Оподаткування спадщини (подарунка) у вигляді квартири від батьків

Відповідно до розділу IV Податкового кодексу України, вартість власності, яку отримують у вигляді спадщини або подарунка членами сім’ї спадкодавця (дарувальника) першого ступеня споріднення оподатковується податком за нульовою ставке.

Також згідно з пп.14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу членами сім’ї фізособи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

Особами, відповідальними за сплату податку до бюджету, є спадкоємці (обдаровані), які отримали спадщину (подарунок). Дохід у вигляді вартості успадкованого (подарованого) майна, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яка подається до 1 травня року, наступного за роком, в якому було отримано квартиру у спадщину (подарунок). Проте якщо ж спадкоємець (обдарований) отримав в подарунок нерухоме майно, що оподатковується за нульовою ставкою, то він повністю звільняється від подання такої декларації.

Отже, дохід у вигляді вартості житла, отриманого від батька або матері, оподатковується за ставкою, яка дорівнює нулю. Також подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи не треба за умови, що фізична особа, яка отримала таку спадщину (подарунок), у звітному році не отримувала інших доходів, які підлягають обов’язковому декларуванню.