Нові афери на ринку нерухомості: будівельна піраміда

Інвестори елітного будинку в центрі столиці від забудовника «Консоль ЛТД» ризикують залишитися без квартир і без вкладених коштів. Оскільки під заставу цього будинку компанія взяла кредит у комерційному банку на 10 млн. доларів і віддавати борги, схоже, не збирається…

Ця історія своїм корінням сягає в далекий 2000-й рік. Вже підготовчі роботи з будівництва будинку по вул. Б. Хмельницького, 58 (самий центр столиці) почалися зі скандалу. Вирішивши зводити елітний будинок, забудовник зруйнував єдиний у Києві велотрек, який був побудований ще 1913 році. У 1991-му цей об’єкт був реконструйований і в 1998 році його було визнано і внесено до переліку пам’яток історії (охр. св. № 520). І вже через два роки пам’ятник… був зруйнований, у зв’язку з будівництвом біля нього багатоквартирного будинку. Тоді, 12 років тому, громадськість міста обурилася, захищати велотрек прийшли сотні киян, це були фактично перші масові протести городян проти свавілля забудовників у столиці. Ситуацію вдалося залагодити завдяки діловій угоді, яка уклала київська влада з забудовником. «Консоль ЛТД» пообіцяла вже до 2005 року завершити будівництво будинку і подарувати Києву новий сучасний велотрек.

Квартири в цьому будинку, нагадаємо, збиралися будувати елітні, тобто не для бідного покупця, адже їх вартість були включені не тільки номінальна вартість житла (плюс податки забудовника, хабарі чиновникам усіх рангів і прибуток забудовника), але й спорудження (нова реконструкція) велотреку та внески на створення інфраструктури Києва. В цьому будинку квартири купили 150 сімей, в числі яких й іноземні інвестори (ближнє зарубіжжя – росіяни і білоруси), що купили не тільки житло, але й вклали гроші в будівництво фешенебельних офісів, розміщених на перших поверхах.

– У 2004 році, після того, як «Консоль ЛТД» уклала з інвесторами 96 договорів, фірмі знадобилися гроші для будівництва пансіонату в Криму на 500 місць, – прокоментував ситуацію Віктор Щербаков, адвокат, що захищає інтереси ошуканих інвесторів в Шевченківському суді міста Києва. – На зборах засновників «Консолі» було прийнято рішення взяти для кримського об’єкта кредит у банку, а в забезпечення кредиту було закладено цей недобудований будинок в Києві. Тут слід зазначити, що інвестори уклали з відомої «Консоль» договору про пайову участь у будівництві будинку. Хто повну суму за квартиру вніс, хто частково. Але, вже після того, як пайовики зробили перші внески, у сторін договору виникає спільна власність: у «Консолі» і пайовиків. І з цього моменту починають діяти закони про спільної власності. То є спільною власністю не можна розпорядитися без участі співвласників. А «Консоль», не поставивши фактичних власників квартир, не спитавши у них згоди на подібну оборудку, заклала будинок. Природно, ніхто з розсудливих власників згоди на такий кредит не дав би. Тому людей просто обдурили. Обдурила «Консоль», я вважаю, і банк, написавши в договорі про кредитування, що інтереси третіх осіб відсутні. Але найцікавіше, що вже після того, як був узятий кредит, будинок був закладений, «Консоль» продовжувала продавати квартири в ньому, не кажучи про це ні банку, ні людям: банку не говорили, що квартири продають, а людям, що квартири, які вони купують, знаходяться в заставі. Гроші ж, виручені з продажу квартир, як вдалося нам з’ясувати, не пішли на будівництво цього будинку, ні на будівництво об’єкта в Криму.

Продавши всі квартири, «Консоль ЛТД» забула і про будинок у Києві, і про велотреку, і про людей. Будівництво не раз зупинялася за «суб’єктивним» причин. Непоганим приводом був і недавній криза, що охопила практично всю будівельну галузь в Україні. Однак коли мряка розсіялася, вже в березні 2012 року, пайовики дізналися, що їхній будинок повністю знаходиться в заставі. І будинок на вул. Хмельницького – не єдиний «гріх» «Консолі».

