Новобудови подорожчають через монополій

Прийняття законопроекту, що змінює схему співпраці забудовників і природних монополій, може призвести до зростання вартості житла і протестів будівельників.

Законопроект №9011 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо плати за приєднання до мереж суб’єктів природних монополій» передбачає, що електричні мережі приєднуються до нового житла на умови 50/50. Тобто 50% оплачує електропостачальне підприємство, а 50% — замовник. Але протягом 10 років за рахунок оплати мешканцями встановлених тарифів сплачена раніше сума повертається замовнику.

Приєднання замовника до Єдиної газотранспортної системи України буде відбуватися за умови оплати ним 100% необхідних для підключення новобудови матеріалів і послуг. При цьому газові мережі після приєднання об’єкта замовника залишаються власністю газорозподільного або газотранспортного підприємства.

На думку гравців будівельного ринку, цей законопроект звалить на плечі забудовників додатково до вже створених ними мереж, так і розвиває абонентську базу монополістів, ще й плату за підключення. Причому ціна цієї плати буде формуватися на розсуд монополіста. Плату стягуватимуть після передачі внутрішньо – і внешнеплощадочних мереж, які в структурі ціни будівництва становлять від 20% до 40%.

«Цей законопроект суперечить не тільки Конституції, але і закону про монополію на ринку, і ряду інших нормативних актів. Зрозуміло, що він лобіює інтереси приватних організацій. Але ми не маємо наміру з цим миритися, і всі члени Конфедерації у всіх містах України готові вийти на акції протесту в разі прийняття цього нормативного акту»,— заявив голова Конфедерації будівельників України (КБУ) Лев Парцхаладзе.

Причиною ситуації конфлікту забудовники називають передачу комунікацій та інженерних мереж у приватні руки. «В Україні організації, що відповідають за проведення в будинок світла, газу і води — монополісти. Вони встановлюють свої правила гри і свої розцінки. Але ми не можемо більше терпіти відкриту диктатуру приватних монополій. У всьому світі є фіксована і прозора ціна на проведення інженерних мереж, а у нас ця інформація закрита»,— розповідає президент ГК «Герц» Олександр Ротов.

Автори законопроекту у пояснювальній записці пояснюють необхідність прийняття даного акта врегулюванням тарифів для населення. «Оскільки будь-які інвестиції в розвиток електромереж відшкодовуються за рахунок тарифів, то з метою забезпечення прозорої процедури визначення розміру плати за приєднання, виходячи з економічних, фізичних і технічних характеристик існуючих електричних мереж, законопроектом пропонуються принципи, на яких повинні базуватися Правила приєднання електроустановок до електричних мереж, визначаються джерела фінансування інвестиційних програм електропередавальних компаній та регулюються інші специфічні питання, пов’язані з приєднанням до цих інженерних мереж»,— значиться там.

Однак забудовники впевнені: регулювати питання з інженерними мережами повинен місто. «Міська влада повинні виступати арбітром між забудовниками та монополістами»,— каже пан Парцхаладзе. На його думку, єдиним безконфліктним виходом із ситуації може бути втручання міської влади, які повинні опрацювати чіткий зонінг територій, розробити генплан забудови і, виходячи з цього, встановити єдині, прозорі ціни на інженерію в кожному конкретному районі.

Чи прислухаються до них депутати, поки незрозуміло. Можна припустити тільки одне: за газ, світло і тепло в будинку будуть платити або забудовники — і це позначиться на вартості квадратного метра, або мешканці будинків, тоді це позначиться на щомісячної квартплати.