Низький попит і високі ставки за іпотечними кредитами спровокують падіння цін на нерухомість Києва

Вартість столичного житла може знизитися на 10% у наступному році.

Ціни на житло в Києві з початку 2011 року впали на 15%. Попит падає, так як банки згортають програми житлового кредитування або ж видають кошти під 20% річних і вище.

“Високі ставки пов’язані з позицією Нацбанку і уряду України. Вони намагаються обмежити імпорт товарів в Україну. Бо в кредит купують переважно імпортні товари – побутову техніку, електроніку, автомобілі. Імпорт перевищує експорт більш ніж на $ 11 млрд. Це загрожує національній економіці. Наприклад, на початку 1990-х Радянський Союз мав дефіцит торгового балансу в $ 35 млрд – і незабаром країна розвалилася. Крім того, іноземні банки, які видавали значну частину житлових кредитів, скорочують свою присутність в Україні. За останні півроку вивели звідси більше мільярда. І в наступному році навряд чи змінять свою політику. Тому дешевих кредитів в 2012-му не буде “, – розповів Gazeta.ua нинішню ситуацію економіст Віктор Лисицький.

Віктор Несін, голова правління Спілки консультантів з нерухомості, вважає, що банки самі винні в неповерненні коштів з-за надмірно високих ставок кредитів.

“Банки, у тому числі з іноземним капіталом, дають позики на житло під 20 відсотків річних і вище. При тому, що у своїх країнах житлові кредити видають під вдесятеро менші відсотки. Прикладом, у Швейцарії – під 2,8% річних. Високі ставки в Україні пояснюють ризиками на нашому ринку. Хоча самі і створюють ці ризики. Бо високі ставки непідйомні для позичальників. Банки самі створюють передумови для неповернення коштів “, – зазначив він.

Однокімнатна квартира зараз в середньому коштує 50 тисяч доларів, удвічі дешевше докризового 2008 року. Тоді ціни на столичну нерухомість досягли піку. Зараз на 10 об’єктів у продажу припадає один реальний покупець.

“Продавці поступаються. Однокімнатні, які виставляють за 50 тисяч доларів, продаються на 2-3 тисячі дешевше. Оцінений в 100 тисяч доларів продається на 20 тисяч дешевше. Житлових кредитів в Україні майже не видають, незважаючи на шалені відсотки – 25% річних і вище. Великі квартири зараз купують переважно депутати і бізнесмени середнього рівня. Пересічні громадяни в основному змінюють житло. Наприклад, продають одну велику квартиру, і за ці гроші купують дві малометражки”, – пояснив Несін.

Зараз ринок нерухомості в стані стагнації. Ціни на житло в старих будинках можуть залишитися на нинішньому рівні або навіть подешевшати на 10 відсотків.

“Досі житло із вторинного ринку завжди було на 20% дорожче новобудови. Тому що з готовими квартирами ризики менше. Однак новобудови в наступному році можуть подорожчати на 5-10% через зростання собівартості у зв’язку з подорожчанням будматеріалів. У 2011-му роботи на новобудовах пожвавилися. Допомогла держава, фінансуючи довгобуди зі станом готовності 70 відсотків і вище. Спорудження житла залишається прибутковим бізнесом. Хоча рентабельність скоротилася. У докризові роки вона становила 200-300%. Зараз скоротилася до 50% “, – підсумував експерт.
Зате Павло Мельник, експерт компанії “МПП консалтинг”, вважає, що ціни залишаться на нинішньому рівні.

“Ціна на нерухомість в 2012-м буде стабільною. У валютному еквіваленті буде коштувати стільки ж, як у цьому році. Тобто, в доларах ціни залишаться незмінними. Але треба враховувати інфляцію, що існує в США – 3-4% річних. Це попередній прогноз. Масованого спаду цін вже не буде. Ринок нерухомості зараз збалансований “.