Обсяг перебуває у банків нерухомості величезний, проте він приносить лише пасивний дохід, – експерт

На сьогоднішній день в заставі у українських банків знаходиться п’ята частина нерухомості країни.

Про це повідомив керуючий партнер компанії M ADVISORS Максим Потімков.

Він пояснив, що приблизно оцінити обсяг заставної нерухомості можливо, розглянувши портфель одного з найбільших банків із іноземними інвестиціями, який входить в десятку лідерів України.

За його словами, це понад 5000 об’єктів житлової нерухомості та понад 1000 об’єктів комерційної у всіх регіонах країни.

Потімков надав дані з житлової нерухомості, згідно з яким 10-15% від загального обсягу продаваних на ринку квартир — заставні. Однак, за його словами, це тільки ті, що виставлені на продаж.

Експерт зазначив, що в минулому році кількість застав майна, за даними банківських аналітиків, зросла приблизно на 5% порівняно з попереднім роком, і приблизно третина із загальної кількості договорів застави — це нерухомість.

У теж час, обсяг перебуває у банків нерухомості величезний, проте ця нерухомість, з точки зору джерела доходу – пасивна, підкреслив Потімков.

Що стосується стану заставної нерухомості, то вона знаходиться на різних етапах розвитку, починаючи від інвестиційних проектів, проектів на рівні фундаменту до повністю готових діючих об’єктів, каже експерт.

Між тим, банки не можуть забезпечити ефективне управління своїм портфелем нерухомості з-за того, що не мають недостатньо системний підхід до своїх портфелів нерухомості.

На думку Потімкова, сьогодні серйозна проблема — це наявність величезного пакету неструктурованої нерухомості. Адже здебільшого банки намагаються вирішувати цю проблему точково, а це не завжди допомагає. До вирішення цієї проблеми слід необхідно комплексно, наголосив експерт.

Також причиною того, що банки не можуть забезпечити результативне управління своїм портфелем нерухомості є те, що їх власні департаменти працюють з об’єктами такого типу в пасивному ключі, говорить керуючий партнер компанії M ADVISORS.

Крім того, часто банки намагаються вирішити завдання по роботі з нерухомістю власними силами, оскільки так дешевше. Проте дешевше – не завжди означає ефективно. Адже існують проблеми, які можуть вирішити тільки професіонали з багаторічним досвідом і глибокими знаннями, пояснив Потімков.