Оренда київських офісів буде падати в ціні, – експерт

Вартість оренди офісів у Києві буде знижуватися.

Таку думку висловив незалежний фахівець із нерухомості Ярослав Цуканов в ефірі радіостанції «Голос Столиці».

За його словами, здешевлення офісної нерухомості столиці спровоковано значною вакантністю, а також очікуваним загостренням конкуренції в середньому сегменті офісної нерухомості.

Зі слів Цуканова, вакантність даного сегмента пояснюється поганим прогнозуванням ринку інвесторами ще на стадії проектування більшості об’єктів.

“Дійсно, вакантність перевищила за деякими торговим центрам, в деяких сегментах 25%. Але нерухомість – це дуже інертний товар. Проекти починають закладатися і плануватися за 4 роки до того, як ви їх бачите – цим ситуація і пояснюється», – пояснив експерт.

Він також додав, що навіть видиме збереження колишнього рівня цін на оренду київських офісів, як правило, супроводжується системою прихованих бонусів для орендарів. Наприклад, можуть бути великі орендні канікули на ремонт, або якісь преференції за іншими платежами.

«Чудес не буває: якщо вакантні площі є – ціна буде падати. Просто ціна не падає ось так явно, вона знижується опосередковано через інші послуги», –запевняє Цуканов.

За прогнозами експерта, подальше зниження цін на оренду офісних площ у Києві, внаслідок зниження попиту та загострення конкуренції, викликаного виведенням на ринок декількох крупних об’єктів.

«З’являться ще досить великі об’єкти. Причому в класі “B” і в класі “C” конкуренція буде тільки рости. Це, за наявності вакантності і відсутність попиту, підштовхне ринок вниз»”, – сказав він.

Раніше повідомлялося, що загальна пропозиція якісних офісних площ у Києві налічує 690 тис. квадратних метрів. При цьому будівництво комерційної нерухомості майже не зупиняється. І на сьогоднішній день вакантність на ринку офісної нерухомості Києва зросла і склала 27,1%. Таке падіння попиту, на думку експертів, спостерігається на тлі зростання нової пропозиції офісів та превалювання транзакцій, обумовлених переїздом компаній або консолідацією офісного простору.