Оренда житла у Києві подорожчає

На ринку оренди житла Києва почалася традиційна активізація — у столиці потихеньку з’їжджаються студенти. Але підвищення попиту підсилить зростання орендних ставок в межах 5% тільки на дешеві квартири.

Напередодні нового навчального року вже почав приносити свої плоди. Студенти та аспіранти завчасно намагаються орендувати житло, пам’ятаючи про те, що восени відбувається сезонне подорожчання на ринку оренди. За словами ріелторів, кількість дзвінків збільшилася на початку серпня у порівнянні з аналогічним періодом в липні, червні в 2-2,5 рази. При цьому кількість угод стало більше приблизно на 15-20%.

Багато рантьє сподіваються в світлі майбутнього студентського ажіотажу трохи підняти ставки, деякі навіть відклали здачу житла на кінець серпня. “Інфляція, подорожчали комунальні послуги, продукти, а орендні ставки за рік не змінилися. Так не буває. Все повинно бути пропорційно”,— хизується своїми знаннями столичний рантьє (здає в оренду чотири квартири) Віктор Ковальов. Втім, він одразу ж визнається, що в минулому році його спроби підняти оренду напередодні осені особливих успіхів не мали: в одному випадку орендарі погодилися платити на $10 більше, а в двох — з’їхали з квартири. І це не дивно: існуючий обсяг пропозиції грає на руку орендарям, але аж ніяк не власникам квартир. Так, за даними аналітика консалтингової компанії SV Development Сергія Костецького, якщо в докризові роки на одного орендаря у столиці припадало лише дві пропоновані до здачі квартири, нині йдеться про сорок.

Протягом усього року найпопулярнішими серед орендарів були дешеві одно-, двокімнатні квартири. Підсумки липня не показали зміни в структурі попиту. За даними агентства нерухомості Real Druzi, найбільшим попитом користувалися однокімнатні квартири з вартістю оренди до 3000 грн., двокімнатні роздільні квартири до 4000 грн. і трикімнатні роздільні квартири з вартістю оренди до 5000 грн.

Найпопулярнішими районами в липні були: Печерський (15% попиту), Шевченківський (14,7%), Оболонський (12,2%). Найменше інтерес серед клієнтів викликали квартири, які були розташовані в Подільському (5,4%) та Деснянському (5,6%) районах. У той же час в структурі пропозиції на ринку найбільша кількість квартир в оренду пропонувалося у Печерському (12,9%), Шевченківському (12,2%), Оболонському (12,2%) районах, а найменше у Святошинському (7,1%), Дарницькому (7,2%), Подільському (7,7) районах.

За минулі сім місяців середні орендні ставки істотно не змінилися. Так, якщо в січні поточного року середня орендна ставка в економ-сегменті становила $457 на місяць, то наприкінці липня вона піднялася до рівня $461. Причому, найдорожчими районами були Печерський ($530 на місяць) та Шевченківський ($508), а найдешевшими — Деснянський ($421) та Подільський ($432). Орендні ставки на житло бізнес – і преміум-сегментів знизилися з початку року з $839 $2008 до $827 $1980 відповідно. На відміну від економ-класу, більш дороге житло позбавлене палички-рятівниці в особі студентів, і попит на цей сегмент безпосередньо залежить не від навчального року, а від ділової активності бізнесу. Враховуючи, що криза змусила компанії відмовитися від послуг дорогих іноземних фахівців і урізати зарплати співробітникам, багато потенційні орендарі бізнес – і елітного житла або покинули столицю, чи переглянули свої переваги на користь більш дешевої пропозиції.

На тлі стагнації орендних ставок зростають вимоги орендарів до якості квартир. Так, хрущовки втрачають свою популярність з кожним днем, а виграють від цього новобудови. Деякі з орендарів заради нового житла готові пожертвувати районом або однією кімнатою. “Побажання до якості і стану квартир у сучасних орендарів постійно ростуть, і власники змушені враховувати це при позиціонуванні квартири на ринку оренди і в питанні ціноутворення на свій об’єкт”,— погоджується генеральний директор АН “Благовіст” Ірина Луханіна. Все частіше і частіше столичні рантьє змушені здійснювати закладену кризою традицію — освіжати ремонт перед здачею житла та/або докуповувати побутову техніку. У більшості випадків оновлення квартири відбувається за рахунок орендаря в рахунок майбутніх платежів. Зниження ціни відбувається у разі тривалого терміну експозиції об’єкта: приблизно кожен місяць, поки об’єкт експонується на ринку, ціна його оренди падає на 5-10%.

Ріелтори впевнені, що активізація студентського попиту спричинить за собою в серпні, вересні незначне підвищення орендних ставок у межах 5%. Але ця тенденція буде тільки для житла економ-сегмента, у той час як оренда квартир бізнес – і преміум-класів суттєво не зміниться.