Одержання квартири від держави – є шанс?

З’явиться з введенням єдиного реєстру потребують житло шанс у самих нужденних обзавестись власними квадратними метрами?

Єдиний державний електронний реєстр громадян України, які потребують поліпшення житлових умов, обіцяють створити у 2012 року.

Єдиний державний електронний реєстр громадян України, які потребують поліпшення житлових умов, обіцяють створити у 2012 року. Про це повідомляють у Державному фонді сприяння молодіжному житловому будівництву.

Такий єдиний електронний перелік має удосконалити механізм черговості на квартири та забезпечити прозорий контроль за наданням субсидій. Але чи працює програма «Доступне житло»?

Будівельна галузь сильно постраждала в результаті кризи. Відповідно зменшилися і обсяги будівництва доступного житла, каже Ігор Лисов, заступник голови комітету з питань будівництва, містобудування, ЖКГ та регіональної політики Верховної Ради. Так, зараз держава намагається реанімувати будівельну галузь та вивести її на докризовий рівень, зазначає депутат.

«Але стала форма відносин між замовником, забудовником та інвестором дала збій, і близько 200 тисяч сімей не отримали вчасно своїх квартир за тими угодами та зобов’язаннями, які були укладені з будівельними організаціями.

У 2011 році почала відновлюватися будівельна галузь, потихеньку почався зростання обсягів будівництва. І кожен рік ми показуємо більший обсяг введення житла. В 2010 Україна ввела понад 9 мільйонів квадратних метрів житла ».

Кількість претендентів

Досі в державі немає єдиного реєстру сімей, які претендують на доступне житло. Тому і немає точної кількості таких сімей. Тому зведений перелік просто необхідний, каже голова правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Леонід Рисухін.

«Кількість сімей становить 1 мільйон 200 тисяч, але це приблизна цифра. Адже це дані органів місцевого самоврядування, які не оновлюються щороку так, як це потрібно. Тому створення такого реєстру зараз дуже актуально ».

За допомогою реєстру можна буде підрахувати загальну кількість коштів, необхідних для виконання державної програми «доступне житло», продовжує Рисухін. Крім цього, зведений електронний перелік допоможе виключити будь-які непорозуміння та дискусії про номерів в черзі. А доступним він буде на спеціально створеному веб-сайті.

Кому доступне житло?

Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву реалізує держпрограму «Доступне житло». За нею, 30% вартості квартири оплачує держава. І на виконання програми вже виділено 58 мільйонів гривень, стверджує голова правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Леонід Рисухін.

«Українські сім’ї отримають державну допомогу для отримання житла. Ми розраховуємо, що це буде 850-900 сімей — на доступне житло, тобто 30% субсидії. 26 мільйонів гривень вже практично використані, і кошти спрямовані як підтримка цим громадянам. Це 369 сімей. Крім цього, близько 700 молодих сімей отримують допомогу по пільговому кредитуванню молодіжного будівництва », — зазначив Леонід Рисухін.

Сім’я Козачук складається з 2 дорослих та чотирьох дітей. І стоїть в черзі на соціальне житло вже 5 років. Їх номер 35 642, і черга практично не рухається. Тому отримати квартиру безкоштовно мати, Тетяна Козачук, вже й не сподівається. Що стосується програми доступного житла, то для більшості малозабезпечених сімей вона не реальна, каже Тетяна.

«Якщо йти за програмою« 70 на 30 », то треба заплатити 70% від вартості квартири протягом 10 днів. Ну це ж теж дуже багато, це не реально для нас! Якщо б хіба в розстрочку… Крім того, щоб просто потрапити в чергу програми «70 на 30», ти повинен відстояти в черзі як мінімум 5 років ».

Скористатися можливостями програми «доступне житло» можуть тільки ті сім’ї, які мають певні кошти (яких би вистачило на виплату 70% від вартості квартири), що підтверджує аналітик однієї з консалтингових компаній Сергій Костецький. А для малозабезпечених сімей можливість отримати квартиру з’явиться, тільки якщо держава буде виділяти на житлові програми більше.

«Якщо у людини немає непоганого заробітку або якихось істотних заощаджень, то шанси отримати житло, навіть якщо вона стоїть у черзі, у неї мінімальні. На житлові програми йдуть досить високі витрати, а прибуток державі вони не приносять, тому я думаю, що держава в найближчі років 10 істотних вливань робити не буде. Відповідно, черга буде тільки збільшуватися, а не танути », — зазначив експерт.

Повноцінна робота державної програми «доступне житло» може лише частково покращити ситуацію в житловій сфері, говорить економіст Олександр Жолудь. А в першу чергу державі необхідно збільшувати пропозицію житла, вважає фахівець.

«Якщо б така схема дійсно працювала і кожна малозабезпечена сім’я могла б до неї доступ, може бути, це б дещо поліпшило ситуацію. Але не вирішує основної проблеми. В Україні в секторі нерухомості головна проблема не в попиті, а в реченні, яке є дуже і дуже обмеженою, що і призводить до високих цін.

Якщо держава буде сплачувати частину вартості квартири, значить, на ринок прийдуть люди, які не могли собі дозволити купити житло за 100 відсотків. Але житла на ринку більше не стане. Відповідно за тієї ж кількості квартир буде більше бажаючих їх купити, і будуть рости ціни ».

«Державна програма поки зривається»

Державна цільова соціально-економічна програма будівництва доступного житла розрахована на 2010-2017 роки. Передбачалося, що за роки її існування будуть побудовані 275 000 нових квартир. Однак програма зривається, визнав заступник керівника парламентського комітету з питань будівництва, містобудування, ЖКГ та регіональної політики Ігор Лисов.

«На жаль, програма про виділення коштів, яку розробив і затвердив Кабінет міністрів, зараз зривається на ці два роки. Але я думаю, що вона покращиться. Так ось за цією програмою, направлять в будівельну галузь 88 мільярдів гривень. З них 23 мільярди — державна підтримка місцеві бюджети нададуть 5000000000 400 тисяч, інші джерела та інвестори — 53 мільярдів гривень ».

Ігор Лисов підрахував: якщо кількість сімей, яким необхідне доступне житло, становить 1 мільйон 200 тисяч (а така приблизна офіційна цифра), то на те, щоб забезпечити їх квартирами, необхідно 260 000 000 000 гривень.