Оренда нерухомості на закордонних курортах: як грамотно зняти житло

Масовий туризм по системі «все включено» не втрачає своєї популярності, але все частіше російські громадяни організовують відпустку самостійно і воліють зупинятися не в готелях, а в апартаментах і приватних будинках. Так виходить просторіше, комфортніше, затишніше і без проблем з харчуванням — загалом, як вдома. Правда, знайти закордонний «будинок» на час відпустки не так просто, як здається на перший погляд, у наш час Інтернету та інформації.

Журнал про нерухомість MetrInfo.Ru вирішив з’ясувати, як орендувати закордонне житло без зайвих проблем, та ще й заощадити.

Способи оренди

Орендувати курортне житло за кордоном можна кількома способами. По-перше, звернутися в турагентство, в якому вже не раз купували путівки або яке порекомендували друзі і знайомі. Якщо компанія серйозна, то, швидше за все, вона не відмовить у підборі нерухомості або дасть пораду, куди ще можна звернутися. По-друге, можна піти в російське агентство нерухомості, яке працює з тією країною, куди хочеться піти у відпустку. «Справа в тому, що багато росіян купують житло за кордоном, щоб отримувати дохід від здачі в оренду, зберігаючи тим самим свої активи. І значна частина таких покупців звертається за допомогою в питанні оренди в ту ж компанію, що допомогла придбати об’єкт. Таким чином, в агентствах закордонної нерухомості формується великий банк пропозицій по оренді. Це і апартаменти, таунхауси і вілли в різних країнах»,— розповідає Олена Кволек, генеральний директор компанії «Контраст Естейт».

«Практично всі солідні агентства, які продають зарубіжну нерухомість, згодом надають своїм клієнтам послуги по здачі цієї власності в оренду. Так, всі наші покупці можуть розраховувати на управління нерухомістю, що передбачає підбір орендарів»,— додає Олександр Дяченко, прес-секретар «Центру Грецької Нерухомості». Сьогодні є навіть такі компанії, які зробили оренду нерухомості за кордоном одним із основних видів своєї діяльності поряд з продажем. Вони пропонують не тільки об’єкти своїх покупців, але і інше житло. «Наприклад, існує сервіс Tranio.Ru. При надходженні заявки на оренду менеджери звертаються до перевіреним партнерам, які знаходяться безпосередньо в країні, де підбирається нерухомість»,— розповідає Марина Філічкіна, старший менеджер з продажу Tranio.Ru. По-третє, ніхто не забороняє росіянам самостійно звертатися в закордонні агентства з нерухомості, які займаються продажем і орендою або спеціалізуються тільки на оренду — благо знайти їхні контакти в Інтернеті зовсім не складно. А можна і зовсім обійтися без агентств, зайнявшись пошуком підходящого житла самостійно, що сьогодні дуже популярно. Для цього існує безліч спеціалізованих сайтів: HomeAway, Niumba, 9flats, TravelRent, Airbnb і т. д. Деякі з них пропонують російськомовну версію і навіть мають представництва в Москві. Пропозиції по оренді на цих ресурсах розміщують власники житла, вони вказують свої контакти, так що можна зв’язатися з власником і обговорити всі деталі, а після забронювати об’єкт онлайн або по телефону, як правило, перевівши на рахунок орендодавця заставу — до 20-30 % від усієї вартості оренди. Також на сайтах можна знайти відгуки від колишніх орендарів і дізнатися, наскільки хороший той чи інший об’єкт нерухомості.

Один з найбільш перевірених і надійних способів орендувати житло — діяти за рекомендаціями друзів і знайомих, які вже знімали апартаменти або віллу. Від знайомих можна отримати контакти власника або агентства, після чого зв’язуватися з ними безпосередньо.

Також можна знімати житло, вже приїхавши на курорт, через місцевих ріелторів або безпосередньо у власників. Щоправда, такий варіант більшість експертів вважає непродуктивним, авантюрним і, мабуть, навіть небезпечним: «Пошук нерухомості на місці, як це робилося у свій час, наприклад у Криму, швидше за все, не увінчаються успіхом, тому що попит на ринку оренди більше, ніж пропозиція, особливо якщо йдеться про бюджетних об’єктах»,— запевняє Марія Царфати, керівник відділу оренди закордонної нерухомості консалтингової компанії «Країна Плюс».

