Офіси Європи втрачають орендарів

Частка вакантних офісних площ продовжує знижуватися.

Орендарі офісної нерухомості знову проявляють обережність, що призводить до зниження активності на основних європейських ринках. Москва при цьому становить виняток. Такі результати звіту компанії CB Richard Ellis, яким володіє 3doma.ua.

У звіті вказується, що обсяг орендованих площ на європейських ринках офісної нерухомості в I половині року знизився на 6% порівняно з аналогічним періодом минулого року і на 12% – порівняно з другою половиною 2010 р.

Невпевненість орендарів, що з’явилася внаслідок кризи державного боргу та економічного клімату в цілому, впливає на поведінку орендарів. Багато хто з них воліють не переїжджати, а продовжувати поточні договори оренди або знімати додаткові приміщення не надовго, принаймні, до тих пір, поки не з’являться ознаки пожвавлення.

У той же час дослідження CBRE показують, що в II кварталі поточного року був відзначений і виражений ріст (+7%), що відображає підвищений попит у кількох містах, головним чином, у Москві, де в II кварталі було орендовано 295 тис. кв. м, що на 34% більше, ніж у I кварталі. Також по відношенню до попереднього кварталу обсяг орендованих площ виріс в Мюнхені, Амстердамі і Франкфурті, склавши 86% в II кварталі.

Індекс орендних ставок офісної нерухомості CBRE по 27 країнам Європи (EU-27) у другому кварталі залишався незмінним, так як базові орендні ставки на більшості західноєвропейських ринків стагнували. Однак зростання орендних ставок був відзначений на швидкозростаючих ринках Центральної і Східної Європи і Скандинавії. І знову яскравою плямою виділяється тут Москва, де ринок офісної нерухомості продовжує демонструвати зростання. Базова орендна ставка на преміальні офісні центри в місті підскочила на 10% по відношенню до попереднього кварталу. Точно такий же стрибок, 10%, стався в Осло.

На невеликій кількості ринків базові ставки оренди в преміальному сегменті продовжують знижуватися. В Афінах, наприклад, із-за економічної кризи в країні зниження склало 15,5% по відношенню до відповідного періоду минулого року, а в Дубліні (-6,4%) і Мадриді (-1,9%) зниження продовжилося і в II кварталі 2011, щоправда, темпи спаду помітно скоротилися.

Практично на всіх європейських ринках частка вакантних площ продовжує знижуватися, так як пропозиція преміальних приміщень стає більш обмеженим. Звіт CBRE прогнозує, що обсяг завершених проектів залишиться низьким як мінімум протягом найближчих двох років, і лише в деяких містах, таких як Лондон, кількість завершених проектів буде значним. Рівень вакантних приміщень сильно знизився в Москві, Празі, Франкфурті та Барселоні (в цьому місті в абсолютних значеннях він залишається високим).

Пітер Дэймсик, головний економіст по країнах Європи, Близького Сходу і Африки компанії CBRE, повідомив: “Зростаюча економічна непевність, пов’язана з кризою державного боргу країн єврозони, послабила активність орендарів Західної Європи ще до серпневих “штормів” на фінансових ринках. І навпаки, активність на ринках деяких країн Центральної та Східної Європи зберігалась у другому кварталі 2011. Це, насамперед, Прага, Варшава і Москва”.

За його словами, на ринках також існує поляризація за якістю офісних площ. Попит зосереджений головним чином у сегменті високоякісної офісної нерухомості, де рівень браку пропозиції продовжує зростати у зв’язку з тим, що кількість завершених проектів впала до мінімальних рівнів. Що стосується проектів класом нижче, порівняно з загальним пропозицією частка їх пропозиції на ринку зростає.