Нові правила оцінки змусять ринок нерухомості зупинитися


У найближчі два місяці ринок нерухомості може зупинитися, а сама нерухомість – додати в ціні. Основних причин дві – нові правила оцінки нерухомості та обмеження готівкових розрахунків.
З 1 серпня вступають в силу нові правила, за якими оцінювати нерухомість зможуть лише компанії зі спеціальним сертифікатом. А таких сертифікованих фахівців, за словами Глави Ліги експертів Світлани Бовсуновський, на сьогоднішній день випущено всього 3 групи по 50 чоловік.

“Навіть якщо допустити, що до 1 серпня встигнуть випустити ще стільки ж, 300 чоловік на всю країну – це незрівнянно мало, – сказала експерт. – Для порівняння: сьогодні їх понад 10 тисяч”.
Незважаючи на те, що про повному паралічі вже не говорять, у тому, що послуги оцінки квартир різко подорожчають, не сумнівається ніхто. Крім того, зазначила експерт, тепер передбачена ще й кримінальна відповідальність у тому випадку, якщо на думку податкової оцінювач зменшив вартість і бюджет з-за цього недоотримав грошей. Таким чином, оцінювачі, перестраховуючись, швидше за все, будуть завищувати ціни, тоді як досі квартири оцінювалися в середньому на 20-30% дешевше ринку.
Ще одна проблема в тому, що з 1 вересня готівкові розрахунки обмежать сумою в 150 тис. Для ріелторів, ця норма – “темний ліс”.
Тому підставою для пожвавлення ринку аналітики вважають те, що однокімнатні квартири для багатьох це альтернатива валютним депозитам.
“Сьогодні практично всі, у кого є $50 тис., дружно кинулися купувати столичні однушки, – зазначає Бовсуновська. – Чималу роль тут зіграло підвищення вартості оренди: люди купують, щоб здавати”.
“Думаю, що ринок буде стояти до жовтня, – прогнозує голова Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Первинка вже давно розраховується по безналу, так що тут суттєвих змін не буде, а ось вторинка може впасти вдвічі. Але вже в жовтні ситуація почне стабілізуватися, а до кінця року ринок увійде в звичний режим і всі відкладені угоди будуть здійснені”.