«Шукати житло на місці в гарячий сезон — це тільки для любителів екстриму. Укладати договір краще заздалегідь, щоб вибрати те, що потрібно, а не те, що залишилося, тому що не потрібно нікому»,— запевняє Ольга Горячкіна, керівник відділу закордонної нерухомості агентства Rentsale.

Оренда через Інтернет: дешевше, але ризикованіше

Звичайно, орендувати житло за кордоном хочеться з найменшими ризиками, але найбільш економічно. Поєднати ці побажання вельми непросто. Як зазначає Олена Кволек, найбезпечніше орендувати житло, користуючись рекомендаціями рідних і близьких, але не завжди це економічніше: нерухомості на ринку багато, і у незнайомого власника вона може бути дешевше, але при цьому зовсім не гірше. Розширити базу пропозицій допомагає Інтернет: на сайтах розміщуються сотні і тисячі варіантів у кожній країні.

Однак при виборі нерухомості онлайн підвищуються ризики. «Трапляється так, що орендодавець при зустрічі запитує набагато більш високу ціну, ніж заявляв на сайті»,— попереджає Олександр Дяченко. Або, як зазначає Ольга Горячкіна, недобросовісний володілець може здати нерухомість кому-небудь іншому, якщо той запропонує більш вигідну ставку.

Ще гірше, якщо орендодавець виявиться шахраєм. В такому випадку, пролетівши тисячі кілометрів, можна не знайти ні орендованого будинку, ні того, хто його «здав». «Схеми шахрайства стають все розумнішими. Наприклад, багато туристів переводять гроші приватним особам в якості резерву, їх обіцяють зустріти в аеропорту або повідомляють адресу, де їх нібито зустрінуть і поселять, але в кінцевому підсумку не зустрічають. І ось родина з маленькою дитиною виявляється на вулиці, треба терміново шукати готель, а вони в сезон переповнені. У результаті спроба заощадити призводить до великих витрат. На жаль, подібні ситуації трапляються часто»,— розповідає Вікторія Кутузова, директор з продажу російського представництва іспанської компанії Grupo Mahersol.

«Наприклад, до нас зверталася сімейна пара, яка орендувала апартаменти в Іспанії. Вони перевели платіж, і ще добре, що виявили шахрайство до заїзду: насправді такі апартаменти не здавалися. Ще один приклад: довгий час на одному з порталів з оренди нерухомості за кордоном був виставлений будинок, але в реальності він ніколи не здавався в оренду»,— говорить Марія Царфати. Якщо при цьому житло оплачується повністю,— а таку умову висувають нерідко, особливо у високий сезон, то втрати можуть бути суттєвими.

Крім того, для бронювання житла через Інтернет все ж не обійтися без знання іноземної мови: почитати про нерухомості можна і російською, але з орендодавцем доведеться спілкуватися іноземною, щоб з’ясувати деталі та замовити необхідні додаткові послуги: трансфер, няню для дитини, додаткове ліжко і т. п. Іноді навіть англійської буває не достатньо, адже власники можуть говорити тільки на своїй рідній мові. Також, як правило, самостійне бронювання потребує часу: потрібно вибрати варіанти, вивчити їх, прочитати відгуки, перевірити актуальність інформації у власника (причому в Інтернеті багато неактуальної інформації), і якщо пропозиція в результаті не влаштує, доведеться шукати інше. Терпіння на це вистачає далеко не у всіх. А ще при оренді через Інтернет напевно доведеться зіткнутися з додатковими витратами на телефонні переговори і на переказ грошей за кордон.

Ціна оренди житла насправді може виявитися не такою низькою, як передбачається. «В Інтернеті можуть розміщувати оголошення і цілі групи посередників, і їх важко розрізнити у загальній масі інформації,— повідомляє Олена Кволек.— Наприклад, в Іспанії орендою займаються всі кому не лінь, у країні криза, і можна легко натрапити на оголошення від іспанця з іспанським контактним номером, яке насправді виклав посередник»,— каже Вікторія Кутузова. Таким чином, як зазначає Олександр Дяченко, заощадити на комісії виходить не завжди.

