Оренда житла у Києві подорожчає?

Плата за квартиру може зрости для тих, хто давно живе на одному місці.

Для ринку житла жовтень був не найактивнішим місяцем у році. За даними SV Development, за цей період було здано в оренду 2075 квартир. Тобто всього на 3,5% більше, ніж у вересні. «Це не дивно, — говорить експерт сайту з нерухомості DOM.ria.ua Анатолій Топал. — Адже на цьому ринку найбільша активність проявляється в кінці серпня — початку вересня. А потім спадає». При цьому ціни в жовтні не росли.

Експерти вважають, що за результатами листопада і грудня зростання попиту на оренду буде більш значним — на 5-10% за місяць. Приміром, президент Асоціації фахівців з нерухомості України Сергій Злидень впевнений, що такого збільшення попиту нічого не може перешкодити, поки квартири не стануть більш доступними для купівлі. А Анатолій Топал припускає, що зростання числа угод відбудеться з-за того, що деякі люди, які знімали житло в середньому ціновому сегменті, захочуть переїхати в бюджетні варіанти. «Ціни на товари починають рости, а зарплати не ростуть, тому доведеться економити», — пояснює він.

Що стосується цін оренди житла, то до кінця року вони мало зміняться, вважають експерти. «Вартість «комуналки» господарі давно переклали на орендарів, — каже Анатолій Топал. — Тому якщо вона подорожчає, витрати наймачів зростуть. Але сама плата, яку беруть власники, не зміниться». З цим згоден і директор ріелторської компанії «Золоті Ворота» Олексій Холмецький. «Оренда подорожчає, тільки якщо ціни на товари відчутно підскочать, але поки великої інфляції не очікується», — говорить він. А на думку експерта компанії SV Development Сергія Костецького, оренда подорожчає (до 10%. — Авт.), якщо курс долара зросте до 9 грн/$.

Втім, плата за квартиру може зрости для тих, хто давно живе на одному місці і вже пару років не відчував на собі подорожчання. «Господарі квартири вже роки два не підвищували нам орендну плату, — розповідає Інна Р., наймає квартиру в Солом’янському районі. — Але тепер вони захвилювалися з приводу можливої зміни курсу валюти. І вирішили підняти ціну на 200 грн, так як схожі квартири в цьому районі за 2 роки подорожчали на 300-500 гривень на місяць».

Одне зрозуміло: дешевшати оренда не буде. Тому виходом для тих, кому вже не під силу платити за оренду житла, може стати нова держпрограма. Скоро ДІУ запустить програму оренди квартир від держави з правом викупу. По суті, це кредит на купівлю житла на 15 років під 3%. Але від звичайної позики відрізняється відсутністю першого внеску і тим, що право власності перейде до покупця не відразу, а в кінці строку — через 15 років. За словами чиновників, для столичної квартири вартістю 375 тис. грн щомісячний платіж буде 2146 грн, а для міст-мільйонників, де квартири дешевші, — 1516 грн. Брати участь у програмі зможуть всі бажаючі. Але в першу чергу пощастить бюджетникам.