Офіс для священиків побудують у центрі Києва

У десятках метрів від Десятинної церкви скоро з’явиться новодел. В Десятинному провулку, 3-5, УПЦ (КП) збираються побудувати офісний будинок з гостьовими апартаментами і админпомещениями в сім поверхів.

Стеклодом планують зводити на місці напівзруйнованого одноповерхового будиночка, побудованого в 1850-х роках, під якими збереглися останки стародавнього палацу. Незважаючи на те, що землю виділили ще в 2002 році і більшість необхідних документів зібрано, громадськість виступила проти будівництва. Влада каже, що порушень немає.

В УПЦ КП кажуть, що адмінбудинок їм просто необхідно. «Зараз у нас є лише невелике приміщення на вул. Пушкінська, 36, — говорить глава информуправления УПЦ КП архієпископ Євстратій Зоря. — Інших церковних офісних будівель у нас немає. Поки складно сказати, що конкретно розміститься в новому приміщенні, адже ми багато років витратили тільки на збір документів».

У гостьових апартаментах, як запевняють в УПЦ, селити будуть виключно гостей, які приїздять на запрошення церкви, причому безкоштовно. «Зараз ми розміщуємо у готелі, платимо за це гроші. А будемо — у себе і безкоштовно. За гроші ніхто не зможе зняти номер», — пояснює Зоря.

ІСТОРІЯ. Одноповерховий будинок, який вже зносять, належав протоієрею Івану Шабатовичу, а в 1864-му його донька успадкувала протоієрея Андріївської церкви. Кияни його так і називали — «будиночок настоятеля». А археологи виявили на цьому місці унікальні знахідки.

«Розкопки в Десятинному провулку ведуться кілька років Старокиївській експедицією. Але замовник не дуже впевнено фінансує ці роботи. Справа в тому, що Десятинна церква була оточена цілим ансамблем палацових будівель. Там вже знайдені останки так званого Західного палацу, або палацу Володимира X століття. Каменю не залишилося. Але на цьому місці виявлені фундаментні рови, знаходять також деякі фрагменти кам’яної кладки, які представляють велику цінність», — розповідає директор Центру археології Києва Михайло Сагайдак.

Земля в районі Десятинки дорога. «Не менше $0,5 млн за сотку», — сказав аналітик компанії SV Development Сергій Костецький. Ділянка, де пропонується будувати, займає 17 соток. Заступник голови КМДА Михайло Кучук каже, що особисто проти нового будівництва в таких місцях, але все законно. «Ми перевіряли. По Десятинному провулку зібрані всі необхідні документи, проводити експертизи, є всі підписи», — сказав Кучук.

Пару років тому з’являвся інший проект будівництва офісного центру з паркінгом на цьому ж місці від майстерні Віктора Зотова. Будівля виглядало дуже сучасно, як для історичного центру, але зате останки палацу пропонувалося музеєфікувати.

«Нам замовляв концепцію народний депутат. Ми запропонували невисоку будівлю і врахували важливість старовинного фундаменту, який запропонували зберегти. Показали концепцію, але на цьому все і закінчилося. Пізніше я побачив інший проект будівлі, архітектор пропонував забудувати все, що ми залишили порожнім, все вже було закопано, забудовано і поверховість набагато вище», — сказав Зотов.

Але в УПЦ КП кажуть, що і за нинішнім проектом всі історичні знахідки не постраждають — вони будуть накриті куполом і музеєфіковані. «Все, що знайдено археологами, ми збережемо. На першому поверсі буде музей, і люди зможуть безперешкодно пройти і подивитися на стародавні знахідки, — запевняє Євстратій Зоря. — А що стосується фасаду, то ми готові його удосконалити, щоб будівлю якомога краще вписувався в навколишню архітектуру».

Довідка:

Десятинну церкву на початку ХІ століття оточували з трьох боків галереї. 7 грудня 1240 р. орди хана Батия, захопивши Київ, зруйнували храм. Розкопки руїн церкви почали ще в 30-х роках XVIII століття. В рамках досліджень були виявлені фрагменти мозаїки підлоги, фрескового й мозаїчного прикраси храму, кам’яні гробниці і залишки фундаменту. Поблизу Десятинної церкви були відкриті руїни князівських палаців і помешкань бояр, а також ремісничі майстерні і численні поховання X-XI століть. Археологічні знахідки зберігаються у музеї «Софійський собор», в історичному музеї України та в інших музеях Києва.