Оренда через агентства: менше ризиків, ціни вище

У той же час агентства нерухомості часом пропонують вельми гуманні ціни, так як представляють об’єкти своїх покупців, і їм немає сенсу завищувати вартість. «Приміром, наші пропозиції зазвичай дешевше від ринкових, адже в нашому випадку є клієнт, якому ми продавали нерухомість і який хоче її здати, як правило, щоб виправдати комунальні витрати, і є клієнт, який хоче пожити в Іспанії якийсь час і зняти недорого житло»,— розповідає Вікторія Кутузова.

«Тобто, звертаючись до солідне агентство нерухомості, можна отримати апартаменти або віллу фактично з перших рук, за фіксованою ціною і без зайвих накруток»,— робить висновок Олександр Дяченко. А ті компанії, які вивели послуги по оренді нерухомості в окремий бізнес, тісно взаємодіють з іноземними партнерами і мають знижки за оборот або отримують свою комісію від власників житла. «Наприклад, при оренді нерухомості через Tranio.Ru орендар не несе жодних додаткових витрат, у нас немає прихованої комісії», — стверджує Марина Філічкіна.

Втім, у більшості офлайнових агентств нерухомості все-таки доведеться платити невелику комісію, але зате оренда житла через агентство — мабуть, самий надійний, зручний і швидкий спосіб. Орендарям не доводиться турбуватися про деталі бронювання, за них все робить компанія. «Всі питання вирішуються з одним менеджером, який і підбирає варіанти об’єктів на конкретні дати, з урахуванням наявного бюджету, і веде переговори з власниками»,— зазначає Марина Алексєєва, генеральний директор Just Real Consult GmbH. «Також є гарантія, що нерухомість буде відповідати опису і фотографій, а всі питання і побажання будуть вирішуватися без видимих труднощів для клієнта. Причому можлива організація додаткових послуг (найму персоналу, оренди автомобіля, закупівлі продуктів, трансферу тощо) до моменту заїзду, таким чином, не доведеться на місці вирішувати організаційні питання в збиток відпочинку. Крім того, звернення в агентство — це економія свого часу, який можна присвятити роботі і спілкування з близькими, а не багатогодинних пошуків в Інтернеті»,— розмірковує Марія Царфати. «А якщо все-таки з’являться проблеми, то завжди можна пред’явити претензії компанії. У разі самостійного пошуку варіантів оренди всі пов’язані з цим ризики орендар приймає на себе»,— додає Олександр Дяченко.

Вибирати агентство потрібно ретельно, орієнтуючись на його репутацію і масштаби діяльності. І вже точно не варто звертатися в російські компанії, які не мають представництв і партнерів за кордоном: у цьому випадку комісії можуть бути вище, а ризики залишаться такими ж істотними, як і при бронюванні через інтернет-ресурси.

Фахівці ринку нерухомості також не радять звертатися в туристичні компанії: «Ризик роботи з турфірмами полягає в тому, що оренда житла — це не їхній бізнес, вони не знають всіх тонкощів законодавства країни, особливостей ринку нерухомості. Тому, навіть маючи найкращі наміри, турфірма в якості агента з нерухомості може принести чимало неприємних хвилин і розчарувань»,— запевняє Олександр Дяченко. Та й комісія в цьому випадку теж буде високою.

***

Зняти житло за кордоном можна різними способами, але ідеального, на жаль, все-таки немає. Найпопулярніші на сьогоднішній день — пошук нерухомості на інтернет-ресурсах та звернення в агентства нерухомості. Якщо діяти самостійно, через Інтернет, то можна отримати доступ до широкого асортименту нерухомості за порівняно низькими цінами. Але такий спосіб вимагає терпіння, обережності і знання іноземних мов. Крім того, за красивими картинками може ховатися несумлінний власник або шахрай, і в цьому випадку є ризик залишитися без даху над головою і відправитися на пошуки готелю посеред ночі. Щоб цього уникнути, надійніше бронювати закордонне житло через агентства по нерухомості, хоча вибір об’єктів при цьому може бути обмежений лише базою компанії, а ціна в більшості випадків вище, так як включає комісію. Заощадити можна, хіба що звернувшись в ті агентства, які допомагають своїм клієнтам, які купили нерухомість, згодом її здавати або отримують свою комісію з власників житла.