Оренда нерухомості: дивні запити орендарів?

У більш вільних у виборі житла в оренду клієнтів проскакують різні, іноді й досить дивні вимоги до орендованого житла.

Тому часто клієнти пред’являють ріелторам досить жорсткі, а іноді і просто дивні вимоги, яким має відповідати їх тимчасове житло.

У Петербурзі з кожним роком стає все більше нерухомості, що здається в оренду. Вже зараз, за оцінками експертів, кількість зданих в оренду квартир в Північній столиці наближається до трьомстам тисячам і продовжує стабільно зростати.

Джерело для постійного поповнення тимчасового житлового фонду – десятки нових будинків, що вводяться в експлуатацію кожен рік. Багато з них на цілі під’їзди складаються з квартир, придбаних спеціально для здачі в оренду. Тому ряд наймачів вже усвідомили, що пропозицій на ринку предостатньо, і дозволяють собі вибирати з пристрастю.

Портрет наймача

На петербурзькому ринку вибір житла в оренду завжди був великим. Тут можна знайти недорогі кімнати на околиці міста за 7 тис. руб. на місяць, і елітні апартаменти на Крестовському острові, які обійдуться їх тимчасовим господарям в 300-400 тис. руб. в місяць.

Однак у цілому ринок оренди Північної столиці продовжує залишатися ринком пропозицій житла економ-класу (вони становлять понад 85% пропозицій все знімного житла в Петербурзі), так само як і попит в переважній більшості сконцентрований на тому ж недороге житло (до 90% всіх запитів, що надходять до рієлторів).

«Безумовно, більшість клієнтів сьогодні обирають для себе саме недороге житло, – погоджується Тетяна Єрмолаєва, менеджер з оренди агентства нерухомості «Центр». – Клієнтів на елітні об’єкти сьогодні небагато, і вони, як правило, вибирають для себе видові квартири. У мене була одна клієнтка, яка хотіла зняти житло з видом саме на Исаакиевский собор.

Таких квартир мало, але цей запит був задоволений. Але більшість клієнтів зараз стали реалістами. Вони самостійно вивчають ринок оренди і намагаються знайти житло подешевше (як у плані щомісячної оплати самого житла, так і послуг ріелтора). Тому багато клієнтів сьогодні обдзвонюють кілька агентств нерухомості, щоб зрозуміти, в якій з них ціни на послуги ріелторів будуть нижче».

В цілому, на думку експертів, точно знають, що їм потрібно, лише 20% потенційних квартиронаймачів. В результаті, саме вони висувають ріелторам найбільш жорсткі вимоги щодо підбору тимчасового житла.

Це може бути вимога щодо місця розташування нерухомості (прив’язка до конкретної станції метро чи іншому об’єкту на карті – парку, місця роботи, місця проживання батьків і т. д.), його якості (кімната в комунальній квартирі, окрема квартира, з ремонтом або без, з певним набором побутової техніки і меблів чи без нього тощо). Але основна вимога – це, безумовно, ціна.

Переважна більшість наймачів орієнтуються на однокімнатні квартири вартістю до 18 тис. руб. в місяць. Великий також попит на кімнати вартістю до 10 тис. руб. в місяць.

А ось решта 80% потенційних квартиронаймачів або готові поступитися чимось з перелічених вище вимог, або в цілому погано уявляють собі, де саме вони хотіли б жити.

В результаті, кажуть ріелтори, при спілкуванні з такими клієнтами і в ході показу їм відповідних варіантів нерідко відбувається корекція запиту за ціною – часто такі наймачі готові переплатити одну-дві тисячі рублів на місяць за більш влаштовує їх варіант (для елітного сегмента переплата може скласти кілька десятків тисяч рублів на місяць).

З надією на авось

Ще однією характерною особливістю багатьох сьогоднішніх наймачів ріелтори називають їх непідготовленість до умов життя в орендованій квартирі. Наприклад, за словами експертів, лише 40% клієнтів дійсно прораховують на майбутнє свої фінансові можливості і планують, як вони будуть платити за квартиру під час строку дії договору. Решта 60%, часто сподіваються на авось і діють за принципом: потім як-небудь зможу виплачувати орендну плату, головне – зараз заселитися.

«Трапляються і люди, які просто не знають ринку, не представляють, що, де і за які гроші можна орендувати в Петербурзі, – продовжує Тетяна Єрмолаєва. – Наприклад, нещодавно мені зателефонував клієнт і сказав, що хоче знайти однокімнатну квартиру в центрі міста, в хорошому стані, але за 10, максимум 12 тис. руб. в місяць. Сказав, що в одному місці йому таку квартиру навіть запропонували. Довелося порадити клієнтові звернутися туди, де йому таке житло обіцяли здати. Скоріше всього, це було інформаційне агентство».

