Оренда квартир в Києві буде дорожчати?

Вартість оренди житла в Києві може змінитися. Ріелтори відзначають, що ціни на оренду квартир будуть залежати від курсу долара, який може вирости вже після парламентських виборів.

Це може стати неприємним сюрпризом для більшості жителів столиці, оскільки роботодавці, навряд чи, будуть індексувати заробітні плати.

Курс гривні — це одна з найважливіших тем для обговорення не тільки пересічних українців, але й банкірів, фінансових аналітиків і власників бізнесу. Який курс очікує країну після проведення виборів — ніхто точно не знає.

Уряд запевняє, що національна валюта буде стабільною, а аналітики роблять прямо протилежні прогнози.

На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, існує два можливих сценарії розвитку подій на українському валютному ринку до кінця поточного року. Згідно оптимістичним варіантом, до кінця 2012 року курс долар/гривня не буде вище 8,2 грн. При цьому в кінці жовтня, коли буде проводитися підрахунок голосів переможців у Верховну Раду України, він може зрости до 8,18-8,2 грн. А вже після завершення всієї процедури — знизиться до 8,0-8,1 грн. Песимістичний сценарій розвитку подій передбачає, що до кінця 2012 року гривня девальвує до рівня 8,5-8,8 грн. Але відразу після виборів вартість іноземної валюти не зміниться. А деякі експерти залякують українців доларом по 10-12 грн, а вже в наступному році, на їх думку, гривня може впасти і до 20 грн за долар.

Поки експерти пророкують майбутнє, українці масово скуповують іноземну валюту. Деякі навіть намагаються запастися продуктами першої необхідності, які також будуть дорожчати. Єдине, до чого не можуть пристосуватися жителі столиці — це до можливого зростання вартості оренди житла. Як відомо, більшість власників квартир прив’язують ціни на оренду квартир до курсу долара. Якщо він виросте, то орендар стане платити за житло більше в гривневому еквіваленті. Зросте і плата за оренду квартир подобово.

Все це може стати справжньою проблемою для українців. Адже роботодавці, швидше за все, не будуть індексувати зростання вартості іноземної валюти. За словами генерального директора рекрутингової компанії «Форсаж» Олени Грищук, істотного зростання заробітних плат у другому півріччі 2012 не передбачається. Ринок диктує роботодавець. «Основним трендом 2012 року стала вимога виконувати набагато більше обов’язків фактично без розподілу зарплати в бік підвищення», — зазначає Олена Грищук.

Пересічні українці кажуть, що це досить неприємна для них тенденція. Адже вони змушені будуть сильніше економити і не зможуть платити за житло більше. Тому вимагають від орендодавців не підвищувати ціни. І як показує практика, власники квартир йдуть на поступки. Адже пропозиція на київському ринку оренди житла в кілька разів перевищує попит.

ТОЧКА ЗОРУ

Андрій Марченко
Директор АН Rent Kiev (здача квартир в оренду подобово)

Вартість подобової оренди квартир коливається протягом року. Наприклад, під час проведення симпозіумів, семінарів та виставок, коли в Київ приїжджають фахівці з усієї України, вартість оренди зростає. А в міжсезоння ціни, навпаки, знижуються.

Як показує досвід попередніх виборів, після оголошення результатів у Київ на півтори-два тижні можуть приїхати представники нової політичної сили або конкретного депутата. Для них, як правило, знімають житло в оренду. Тому це може призвести до зростання цін на оренду житла.

Більшість агентств, що працюють на цьому ринку, беруть квартиру в довгострокову оренду і здають її в суборенду. Тому зростання курсу долара може вплинути на ситуацію на ринку. Якщо вартість довгострокової оренди зросте, то подорожчає і подобова оренда, яка в більшості агентств зафіксована у гривні. Наприклад, зараз орендувати однокімнатну квартиру в центрі Києва можна за 300-500 грн на добу. Скільки таке житло буде коштувати в листопаді і грудні — зараз важко сказати.

Наталія Хилько
Директор АН «Аркадія» (здача квартир в оренду подобово)

Восени 2008 року, коли курс долара різко зріс, ми, а також більшість агентств на ринку не збільшували свої ціни. Ми провели переговори з власниками квартир і домовилися зафіксувати вартість довгострокової оренди в гривні. Таким чином, ми не змінили розцінки для своїх клієнтів. Звичайно, деякі власники квартир не пішли назустріч і захотіли підвищити вартість оренди. Ми змушені були розірвати з ними договори про співпрацю.

За таким сценарієм ситуація буде розвиватися і тепер, якщо долар істотно зросте. Наприклад, він буде коштувати 12-13 грн за долар. Однак і в цьому разі вартість подобової оренди зросте. Адже збільшиться собівартість — плата за прибирання приміщення, прання білизни та багато іншого. Агентство не може здавати житло за 250 грн за добу, якщо воно обходиться, наприклад, 300 грн. Тому ціни, швидше за все, виростуть. Звичайно, більшість ріелторів спробує трохи збільшити плату за проживання, щоб не втратити клієнтів.

