Обережно, шахраї!, чи Популярні прийоми аферистів при проведенні угод з нерухомістю

У цій статті ми розповімо про декілька найбільш популярних способів “роботи” шахраїв з потенційними покупцями.

Перше, що має насторожити у всіх випадках без винятку – це занадто низька ціна об’єкта.

Знижка в 20% від середньоринкової вартості – це не ознака вашої удачі і не подарунок долі, а свідчення того, що з квартирою не все так чисто, як здається на перший погляд. В першу чергу на оголошення про значні знижки на виставляється об’єкт ведуться приїжджі, які ще не орієнтуються в цінах, тільки недавно приступили до пошуку квартири і тому не розуміються в ситуації. У найкращому разі оголошення про продаж або здачу в оренду квартири зі значною знижкою виявляється принадою для того, щоб людина звернулася до даного ріелтора або в зазначене агентство нерухомості.

Звичайно, дадуть вам там, об’єкт вже давно проданий, але можна підібрати й інші варіанти – за ринковою ціною: адже квартири з такими знижками зустрічаються нечасто. Найгірше той варіант, якщо радість клієнта від перспективи вдалої операції змусить його забути про запобіжні заходи та доречною обачності – і дасть можливість аферистам провести всю комбінацію до кінця. У цьому випадку В купленій квартирі можуть виявитися суттєві дефекти, про яких ви не дізналися заздалегідь, або ж в результаті дій шахраїв, наприклад, підробки документів, можна взагалі залишитися без грошей і без квартири.

Часто низька ціна об’єкта передує наступний прийом – спонукання до термінової операції. У цьому випадку вам можуть запропонувати об’єкт зі знижкою доходить до половини вартості у разі, якщо операція буде завершена протягом найближчих декількох днів. Таким чином, у вас, по-перше, істотно скоротиться час не тільки на роздуми і оцінки своїх дій, але і на перевірку чистоти угоди.

Шахраї можуть говорити про всіляких надзвичайних обставин, що змушують їх йти на таку терміновість навіть ціною настільки невигідних для себе умов: це і хвороба когось із близьких, коли терміново потрібні гроші на лікування, і від’їзд за кордон, і необхідність повернення боргу. В підтвердження покупцеві навіть можуть показувати різноманітні документи та довідки. Тим не менш, треба завжди пам’ятати, що які б обставини не змушували людину терміново реалізовувати своє майно, це не повинно позбавляти вас холоднокровності і обачності.

Зрештою, чуже нещастя ще нікому щастя не приносило. Необхідно не тільки з’ясувати у господарів, чому квартира продається або здається так швидко, але і постаратися ретельно перевірити їх слова. Особливо має насторожити ситуація, якщо у вас вимагають термінового внесення авансу – в цьому випадку треба бути особливо обережними.

Часто шахраї люблять представлятися працівниками різних силових відомств і органів. По-перше, це присипляє пильність – бо навіщо буде обманювати чоловік, який сам пов’язана з правопорядком? По-друге, шахраї можуть в якості «бонусу» пообіцяти вам вирішення якихось особистих проблем через людей в погонах. У будь-якому разі, слова вашого контрагента про приналежність до певного відомству варто відразу ж перевірити – зробити це досить не складно.

Також аферист може представлятися просто «важливим паном» – від генерала до депутата. При цьому сам він може бути на зустрічі всього пару раз, або взагалі не з’являтися, доручаючи вести його справи своїм «помічникам». Такий прийом розрахований на те, що «авторитет» високопоставленої особи дозволить закрити очі на деякі моменти, так і у «помічників» буде завжди в запасі відмовка, що їх самодур-шеф звик діяти так, як зручно йому, а не як того вимагає порядок проведення угоди.

Тривожним сигналом є і такий випадок, коли ваш партнер по угоді з перших хвилин знайомств зображує щире вам розташування і відразу ж пропонує свою дружбу. Він може навіть надати вам або пообіцяти деякі послуги, що має затвердити вас на думці про його доброту і чистих помислах. Але навіть якщо ви дійсно вразили душевними якостями вашого контрагента, варто все-таки відкласти дружбу на час після вчинення правочину, а до цього – тримати дистанцію. Аферист, який завжди є гарним актором, наполегливо висловлюючи свою дружню симпатію, буде від усього серця обурюватися, коли мова зайде про перевірку документів та інших речей, необхідних для забезпечення чистоти угоди. Апофеозом цієї ситуації є, коли шахраї спеціально приставляють вам симпатичне обличчя протилежної статі, з яким у вас можуть виникнути відносини.

Взагалі, більшість психологічних прийомів аферистів розраховані на те, щоб приспати вашу пильність. Часто це досягається за рахунок того, що ваш партнер по угоді сам показує себе простаком, який в принципі не може нікого обдурити. Коли ваш контрагент є селюк, якого самого виникає бажання надути, або ж неохайного представника самого дна суспільства, від якого не чекаєш хитрого підступу, – варто пам’ятати, що цей прийом є улюбленою вудкою шахраїв. Дуже прикро буде, якщо в результаті проведе вас саме такий «простак», тому якою б красивою не була гра вашого партнера по угоді, яким би простим він не виглядав, варто завжди проводити перевірку його благонадійності.

Аналогічним, хоча й протилежним за змістом, є прийом, коли перед вами не простак, а, навпаки, – до крайнощів в’їдливий, обережний і завбачливий чоловік. Він, здавалося б, сам вас побоюється, і тому ретельно перевіряє всі документи. Але таким чином шахрай може просто відвести підозри від себе. В результаті, як і завжди – його жертва втрачає пильність, і залишається без грошей і без квартири.

Дуже часто шахраї, особливо якщо вони представляються серйозною фірмою або діють від імені «впливового» людини, використовують ефектні декорації. У цьому випадку вони можуть продемонструвати офіс класу «А» у престижному бізнес-центрі, дорогі автомобілі – іноді з мигалкою, і «обмундирування» у вигляді гарних костюмів і яскравих коштовностей. Все це можна запросто орендувати на кілька днів для проведення «операції», а іноді вистачить і кількох годин. Подібна дорога обстановка покликана викликати благоговійний трепет у недосвідченої жертви. Тільки потім вся розкіш може зникнути без сліду, як і ваші гроші.

Схожим є випадок, коли шахрай прямо або ненароком демонструє дуже велику суму грошей готівкою. У жертви від виду подібної квартири прямо «захоплює подих» і вона, найчастіше, під враженням може підписати папери на вкрай обтяжливі для себе умови.

У висновку варто зазначити, що психологічні прийоми – це всього лише прийоми, застосовувані для того, щоб ви втратили пильність і розумний підхід до операції. Потрібно чітко уявляти, які ваші кроки при здійсненні операції з нерухомістю і слідувати їм, якими б хитрощами вас не збивали в бік. Звичайно, всіх випадків передбачити неможливо, і якщо спланована афера справжніми професіоналами, розкрити обман дуже складно. Тим не менш, холодний упереджений аналіз ситуації і чітке відстоювання своїх інтересів захистять вас від більшості зловмисних любителів легкої наживи.