Обіцяного житла 333 роки чекають!

Багато хто хоче отримати квартиру від держави, тому в черзі на житло стоїть більше 100 тисяч сімей. І рухається ця черга вкрай повільно.

Отримати безкоштовну квартиру в Києві хочуть всі. Тим, кому вона належить за законом, стоять у черзі, але вона рухається вкрай повільно. Заповітні «квадрати» отримують 300-400 чоловік у рік, а чекають — більше 100 тисяч. В результаті того, хто зараз, наприклад, хоча б 10-тисячний, своїх метрів доведеться чекати 33 роки, а хто у хвості списку — 333 року!

За даними главку житлозабезпечення, у столиці є своєрідні рекордсмени. П’ять київських сімей чекають безкоштовної квартири 37 років! Щоб скоротити чергу, в мерії вирішили пропонувати всім черговикам пільгове, але не безкоштовне житло. Адже навіть 5-10 тисяч «шарових» квартир на рік — для влади завдання нереальне. «У 2010 році кияни отримали 471 квартиру безкоштовно і 721 квартиру за програмою змішаного фінансування — 70х30. У цій програмі 70% сплачують мешканці, 30% — кошти міського бюджету. Крім того, у 2010-му ми ввели ще одну програму — 50х50. За нею можуть отримати квартири медпрацівники, вчителі, працівники ЖКГ і соціальної сфери. На сьогодні за цією програмою розподілено 86 квартир», — розповів нам начальник главку житлозабезпечення КМДА Володимир Денисенко.

ДОВЕЛОСЯ ПЛАТИТИ. Родина Юрія Коркодыма стояла в черзі на квартиру з 1987 року. «Ми претендували на безкоштовне житло. Але багато років нам взагалі нічого не повідомляли. Хоча ми як багатодітна сім’я (у Юрія 5 дітей. — Авт.) були не в цілому, а в пільговій черзі. Один раз нас викликали в квартотдел і пропонували «перезаписаться», щоб отримати житло за програмою 70х30. Ми відмовилися. В кінці 2010 року нам сказали: або берете квартиру за програмою 50х50, або взагалі нічого не отримаєте, так як безкоштовні квартири більше видаватися не будуть. Довелося погоджуватися. Тим більше, що на кінець 2010 року ми були першими в черзі», — розповів нам Юрій. Місто запропонував родині квартиру в Лісовому масиві на вул. Пчелки, 2а. «Нам сподобалася: на 19-му поверсі, 4 кімнати площею 137 «квадратів», з косметичним ремонтом. Ми отримали житло в квітні цього року, заплативши 300 тис. грн. (БТІ її оцінили в 600 тис. грн.). Але одразу після оформлення всіх документів по стінах у квартирі пішли тріщини. Деякі — в палець завтовшки. Шпалери поповзли, скільки ми не просили будівельників виправити шлюб, нічого не зробили. Заклали тріщини самі і все заклеїли, але все одно неприємно», — говорить Юрій.

МОЖУТЬ ВИСЕЛИТИ. У Ігоря Генін, контр-адмірала у відставці, історія унікальна. Ще в 1988 році він написав заяву про зарахування його на квартоблік, але пізніше його зняли з черги, незважаючи на те, що Генін — чорнобилець, інвалід I групи, до того ж у нього двоє маленьких дітей — Богдан та Георгій, які теж отримали інвалідність внаслідок аварії на ЧАЕС.

Ігор Генін. Живе з малолітніми дітьми в напівпідвальному приміщенні. Фото: Н. Мамчур

Зараз він живе в квартирі на вул. Антоновича, 24, яку виділяли їх сім’ї у тимчасове користування, і є ризик, що його взагалі можуть виселити, так як вона остаточно на сім’ю не оформлена.

«Ми хочемо, щоб нам дали можливість залишитися в цій квартирі і закріпити її за нашою родиною законодавчо. А якщо ні — ми маємо право на іншу житлоплощу, але ось вже багато років змушені доводити свої права по різних інстанціях. Я як інвалід I групи з-за аварії на ЧАЕС прошу, щоб мене поновили на квартирній черзі з 1988 року і на термінове позачергове забезпечення житлоплощею». Ігор Борисович неодноразово звертався в різні інстанції, і в райадміністрацію, і в міськадміністрацію, був навіть на особистому прийомі у голови Голосіївського району. Щоб вирішити проблему, була навіть створена спеціальна комісія з представників КМДА. Але нічого не допомогло.