Один з критеріїв вибору нового житла – участь в рейтингах і конкурсах, – експерт

Криза на будівельному ринку призвів до формування нових критеріїв безпеки при виборі житла, одним з яких є регулярне участь забудовника у професійних рейтингах.

Як каже голова Української консалтингової групи “Радичи” Василь Яблонський, всі ці критерії в кінцевому підсумку повинні вказувати на те, що будівельна компанія завершить об’єкт якісно і в строк.

“У докризовий період на початкових стадіях будівництва продавалося вже половина житла. У 2009 році, після того, як сотні об’єктів були заморожені і люди залишилися ні з чим, цей показник склав лише 5%. Багато в чому причиною такого стану справ було те, що в надрентабельний тоді бізнес зайшли компанії, які не мали про нього уявлення, що працювали під кредити банків. І розраховувалися з ним по мірі продажу квартир”, – розповідає експерт.

За його словами, сьогодні в Україні близько 3,5 тисяч недобудов і близько ста тисяч інвесторів, що вклали гроші у майбутнє житло, але не отримали його. Щоб не стати одним з них, він радить, насамперед, перевірити репутацію забудовника, і зібрати інформацію про компанії з усіх можливих відкритих джерел. Один з важливих показників – наявність у забудовника готових будинків, з мешканцями яких необхідно поговорити. Експерт також рекомендує уважно вивчити текст договору, проконсультуватися з юристом з приводу кожного незрозумілого пункту, зробити офіційний запит до органів влади з приводу цікавить вас об’єкта та земельної ділянки під ним, звернутися в ділові видання і авторитетні рейтингові компанії.

“Профільні відомства у владі і галузеві об’єднання вивчають будівельний ринок і визначають його лідерів. Наприклад, уряд України, Національна спілка архітекторів України та Конфедерація будівельників України офіційно підтримують міжнародну виставку KyivBuild. У 2013 році вона пройшла в сімнадцятий раз, і більше половини стендів належали українським компаніям. Одночасно кращі з них беруть участь у щорічному фестивалі “Архітектура і дизайн”, огляді-конкурсі “Премія Національної спілки архітекторів України”. І в принципі, серйозні премії – це один з найбільш істотних показників для будівельників”, – підкреслив Василь Яблонський.

Серед подібних премій він також виділив щорічну всеукраїнську премію Конфедерації будівельників України (КСУ) – IBuild Ukraine. При цьому експерт Василь Яблонський, що переможці конкурсів, як правило, визначаються за такими критеріями, як висока репутація забудовника, оцінка мешканців та інвесторів, якість технологій і матеріалів у будівництві, оптимальність співвідношення ціна-якість, місце розташування, інфраструктура і т. п.

“Концепція і цілі таких премій – зафіксувати думку експертів про компанії та персон, які мають великий вплив на ринку. А об’єктивність цієї думки перевіряється іншими результатами. Наприклад, житловий комплекс “Міністерський” на Оболоні два роки поспіль є найкращим за версією IBuild Ukraine, причому лауреатом премії стала і компанія-забудовник “Енергополь-Україна”. А в цьому році “Міністерський” також названий кращим житловим комплексом на виставці KyivBuild 2013″, – каже Василь Яблонський.