Новий податок: дві квартири влетять в копієчку, а VIP-дачі не оподатковуються

Держава вирішила поповнити скарбницю, наклавши додаткову подати на житлоплощу. Платити доведеться всім, у кого є кілька квартир або будинок з великою квадратурою.

В Україні набув чинності новий податок на нерухомість: Міндоходів сьогодні почало розсилати нові платіжки. «До 1 червня всі свої платежі отримають», — сказав «Сегодня» співробітник прес-служби Міндоходів Андрій Соколов. Новий збір не поширюється на будинки і квартири багатодітних сімей та сімей з прийомними дітьми (від трьох і більше дітей), на державну нерухомість і нерухомість місцевих органів влади, на будинки і квартири в зонах відчуження, будинку сімейного типу, дачі (не більше одного на одного платника податку) та гуртожитки. При цьому податок вважається тільки на житлову, а не загальну площу приміщення. Податок нараховується на рік, тобто з 1 січня по 31 грудня, але сплачується протягом двох місяців після отримання платіжки (фізичними особами). Юридичні особи сплачують його частинами щоквартально: їм потрібно буде заплатити податок за 1-й квартал до 29 квітня, уточнили в прес-службі міністерства.

Податок власники житла, заплатять за кожен квадратний метр понад пільгової площі 120 м2 для квартир і 250 м2 — для будинків. Однак, якщо людина володіє двома квартирами, наприклад в 30 і 40 м2 — він зможе використовувати пільгу тільки по відношенню до однієї з них, наприклад, на квартиру в 40 м2, але за 30 м2 заплатить. Тобто площа кількох квартир не підсумовується. Для квартир від 120 до 240 м2 податок в 1% від мінзарплати (11,47 грн. за кожний метр понад пільги в 120 м2), той же відсоток — для будинків в 250-500 м2 (пільга на 250 м2). Для власників квартир від 240 і будинків від 500 м2 — 2,7% за кожен метр зверх тієї ж пільгової площі (30,9 грн). Ці гроші потрібно буде заплатити протягом двох місяців після отримання платіжки. Уникнути податку можна буде, якщо збільшити число власників одного об’єкта нерухомості: тобто, якщо їх двоє в квартирі площею 240 м2, обидва вони зможуть застосувати пільгу в 120 м2 і уникнути сплати. Фірми зможуть оформляти нерухомість на різних юридичних осіб, таким чином також отримати пільгу на кожного і уникнути податку. До речі, якщо для фізосіб податок розрахує Міндоходів, то фірмам доведеться розраховувати самим. За несплату податку — штрафи. «За прострочення платежу до 30 днів — 10% від суми податку, більше — 20%. Але можна отримати розстрочку або відстрочку, якщо немає можливості платити відразу — для цього треба написати заяву на ім’я начальника районної податкової, кожне розглядається в індивідуальному порядку», — каже Соколов.

Експерти в основному позитивно оцінюють закон. «Механізм закону гранично простий: у нас всього декілька параметрів, хоча в європейських країнах їх куди більше, – каже експерт з нерухомості Сергій Костецький. – Однак я припускаю плутанину через бази даних: тільки в цьому році було введено єдиний електронний реєстр, куди заносяться всі операції з нерухомістю. Там поки не всі дані, і я думаю, почнуться скарги. Щодо спроб уникнути податку, переписуючи власність квартири на іншу, – я не думаю, що варто це робити. Адже людині при цьому треба максимально довіряти. Це ж не просто прописати його в квартирі, а дати йому у власність частину житла: податок, як і пільги, поширюється тільки на власників житла. До речі, я думаю, з часом додадуть нові категорії пільговиків, але поки потрібно зрозуміти, як воно працює». Якщо людина купить квартиру після терміну сплати нового податку, наприклад, у вересні, то він заплатить тільки за період з вересня по грудень, а не за весь рік, говорить Костецький: «Там перерахують суму. А ось якщо він заплатив за весь рік, а потім у вересні продав квартиру, то надлишки сплачених грошей не повернуть». У Міндоходів визнають, що поки в новому реєстрі нерухомості є не всі дані. «У нас є спільний документ з Мін’юстом, і ми продовжуємо опрацьовувати нові дані про операції з нерухомістю. Ми працюємо, – каже Соколов. – Як тільки бачимо, що чоловік повинен платити, тут же і відправляємо йому повідомлення». За словами президента Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, простим людям не варто турбуватися: під дію податку не потраплять 80% населення України: «Переважна більшість населення має не більше однієї квартири, так і метраж не такий величезний, як прописано в законі. Сума там мізерна, у розвинених країнах вона в 10 разів більше. Якщо в людини будинок в 2000 м2, то, вибачте, кілька тисяч гривень в нього знайдуться. А якщо у бабусі квартири в 30 і 40 м2, і вона не може платити – нехай продає другу квартиру. За дачу взагалі не сплачується. Так що це в основному торкнеться багатих людей і забудовників: квартири вони продають не так швидко, а за новозбудований будинок йде величезний податок».

Втім, на ринку нерухомості все ж б’ють на сполох. «Я не згоден, що закон простий: щоб розібратися у всіх нюансах, потрібно пара-трійка вищих освіт, – говорить юрист одного з агентств нерухомості Володимир Столітній. – Саме анекдотичне: в законі прописано, що, якщо ви не згодні з нарахованих вам податком, ви можете поскаржитися не в суд, а органу податкової вищої інстанції. Тобто їм на них же самих: як думаєте, яке буде рішення? Коли мене люди питають, як тепер платити, я їм кажу: так, як вам напишуть в платіжці. Оскаржити все одно не вийде. Закон прописаний несправедливо: людина з квартирою в 120м2 і дачі 1000 м2 явно більш вдалим, ніж який-небудь робітник з двома маленькими квартирами. Або у людини в 250 м2 будинок – він же не платить. А якась пенсіонерка заплатить за одну з двох квартир».

Можна оскаржити

Людина може легко оскаржити свою платіжку, якщо йому неправильно нарахували податок (наприклад, квартира вже не в його власності), або якщо він хоче застосувати пільгу до іншого об’єкту житла, запевняють податківці. «На це дається 60 днів. Якщо людина погоджується, він йде в банк або ощадкасу і платить. Якщо ні, він повинен звернутися за місцем проживання до органів Податкової, і наші фахівці допоможуть йому, – сказали нам у прес-службі Міндоходів. – Центр обслуговування клієнтів сам йому все розрахує».