Основні труднощі при одержанні права власності

Покупка квартири – процес тривалий. Досить часто оформлення нерухомості у власність відбувається довго, а іноді допомогти в цьому процесі може лише суд.

Квартири оформляються у власність вже після здачі будинку й одержання ключів. Здавалося б, всі труднощі позаду, залишилася лише суто формальна процедура, однак і тут є свої підводні камені.

Отже, процес отримання права власності тривалий і досить клопіткий. Але не завжди все зволікання пов’язані з повільною роботою держустанов, іноді є й інші підстави. Експерти виділяють три головні причини, по яким новосели не можуть отримати право власності.

Перша – відмова адміністрації району підписувати акт про реалізацію инвестконтракта. Це буває в 90 % проблемних випадках. Найчастіше пов’язаний цей відмову з тим, що забудовник будинку побудував, а зобов’язання по інфраструктурі не виконав. Іноді підписання цього акта розтягується на роки. Ця ситуація призводить до того, що люди живуть у придбаних квартирах, оплачують комунальні платежі, роблять ремонт, але при цьому квартира не оформлена у їх власність.

Друга – відсутність взаєморозрахунків між учасниками інвестиційного процесу. Це 7 % проблемних ситуацій. При будівництві забудовник має право залучати співінвесторів – юридичних осіб, які, власне, і продають квартири фізичним особам. Після закінчення будівництва між забудовником і співінвестором нерідко виникають суперечки по взаєморозрахунках. Досить часто до цього призводять результати обміру БТІ, після яких площі можуть рухатися як у більшу, так і у меншу сторони. Якщо площі зменшилися, то співінвестори повинні отримати доплату, так як їм необхідно розрахуватися з кінцевими покупцями. А може бути і навпаки – площі після обміру БТІ збільшилися, і тоді вже співінвестори повинні повернути гроші. Зазвичай всі співінвестори прагнуть спочатку зібрати ці додаткові кошти з фізичних осіб, що купили квартири, а їх може бути тисяча. Не завжди питання з грошима вирішується швидко, а тому і оформлення прав власності відсувається на невизначений термін.

Третя – відмова власників квартир підписувати акт прийому-передачі. Це 3 % випадків. За законом, перш ніж оформити право власності, забудовник повинен підписати акт прийому-передачі приміщення з кожним покупцем. Часто власники приймають приміщення прискіпливо і не підписують акт відразу. Особливо це характерно для покупців у сегменті бізнес і преміум.

Якщо ви зіткнулися з однією з цих трьох проблем, і у вас немає часу чекати природного вирішення цього питання, то залишається лише звернутися до суду з позовом про визнання свого права власності. Зазвичай суди протягом 3-4 місяців виносять своє рішення, яке беззаперечно виповнюється реєструючим органом. І тоді підставою набуття власності є не договір купівлі-продажу, а рішення суду. Але ж головне – отримати цю власність.