що в найближчі 25 років у Великобританії потрібно буде побудувати 2 млн будинків, щоб забезпечити житлом сім’ї приїжджих. За цей час більше третини новоутворених британських сімей складуть іммігранти. За даними організації Migration Watch, навіть якби обсяги будівництва збільшилися на 25 %, до 2033 року все одно не буде вистачати близько 800 000 будинків.
Таким чином, постійне збільшення чисельності населення буде підтримувати високий попит на житло і стимулювати будівництво.

Змусити власників продати або здати в оренду порожні будинки

Багато хто відмовляється здавати або продавати житло за спекуляцій або щоб ухилитися від сплати податків
Велика кількість порожніх будинків при загальній нестачі пропозиції є серйозною перешкодою для потенційних покупців і місцевої влади. У Великобританії налічується близько мільйона об’єктів, в яких ніхто не живе. З них 350 000 пустують більше шести місяців. Вони могли б стати хорошою підмогою, адже на те, щоб побудувати таку кількість будинків піде маса часу.
Уряд Великобританії віддало наказ місцевим органам самоврядування, щоб ті стимулювали домовласників продавати житло або здавати його в оренду. Незважаючи на це, повернути до використання вдалося лише 60 % об’єктів. А шотландські влада запропонувала законопроект, згідно з яким підвищеним муніципальним податком будуть обкладатися будинки, порожні більше шести місяців. Очікується, що нововведення торкнеться 25 000 об’єктів нерухомості.

Ввести обмеження на купівлю друге будинків

На курортах зустрічаються цілі вулиці, де хати пустують більшу частину року
У деяких регіонах Великобританії, зокрема, у Південно-Східній та Південно-Західної Англії, курортна нерухомість становить значну частку житлового фонду.
13 500 об’єктів нерухомості, тобто кожен двадцятий об’єкт в Корнуоллі,— це літні будинки, і їх власники отримують знижки з комунального податку. При цьому жодних обмежень на купівлю курортної нерухомості немає.
Джордж Монбіо, оглядач газети «Гардіан», вважає, що потрібно підвищити ставку комунального податку для тих, хто володіє другим або третім будинками, як це нещодавно запропонували влади Франції.

Зробити іпотечні кредити доступнішими

Кращий вихід — зменшити розмір початкового внеску.
Наявність доступних програм іпотечного кредитування сприятливо позначається на ринку житлового будівництва. Однак у Великобританії, Німеччині та деяких інших країнах позичальників стає менше, люди вважають за краще орендувати, ніж купувати в кредит. Одна з основних причин полягає в тому, що покупці змушені вносити великий завдаток.
Влади повинні заохочувати видачу позик на більш м’яких умовах. Стів Тернер з Союзу будівельників житла (HBF) вважає, що держава, забудовники і кредитні організації повинні скооперуватися та створити нову схему страхування, яка дозволить владним структурам приймати зобов’язання по виплатах, коли банки і будівельні фірми виявляються неспроможними.

Заохочувати людей жити сім’ями

Живучи з рідними за одним дахом, можна заощадити значну частину бюджету.
В Північній і Західній Європі люди воліють жити окремо від родичів. На півдні, наприклад в Італії, традиція, навпаки, вимагає, щоб вся сім’я жила в одному будинку.
Експерти вважають, що в разі південноєвропеоїдної моделі житловий фонд розподіляється більш ефективно. У 2008 році будівельна компанія Skipton прогнозувала, що через 20 років у Великобританії число бажаючих жити однією сім’єю зросте з 75 000 до 200 000 чоловік. Однак багато хто так роблять просто тому, що не можуть самостійно сплачувати за окреме житло.

Зтроїти більше доступного житла

При загальній нестачі житла і недоступності кредитів для великої частини населення є тільки один вихід — будувати доступне житло, яке буде пропонуватися за цінами нижче ринкових.
Такі програми працюють в багатьох країнах — Великобританії, Франції, Іспанії, Китаї, Гонконгу та інших.
У Великобританії муніципальні будинки є поширеною практикою з часів Першої світової війни, коли житло будували спеціально для ветеранів. У 1979 році уряд Маргарет Тетчер запустило програму «right-to-buy», в рамках якої понад 2 млн орендарів змогли викупити квартири, належать до фонду соціального житла.
Однак з кожним роком будують все менше таких будинків. Наприклад, у 1950 році у Великобританії були зведені 168 000 соціальних об’єктів, у 1980 — 88 530, в 1990 — 17 710, в 2000 — 280, а в 2011 — 1 320.
На думку експертів, будівництво доступного житла не вирішить всі проблеми на ринку. Необхідно ще знизити ціни на нерухомість в цілому, і запобігати їх подальше зростання.