Що стосується термінів, які наймачі хочуть, щоб їх замовлення було виконане і омріяна квартира знайдена, то тут варіантів два. Або клієнт хоче знайти щось конкретне і готовий заради цього почекати (як правило, до одного місяця), або зустрічаються рідкісні клієнти, які просять заселити їх мало не в день звернення. Але в такому разі вимоги людей до житла набагато більш м’які: головне – вкластися в потрібну суму грошей і вибрати відповідний район.

Орендні вишукування

Однак, незважаючи на передбачувані, в більшості випадків, вимоги, які пред’являють потенційні орендарі до знімного житла, іноді ріелторам трапляються клієнти з несподіваними запитами. В цілому, незвичайні запити в сфері оренди надходять до фахівців по нерухомості регулярно, причому розкид таких звернень у різних ріелторів варіюється від двох-трьох подібних заявок на рік, до одного «дивакуватого» клієнта в місяць. Причому, що попросять знайти – заздалегідь ніколи невідомо.

Буває, трапляються цілком раціональні запити. «В нашому агентстві був такий випадок, – розповідає Дмитро Щегельський, президент Санкт-Петербурзької палати нерухомості. – Наймач, орендуючи досить пристойну квартиру, замовив провести клінінг (повну чистку та дезінфекцію), пояснивши це тим, що у нього маленька дитина. Власник житла пішов на це, оскільки був досить фінансомісткий об’єкт і довгостроковий договір. Послуги клінінгової компанії наймач та власник житла поділили навпіл».

Але трапляється, що клієнти шукають якесь міфічне житло, побачені по телевізору, в якомусь серіалі або фільмі. «У нас був такий випадок, – розповідає Катерина Михальчук, старший фахівець відділу оренди агентства «Олександр-Нерухомість». – До нас прийшов клієнт, чоловік 40 років, каже: «Хочу орендувати дві квартири на одному майданчику, щоб балкони були суміщені (як у серіалі «щасливі разом»), щоб мама могла носити синові їжу через балкон». Наші доводи, що в Петербурзі немає таких будинків, виявилися непереконливими. Даний клієнт чекає підходящий варіант вже півтора місяці, а ми шукаємо».

Буває ж, що прохання мешканців звучать відверто комічно. «Як-то раз до нас в агентство надійшов запит від клієнта зі словами: «Хочу тиші і спокою. Потрібна квартира на Василівському острові з видом на цвинтар». Підібрали клієнту квартиру на вулиці Берінга, – розповідає Анастасія Лебедєва, директор з маркетингу, реклами та PR корпорації «Адвекс.Нерухомість». – Був ще один незвичайний випадок.

Дівчина шукала кімнату в Приморському районі за 6-7 тис. руб. на місяць, причому в кімнаті повинна була жити її кішка, а сама дівчина планувала приходити туди раз на тиждень – годувати та прибирати за нею. У всіх перерахованих випадках запити були задоволені».

Однак найчастіше незвичайні запити надходять від людей творчих професій (художники, дизайнери, режисери тощо). Дохід таких клієнтів – вище середнього, сімейний стан – або самотні люди, або пари і т. д. Місце народження, кажуть ріелтори, визначити важко, але часто це люди, що пожили якийсь час за кордоном.

«Критерії запиту бувають різні: деякі хочуть знімати тільки мансарду, інші – квартиру тільки з каміном, серед обов’язкових вимог таких клієнтів зустрічається наявність джакузі.

Також є любителі фіолетових або червоних кухонних гарнітурів, – розповідає Олександр Пастухов, керівник відділу оренди агентства нерухомості «Ітака». – Виконати такі замовлення можливо, якщо у клієнтів є справжнє прагнення зняти таку квартиру, а також час і гроші.

Строк виконання такого замовлення займає від тижня до місяця, залежно від наявності цікавих об’єктів на ринку. Орендна ставка на такі об’єкти вище, ніж стандартна вартість оренди по ринку, так як подібних квартир небагато. Відповідно і вище вартість послуг ріелтора».

До роботи готові!

Таким чином, петербурзьких ріелторів вже складно чимось здивувати, особливо враховуючи величезну кількість будинків старого фонду в центрі міста. Тут можна знайти квартири самої незвичайної планування, в будинках з історією або особливим видом, з гарною аурою і без неї, з сусідами по комуналці, щоб можна було поговорити по душах, і єдину квартиру на майданчику, щоб ні за однією зі стін не було сусідів.

У майбутньому, вважають експерти, вимоги клієнтів до знімного житла будуть ставати все більш чіткими і витонченими, чому будуть сприяти подальший розвиток ринку оренди та збільшення інформованості його учасників (як наймачів, так і власників).