Основні мінуси закону про ринок земель

Микола Калюжний роз’яснив деякі спірні норми законопроекту «Про ринок землі».

Державне агентство земельних ресурсів озвучило норми законопроекту «Про ринок землі», що викликали найбільші дискусії. Серед них – обмеження щодо купівлі в одні руки, терміни впровадження ринку і хто матиме переважне право на придбання наділів

Заступник голови Державного агентства земельних ресурсів Микола Калюжний під час агродебатов, організованих Українським клубом аграрного бізнесу, озвучив найбільш спірні і викликають найбільшу кількість запитань норми законопроекту «Про ринок землі» – центрального документа земельної реформи.

«Ми їздили в села, спілкувалися з власниками паїв – не агітували їх, а вислуховували їхні побажання та зауваження. На підставі цього зробили висновки, які норми документа турбують людей більше всього», – сказав він.

Центральний питання земельної реформи – це термін її впровадження. «З якого року – 2012 або 2013 – буде запроваджено ринок землі. Однозначно закон повинен бути прийнятий якнайшвидше, але дискусія виникає щодо введення в дію тій частині, яка стосується обороту земель сельхозначения», – зазначають у Держземагентстві.

При цьому чиновники запевняють, що якщо закон буде прийнятий в жовтні, то у них залишиться достатньо часу, щоб до 1 січня 2012 року підготувати всі нормативні документи, які потрібні для введення ринку землі з наступного року.

Ще одна спірна норма – переважне право на придбання землі. Розглядалися різні варіанти визначення цього механізму, зокрема, один із внесених у парламент законопроектів містив пропозицію створити Земельний банк, який розпоряджався землями державної власності.

«Але 13-а і 14-я статті Конституції не дозволяють цього зробити. У нас вже є висновок Мін’юсту, який чітко говорить, що створення такого банку суперечить Конституції. Поки розпорядником земель держвласності залишається Держземагентство, подивимося, як буде далі», – сказав Микола Калюжний.

Дуже багато дискусій викликає підвищення нормативної грошової оцінки одного гектара землі, яка зараз становить 11800 гривень до 21 тис гривень з 1 січня 2012 року. Підвищення торкнеться тільки ріллі, сіножаті, пасовища і багаторічні насадження переоцінюватися не будуть. Як наслідок підвищення нормативної оцінки землі, орендна плата може зрости в два рази.

Крім того, саме цей параметр – нормативна оцінка землі – є базою для розрахунку сільськогосподарського податку (0,1% від оцінки, рік). «Якщо зараз податок становить 11 гривень 80 копійок з гектара, то з 1 січня він становитиме 21 гривню.

Всі кошти, які будуть отримані від сплати цього податку, а це приблизно 4-5 млрд гривень в рік, повинні бути спрямовані на розвиток територіальних громад і підтримку тих населених пунктів, де живуть власники паїв», – сказав Микола Калюжний.