Офіси в Києві втричі дешевше офісів у Москві

Максимальні ставки оренди офісів у Києві втричі дешевше аналогічних показників у Москві. При цьому середні ставки оренди знаходяться на одному рівні в Санкт-Петербурзі, Києві, Алмати і Астані.

Про це повідомляє ЛІГАБізнесІнформ з посиланням на Jones Lang LaSalle.

Олексій Єфімов, директор по Росії та СНД, начальник відділу по роботі з корпоративними клієнтами, Jones Lang LaSalle, розповів, що на московському офісному ринку ставки вище, ніж в інших містах, і це багато в чому обумовлено високим рівнем життя і її вартістю в російській столиці. У Москві в порівнянні з іншими ринками набагато більше об’єктів інвестиційного якості, які також підтримують максимальні ставки на високому рівні. Крім того, бізнес історично концентрується в Москві, і великий обсяг попиту на якісні об’єкти визначає величину орендних ставок.

За розміром максимальних орендних ставок Москва серед вивчених міст є безумовним лідером, а також входить в число міст з найбільш високими ставками в регіоні EMEA, поступаючись лише Лондону. Так, вартість оренди офісів класу преміум в російській столиці досягає $1200 за 1 кв. м в рік проти $1603 за 1 кв. м в Лондоні.

Серед вивчених міст друге місце за величиною ставок займає Санкт-Петербург, третє – Алмати і Астана, а замикає рейтинг Київ.

Стандартний термін орендних договорів у Москві також значно перевищує показники інших міст і становить п’ять-сім років проти максимального періоду у п’ять років Петербурзі, Києві, Алмати і Астані. При цьому в Північній столиці і містах Казахстану орендарі можуть укладати договори на безпрецедентно маленькі терміни – 11 місяців (в класі B).

У Москві, як правило, приміщення надається орендарю без обробки, але з готовими загальними зонами, опаленням, механічними системами, ліфтами і системою протипожежної безпеки. Внутрішнє оздоблення офісу обходиться в середньому в $700-1000 за кв. м. В Санкт-Петербурзі якірним орендарям може надаватися часткова компенсація за проведення оздоблювальних робіт, а їх вартість зазвичай не перевищує $700 кв. м.

Київ відрізняється від російських міст тим, що приміщення орендарям там надаються вже з базової обробкою: відкрите планування, стіни оздоблені і пофарбовані, встановлені інженерні системи, підвісні стелі. Таким чином, орендар сплачує додаткові внутрішні роботи при необхідності. Орієнтовна ціна внутрішньої обробки становить $400-700 на кв. м.

Інші орендні витрати, зокрема, обслуговування, прибирання та охорона спільних зон, включені в операційні витрати, однак охорона всередині орендованих приміщень оплачується орендарем. Додаткової видатковою частиною для орендарів зазвичай стає парковка. В залежності від міста оренда машино-місця може обходитися в суму від $100 до $500 в місяць.