Обсяг проблемних кредитів в Україні може досягати 45%

Банківська проблемна заборгованість в Україні, за різними даними, становить від 10 до 45 мільярдів доларів США.

Про це заявив президент Асоціації учасників колекторського бізнесу України (АКБУ) Андрій Нижник в ході круглого столу “Пошук компромісу між кредитором і боржником”, який відбувся в минулу п’ятницю в Комітеті Верховної ради України з питань податкової та митної політики.

Так, за даними Національного банку України, обсяг проблемних банківських кредитів в нашій країні становить близько 10 мільярдів доларів (9,5% від сукупного кредитного портфеля банківської системи). У той же час, за підрахунками міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings, цей показник значно вищий – 45 мільярдів доларів (45% від загальної кредитної заборгованості). “Такий значний обсяг проблемних кредитів прямим чином впливає на вартість кредитних коштів для громадян: процентна ставка по кредитах для громадян сьогодні в Україні становить 20-25% річних. Це в 5-6 разів вище, ніж у західноєвропейських країнах і більш ніж в півтора рази вище, ніж у сусідній Росії”, – зазначив Нижник.

Разом з тим, в АКБУ підкреслили, що для вирішення цієї проблеми у всіх країнах банківські установи співпрацюють з фінансовими та колекторськими компаніями, які викуповують проблемну заборгованість у банків, тим самим повертаючи в систему “живі” кошти, які банки знову направляють на кредитування. “Завдяки цьому, а також завдяки роботі професійних колекторських компаній по поверненню боргів, кредитні ресурси можуть стати дешевшими для населення, за оцінками банкірів, майже вдвічі”, – відзначили в Асоціації.

Однак, як заявив старший юрист компанії Baker & Mckenzie Олександр Свирид, сьогодні головною проблемою в сфері проблемної заборгованості банківської полягає в тому, що відсутня профільний закон або профільна норма, що дозволяє банку здійснювати передачу проблемних активів без ризику зіткнутися зі значними податковими донарахуваннями. Так, за словами керівника групи податкового обліку “Райффайзен Банку Аваль” Вадима Кононенко, якщо банк поступається, наприклад, 1 мільйон гривень за 50 тисяч гривень, існує ризик, що податковий облік потрапляє не 50 тисяч, а весь 1 мільйон гривень. “Це та деякі інші податкові ініціативи призводять до того, що сьогодні наш банк фактично призупинила операції з відступлення права вимоги, оскільки кошти, отримані від продажу таких портфелів, не покривають навіть десятої частини можливих податкових донарахувань при проведенні перевірки”, – підкреслив Кононенко.

За підсумками круглого столу Сергій Терьохін запропонував зацікавленим сторонам подати пояснювальну записку та рекомендації щодо вдосконалення законодавчого регулювання продажу портфелів проблемних кредитів банківськими установами і пообіцяв розглянути це питання на найближчому спільному засіданні комітетів ВР з питань фінансів і банківської діяльності та з питань податкової та митної політики, яке відбудеться 16 травня.

Круглий стіл був організований народним депутатом Сергієм Терьохіним спільно з Комітетом Верховної ради України з питань фінансів і банківської діяльності та Асоціацією учасників колекторського бізнесу України. У заході взяли участь банкіри, представники Незалежної асоціації банків України (НАБУ), Форуму провідних міжнародних фінансових установ, Асоціації учасників колекторського бізнесу України (АКБУ), Американської торгової палати в Україні (ACC Ukraine), представники провідних міжнародних консалтингових компаній, правозахисники і фінансисти.