Обережно: дешеві оцінювачі майна

Напередодні змін на ринку оцінки нерухомості для оподаткування українці взялися оцінювати майно, а самі оцінювачі поспішають скористатися ажіотажем на свої послуги. Але, якщо вам необхідно скористатися їх послугами найближчим часом, будьте обережні: на «світ божий» виповзли не тільки професіонали, але й шукачі легкої наживи.

Як раніше повідомлялося, згідно з постановою Кабміну №231 від 04 березня 2013 року, починаючи з 1 серпня 2013 року, всі угоди по нерухомості будуть укладатися за наявності її експертної оцінки. Робиться це для того, щоб податкова служба могла максимально ефективно відслідковувати сплату податку на доходи фізичних осіб. Всі дані про оцінку майна будуть вносити в Єдину базу даних звітів про оцінку для цілей оподаткування і сплати інших обов’язкових платежів, і кожен зацікавлений зможе побачити результати проведеної оцінки. Крім цього, з 1 серпня оцінку нерухомого майна зможуть проводити тільки фахівці, які отримали сертифікат про право проведення оцінки.

Унаслідок цих нововведень послуги оцінювачів можуть подорожчати, так що є сенс спробувати впоратися з паперовою тяганиною до липня. Це і спробував зробити читач «Багнета», але зіткнувся з кричущою непрофесійністю оцінювачів.

Читач звернувся в редакцію з наступною скаргою: вибраний їм оцінювач заявив, що може оцінити вартість будинку, спираючись лише на його фотографію і виїжджати на об’єкт відмовився. Чи варто говорити, що результат такої оцінки може далеким від реальної вартості майна. І якщо помилковість оцінки спливе – кому то доведеться за це відповідати. У нормативних актах, які стосуються оцінки майна, не прописана норма про те, що оцінювач зобов’язаний особисто оглянути об’єкт оцінки. Але, безумовно, професіонал, який дбає про своє добре ім’я, не стане робити висновки, не виїхавши на об’єкт.

Якщо ж вас не хвилює якість оцінки «на ліве око», подумайте хоча б про таке: якщо оцінка проведена по фотографії, оцінювач зобов’язаний вказати це у звіті про оцінку. Так, згідно Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», «зібрані оцінювачем вихідні дані та інша інформація повинні відображатися у звіті про оцінку майна з посиланням на джерело їх отримання та у додатках до нього із забезпеченням режиму конфіденційності згідно з умовами договору на проведення оцінки майна та з дотриманням вимог законодавства». У цьому випадку сфера використання документа буде обмеженою. Згідно того ж нацстандарту «оцінювачі та суб’єкти оціночної діяльності несуть відповідальність за недостовірну чи необ’єктивну оцінку майна згідно із законодавством. Особи, що надають недостовірні вихідні дані, використання яких під час оцінки призвело до надання необ’єктивного висновку про вартість майна, несуть відповідальність згідно із законодавством». Так що цілком можливо, що «у разі чого» за ледачого оцінювача доведеться відповідати самому замовнику оцінки, так як саме він надав злощасні фотографії.

Висновки: двічі подумайте, перш ніж вибрати оцінювача. Насамперед, зверніть увагу на вартість його послуг – безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. По-друге: пам’ятайте – непрофесійні оцінювачі сьогодні намагаються вхопити свій останній шматок хліба перед жорсткістю правил гри на ринку. І, нарешті: недбайливий оцінювач закінчить свою кар’єру, а ви залишитеся з документами, які або не будуть мати силу при певних операціях з майном, або будуть містити відверто неадекватну його оцінку. І цілком можливо, відповідати за це доведеться вам.