Обсяг інвестицій в торговельну нерухомість Центральної та Східної Європи зріс на 70%

За даними нового дослідження компанії CBRE Group Inc. (CBRE), у першій половині 2013 року обсяг інвестицій в торговельну нерухомість Центральної та Східної Європи досяг майже 2 мільярдів євро, перевищивши результат I півріччя 2012 року приблизно на 70%.

Основна увага інвесторів зосереджена на Росії та Польщі (на їх частку припадає 1,7 мільярда євро), особливо на великих торгових центрах. Обсяги завершується будівництвом об’єктів торговельної нерухомості обох країн говорять про перспективи зростання інвестиційного ринку вище середнього рівня. Ситуація на московському ринку торгової нерухомості є стійкою; у Москві обсяг завершується будівництва становить 1,6 мільйона кв. м і близько 1 мільйона кв. м в Польщі.

За межами Польщі та Росії інтерес інвесторів приваблюють більш дрібні і, отже, менш капіталомісткі типи такої торговельної нерухомості, як супермаркети і окремо-стоять торговельні будівлі. У той час як інвестори модифікують свої портфелі, у всьому регіоні спостерігається активна торгівля частками в об’єкти торгової нерухомості. Прикладом стала недавня операція з продажу решти частки міста в торговому центрі Zlote Tarasy у Варшаві компанії Unibail-Rodamco.

Йос Тромп, старший директор, керівник відділу досліджень і консалтингу в регіоні Центральна і Східна Європа СBRE, прокоментував ситуацію наступним чином:

«Короткострокове покращення настрою інвесторів, більш позитивні дані про продажі торгової нерухомості, скорочені обсяги будівництва за межами Польщі та Росії і зміщення інтересу рітейлерів у бік Центральної та Східної Європи можуть вважатися ознаками того, що на ринку торговельної нерухомості в цьому регіоні збережуться нинішні темпи зростання. Якщо в макроекономічної ситуації не відбудеться ніяких істотних змін, обсяги торгівлі в другій половині цього року залишаться високими. Завдяки цьому обсяги інвестицій у 2013 році можуть досягти результатів 2008 року».

Інтерес до торгових активів у Центральній та Східній Європі не слабшає з 2011 року, а потік угод в основному обмежений скороченням обсягів будівництва. Інституційні інвестори, які реалізують стратегію довгострокового володіння, за цей час придбали значну частину преміальної нерухомості у великих містах Центральної та Східної Європи.

Майк Етвелл, керівник відділу ринків капіталу в Центральній і Східній Європі та в Польщі, CBRE, прокоментував ситуацію наступним чином:

«Такі великі інвестори як Unibail-Rodamco, ECE і Atrium ЕРЕ за короткий час купили істотну частину преміальної торговельної нерухомості в ЦСЄ, наявної на ринку, надавши вплив на ліквідність цього ринкового сегмента».

«Проте на місце великомасштабного будівництва з нуля приходить будівництво об’єктів за індивідуальним замовленням. Застарілі схеми оновлюються і розширюються, що дозволяє розширити обмежена пропозиція в сегменті торгової нерухомості. Підтвердженням інтересу до такого виду торговельної нерухомості з можливістю отримання додаткового прибутку стало укладення угоди щодо портфеля Charter Hall в Польщі, який включає активи на околиці великих міст Польщі, – ця операція повинна бути завершена протягом ІІ півріччя 2013 року».

Валентин Гаврилов, директор відділу досліджень ринку CBRE в Росії, сказав:

«Завдяки угодам з ТРЦ «Метрополіс» в Москві і ТРЦ «Аура» в Новосибірську російський ринок вже у першому півріччі 2013 року ледь не побив рекорд за обсягами річних інвестицій у торговельну нерухомість. У другому півріччі цей показник може зрости ще на 50%, склавши за підсумками року близько 3,3 млрд. доларів США.

Девелоперська активність в даному секторі також висока, а 2014 рік цілком може встановити новий рекорд за обсягами введення об’єктів торговельної нерухомості. Інвестиції в цей сегмент є оптимальною ставкою на прискорення відновлення світової економіки, оскільки він менше за інших постраждає у разі, якщо цього не станеться. Власне, тому ми і спостерігаємо високу інвестиційну активність? незважаючи на те, що економіки і Росії, і єврозони знаходяться біля самих низьких темпів зростання ВВП за останні роки».