Нове майбутнє споживчих кредитів

Споживчі позики не до душі Нацбанку. Він боїться ситуації 2007-2008 років, коли кредити роздавали мало не на кожному розі. Тому і хоче запобігти їх активне наростання. Сьогодні в стінах регулятора вже розглядається можливість збільшити вимоги до кількох нормативам банків саме під споживчі позики. Остаточне рішення може з’явитися вже через тиждень. При цьому практику адміністративних заборон НБУ міняє на політику антістімулірованія. Дворазове збільшення нормативів для банків, які захопилися споживчими кредитами, – це заходи, які зроблять менш цікавим для банків нарощування таких кредитів.

Баланс натисне на кредити

Наростання дефіциту торгового балансу серйозно стурбувало НБУ. Експорт ніяк не може хоча б наздогнати імпорт. Річні темпи останнього – 47%. Саме зростанням імпорту та споживчих кредитів пояснювали ті ж фінансисти наростання від’ємного сальдо торговельного балансу. Хоча, якщо подивитися на статистику, дуже великих обсягів споживчого товару там не видно. “Закупівля авто, побутової техніки у пропорції займає 3-7%. Закупівля газу – 40-42%, 12% закупівля нафти, 8% руди та вугілля. Про що можна говорити? Які розмови про споживче кредитування можуть бути?”, – дивується Олександр Охріменко, президент аналітичного центру.

Однак на споживче кредитування НБУ може вплинути, а от з проплатами за енергетичні та сировинні товари він нічого зробити не в змозі. “Цілі, які переслідує НБУ, зрозумілі. Це зменшення імпорту споживчих товарів і, відповідно, зменшення попиту на валюту, який пред’являють імпортери. Тільки з січня по червень 4 млрд. доларів було виведено з банків в оплату імпорту. І як вважає НБУ, це більше сірий імпорт. Тому заходи регулятора спрямовані на призупинення потоку сірого імпорту і поліпшення платіжного балансу”, – підкреслює Олена Трояновська, начальник управління моніторингу кредитних програм комерційного банку.

Неприйнятні обмеження

Проектом обмежень споживчого кредитування, розробленим НБУ, передбачається удар в першу чергу по готівкових позиках і карткових лімітів, які найбільш легкі і доступні для одержання. Хоча можливі і несподівані повороти. “Все питання – в підходах до трактування. Бо якщо виходити з трактування споживчого кредитування, яке було застосоване до валютними кредитами фізичних осіб, то до споживчих кредитів віднесли як на іпотеку, так і авто. Тому коли ми побачимо остаточний нормативний документ, який вийшов зі стін НБУ в Мін’юст, тоді ми можемо сказати, що вони врятували іпотеку і авто”, – не виключає Ерік Найман, керуючий директор інвестиційної компанії.

Для банків, які захопилися споживчими позиками, регулятор готує дуже жорсткі обмеження. Якщо установа видала таких кредитів на суму більше 100% статутного капіталу, будуть введені обмеження щодо залучення депозитів, введені нові вимоги щодо адекватності капіталу, показниками миттєвої ліквідності та ряду інших нормативів. І називатися такі банки теж будуть по-іншому – споживчими.

“Важливо, щоб банки не переоцінили свої сили і не переоцінили потенційне зростання ринку. НБУ боїться, що банки ще більше захопляться споживчими кредитами на тлі активізації споживачів і на тлі сприятливих умов. Адже ставки знижуються і НБУ, розуміє, що ставки можуть далі рухатися вниз. Це і приваблює людей”, – підкреслює Андрій Блінов, головний редактор економічного видання.

Під імпорт грошей не дадуть

Підвищені вимоги до банків, які є спеціалізованими, для заходу – стандартна ситуація, підкреслюють експерти. Але якщо за кордоном це давно склалася практика, українським банкам потрібно переорієнтуватися дуже швидко. Максимум за півроку. Але виконати вимоги зможуть не всі установи.

“Деякі з таких банків підуть з ринку. Тому що вони отримують двухратное посилення нормативів у порівнянні з тими, які будуть мати інші банки. Ймовірно, не всі банки зможуть витримати таке навантаження з точки зору вимог до нормативів. За оцінками учасників ринку, нові умови торкнуться десь двох десятків банків”, – підкреслює Олена Трояновська.

Установи, які залишаться працювати в споживчому сегменті, повинні будуть або терміново наростити капітал, чи змінити тактику. А це може вилитися у встановлення таких умов клієнтам, які зменшать або отоб’ют їх бажання активно звертатися за новими споживчими кредитами. В першу чергу це буде стосуватися підвищення відсотків за новими позиками. Хоча можуть бути зачеплені частково і старі кредити.

“Буде відбуватися гальмування видачі нових кредитів. Старих позичальників це може торкнутися тільки тих, хто потрапив під пільгові програми з низькими відсотками. Якщо хтось встиг отримати дешевий кредит, то можу його попросить або перевести в новий кредит під більш високу ставку від 30 до 60, або взагалі його повернути”, – не виключає Ерік Найман.

Щоб уникнути виконання вимог НБУ, банки можуть зменшити не тільки видачу нових позик (як готівки, так і за кредитними картками), але і скоротити ліміти по вже відритим картками. “Це дозволить скоротити кредитний портфель, але тільки в перспективному періоді. Оскільки зменшити ліміт для позичальника одномоментно складно. Це можна зробити, але для того, щоб заборгованість впала, треба погасити вже отримані кошти. Якщо позичальник розраховував користуватися грошима протягом року, то йому треба знайти можливість, щоб повернути гроші у банк для зниження заборгованості. Поки заборгованість не зменшиться, зміною одних лімітів досягти стрімкого зменшення обсягів виданих кредитів тут не допоможеш. Заборгованість числиться, і вона буде прийматися в розрахунок при співвідношенні зі статутним капіталом”, – додає Олена Трояновська.

Споживчий переділ

У разі впровадження вимог НБУ почнеться локальне перерозподіл. Нові нішеві банки, на зразок тих, які сьогодні вийшли на ринок і активно кредитують під 35%, більше з’являтися не будуть. Картбланш отримають великі структури, що мають достатні обсяги депозитів і кредитів юридичних осіб. А ще вигоду можуть одержати інші фінустанови, не підвладні НБУ.

“На практиці це призведе до того, що банки будуть менше видавати споживчі кредити. А ось кредитні спілки та інші фінансові компанії можуть перехопити ринок. І будуть видавати більше грошей. Перерозподіл ринку відбудеться”, – вважає Олександр Охріменко, голова аналітичного центру.

Можливий і варіант активного кредитування банками спеціальних структур, які вже самі будуть займатися наданням споживчих позик. Але за роботу за такою схемою, в разі її виявлення Національним банком, його підлеглі будуть каратися.Пропозиції НБУ поки що на папері, але вже сьогодні аналітики переглядають свої прогнози щодо темпів зростання споживчих позик у разі їх появи. Раніше очікувалося зростання до 30% в 2011 році. Тепер прогноз зменшують в два-три рази.