Андрій Жук
Ріелтор, що працює на ринку довгострокової оренди житла

Власники житла зараз активно намагаються прив’язати вартість оренди квартир до курсу долара. За моїми розрахунками, таким чином діє близько третини орендодавців. Проте жителі столиці неохоче знімають такі квартири.

Наприклад, за два останні місяці у моїй практиці був тільки один випадок, коли жінка погодилася платити за житло в доларах. Вона працює в банку і отримує зарплату до прив’язці до іноземній валюті, тому для неї така схема оренди апартаментів не стала проблемою. Всі інші намагаються зафіксувати розмір орендної плати в договорах. Наприклад, до кризи на вул. Горького двокімнатна квартира здавалася за $950 в місяць, а вже після її початку орендарі платять за її оренду за курсом 5 гривень за долар, а також самостійно оплачують комунальні витрати. Жителі столиці часто попереджають, що при підвищенні вартості оренди будуть шукати іншу квартиру. Адже їхні доходи не ростуть. Тому платити за житло більше для багатьох з них — велика проблема.

Алла Куценко
Старший консультант департаменту професійних послуг та інвестицій компанії Knight Frank

Основна маса пропозиції в сегменті оренди житлової нерухомості визначається в гривні. Поточна пропозиція на київському ринку оренди житла в кілька разів перевищує існуючий попит. Відповідно зростання курсу долара не матиме значного впливу на вартість оренди. Якщо власники квартир підвищать гривневу ціну оренди, у них можуть виникнути проблеми з пошуком орендарів. Із-за девальвації гривні різко знижується купівельна спроможність українців, що призводить до підвищення попиту на більш дешеве житло. Практика девальвації гривні у 2008 році показує, що близько 70% орендодавців спокійно реагують на зниження фінансових можливостей своїх клієнтів і знижують ставки.

В сегменті елітної нерухомості, де ціни номінуються переважно в доларах, коливання курсу гривні в межах 10% не вплине на ціну оренди. І навіть у випадку, якщо продовжиться падіння гривні і вона подешевшає більш ніж на 15%, то в силу інертності ринок відреагує не раніше, ніж через 5-6 місяців.

Після завершення парламентських виборів на ринку вартість оренди збережеться на поточному рівні. У той же час підвищиться попит в сегменті елітної нерухомості з боку представників нового парламенту і їх оточення.

Думка народу

Соціологи визначили, хто найбільше говорить про зростання курсу долара. Центр «Всеукраїнський соціологічний союз» запитав у респондентів «Хто стоїть за поширенням чуток про прийдешнє підвищення курсу американського долара і, відповідно, ослабленням національної валюти» (свою думку висловили 1,73 тис. респондентів у віці від 18 до 65 років). Більшість, а це 34,8% опитаних відповіли, що це політики. Українці вважають, що деякі політичні сили, які роблять подібні заяви, намагаються отримати політичні дивіденди. Чверть респондентів (25,6%) вважає, що падіння гривні вигідно говорити представникам великого бізнесу.

Вони можуть нагнітати панічні настрої і, таким чином, непогано заробити на різниці курсів. Банкіри теж причетні до роздування паніки. Такої точки зору дотримується 17,3% респондентів. На думку опитаних, фінансові установи також намагаються заробити на паніці населення і дешево купити гривню, потреба в якій вони відчувають протягом кількох останніх місяців.

Показовим виявилися відповіді на питання про те, яким чином зацікавлені структури поширюють інформацію про зростання курсу долара після виборів у парламент. Найчастіше українці називали самих політиків, які озвучують негативні прогнози у своїх публічних заявах (26,9%), ангажованих економічних експертів, що сіють паніку (21,1%), представників банківських структур (14,1%) та інших. Респонденти згадали імена політиків, які активніше за інших дають свої прогнози щодо можливого падіння гривні. Ними виявилися екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник (5,8% загального числа опитаних), екс-міністр економіки Сергій Терьохін (5,1%), заступник голови виборчого штабу Об’єднаної опозиції Андрій Пишний (4,1%) і екс-міністр економіки Володимир Лановий (3,6%).

Як показало опитування, населення обережно ставиться до інформації щодо можливого зростання курсу долара. Беззастережно поширюваної інформації вірить всього 6,5% опитаних. Ще близько 14,2% респондентів відповіли, що «скоріше вірять, ніж ні». 25,2% учасників дослідження дали протилежний відповідь — «скоріше не вірю, вірю». Кожен третій — 33,7% — не поспішає в обмінник за доларом, так як абсолютно не довіряє інформації про його швидку «зростання».