Основні проблеми ринку житла в Україні

Про проблеми ринку житла говорять вже не один рік, однак проблем стає лише більше, а шляхи вирішення виявляються помилковими. Основним наріжним каменем житлових бід експерти називають зайву монополізованість ринку житла в країні і криві стандарти в оцінці нерухомості.

Якщо за кордоном навіть у дешевий, так званий соціальний сегмент здається нерухомості вже входить ремонт квартир, пристрій прибудинкової території зі всієї розумної інфраструктурою (паркінг, дитячі майданчики, озеленення тощо), то у нас це рідкість.

Найчастіше на виході ми отримуємо коробку з кривими стінами, де все треба доводити до розуму, відсутність навіть елементарної сантехніки і гори будівельного сміття прямо біля під’їзду.

Житло середнього і верхнього цінового сегмента вже означає, що квартира буде хоч якось облагороджена, проте в переважній більшості випадків мешканці починають робити ремонт заново, залучаючи до нього спеціально навчених майстрів і використовуючи зовсім інші будматеріали. Хороший ремонт у квартирі – не тільки естетичне задоволення, але і необхідність, оскільки те, що залишають після себе будівельники найчастіше просто непридатне – з дверей і вікон сифонит, сантехніка ламається буквально через кілька місяців, а шпалери облазити самі після першого дощу.

Для того, щоб будівельна галузь хоч якось прийшла в себе, необхідно, на думку експертів, спочатку вирішити питання з ціноутворенням – у столиці квадратний метр житла коштує в середньому три місячні зарплати, коли в інших країнах цей показник рідко перевищує коефіцієнт 1,5. Якщо прибрати з ціни корупційну складову, то воно так і вийде, стверджують аналітики.

Крім того, потрібно створити нормальне конкурентне середовище. При наявності декількох рівноправних учасників ринку якість виконуваних робіт швидко прийде у відповідність з європейськими стандартами.