Так, за довідкою, наданою Асоціація допомоги постраждалим інвесторам (АППІ), ТОВ «Консоль ЛТД» активно будує житлову та комерційну нерухомість у Криму, Києві, Харкові та інших містах України. Має ряд регіональних дирекцій, філій та інших структурних підрозділів: ПО «Консоль-Буд Крим», ПО «Консоль-Буд Ялта», ПО «Консоль-Буд україна», ПО «Консоль-Каркас», ПО «Консоль-Фундамент», ПО «Консоль-ДСК», «Консоль-Обробка», «Консоль-бетон», АТП «Консоль Транс», інститут «Консоль-Проект» та інші. За даними АППІ, це ж підтверджує і адвокат постраждалих інвесторів Ст. Щербаков, «Консоль ЛТД» дуже тісно пов’язана з головою ВР АР Крим Володимиром Константиновим, який з вересня по листопад 2001 року був головою правління фірми, з грудня 2001-го по серпень 2004-го – головою корпорації «Укрросбуд», а з серпня 2004-го – президентом корпорації «Укрросбуд».

Настільки розгалужена структура «Консолі» – з 17 регіональних підрозділів у різних містах України і в Москві, 13 філій та наявність навчального науково-виробничого інституту – як бачимо, не врятувала інвесторів від шахрайських схем на ринку будівництва житла. Справа все в тому, вважають в Асоціації допомоги постраждалим інвесторам, що через свою розгалужену мережу і безліч об’єктів ТОВ фірма «Консоль ЛТД» дозволяє собі переправляти гроші з одного об’єкта на інший, тим самим створюючи вибірковість в будівництві об’єктів. Пріоритетними ж об’єктами у «Консолі» є зазвичай ті, які вона виграє в державних тендерах.

Інвестора, які звернулися в АППІ і об’єдналися в громадську організацію «Об’єднання пайовиків фірми «Консоль», провели багато переговорів та зустрічей з керівництвом «Консолі», розробили детальний план з відновлення будівельних робіт на об’єктах. Голова правління ТОВ Володимир Ясинський не раз божився, що фірма, так само як і пайовики, зацікавлена у вирішенні питань з довгобудами. Але справа не рухалася з замороженої точки. Громадська організація підготувала і направила в минулому році 51 звернення до органів влади, правоохоронні органи та компанії забудовнику. Отримали 44 відповіді. Коли ж всі ці дії не мали успіху, організували масову акцію протесту, яка одночасно пройшла в Москві (бо серед інвесторів – багато росіян), в Сімферополі та Севастополі. Привернути увагу до проблеми інвестора навіть намагалися за допомогою біг-бордів!

– У минулому році, ще не знаючи, що будинок в заставі, власники квартир об’єдналися, щоб самостійно, без участі «Консолі», завершити довгобуд, – повертає нас до київських реалій Віктор Щербаков. – Вони вирішили скластися грошима і стали добудовувати свій будинок самостійно, відкрили окремий рахунок і на цьому рахунку стали акумулювати гроші на добудову. І вже перед введенням в експлуатацію вже в цьому році, з’ясувалося, що будинок в іпотеку (нерухомість у заставі). І якщо «Консоль» не повертає гроші «Промінвестбанку», то банк має право це майно звернути під стягнення. Тобто, після рішення суду, будинок буде виставлений на публічний торг. А люди будуть змушені вимагати свої гроші в «Консолі», яка, за нашими відомостями, вже банкрут.

А як «Консоль» пояснює цю ситуацію?

– Ніяк не пояснює. Шахраї вони, та й все тут, – каже адвокат.

А суд? Він на боці людей? Адже ситуація – більш ніж прозора…

– Вже два рішення суду – проти людей. Кожен потерпілий подає позов самостійно. Але, всі справи по «Консолі» розглядає Шевченківський суд міста Києва. Різні судді, кабінети їх тільки поруч. А після рішення судді Саадулаева А. В. будинок, збудований на гроші пайовиків, може бути проданий з аукціону для погашення боргів фірми «Консоль ЛТД» перед «Промінвестбанком». Не розумію, як можна приймати настільки неправомірне рішення. Адже навіть не юрист розуміє, що на момент укладення договору діяв один закон, сьогодні діє інша редакція закону. Суд керувався нормами, які вступили в дію в 2008 році, в той час як треба було застосовувати норми, що діють в 2004 році. Тобто, норми, що діють на момент укладення договору, – коментує результати судових розглядів адвокат постраждалих інвесторів.

Днями очікувалося розгляд у Шевченківському суді чергового позову проти «Консолі». Біля будівлі суду потерпілі інвестора влаштували пікет, підтяглася преса, телебачення. Але, з невідомих причин засідання суду не відбулося. Про дату нового розгляду поки нічого не відомо…