Нова процедура реєстрації нерухомості. СХЕМА

З початку нинішнього року вітчизняний ринок нерухомості живе за новими правилами. БТІ, яке раніше давало добро на проведення операцій з житловими та комерційними об’єктами, а також вело їх облік, тепер залишили лише скромну функцію — проведення технічної інвентаризації. Причому остання перестала бути обов’язковою.

Всі інші функції БТІ передані Державній реєстраційній службі, яка займається загальнонаціональний реєстр нерухомості. До нього увійшли і всі існуючі раніше бази (угод, іпотеки, заборон відчуження нерухомості). До загального електронного реєстру мають доступ державні та приватні нотаріуси, які можуть в онлайн-режимі вносити в нього відповідні зміни, фіксуючи угоди.

На перший погляд, процедура купівлі-продажу стала менш громіздкою. Раніше схема оформлення прав на нерухомість виглядала наступним чином. БТІ проводило технічну інвентаризацію (на це за законодавством відводилося 30 днів), видавало власникові відповідні документи та виписку з реєстру. Потім, після нотаріального оформлення угоди, вже новий власник реєстрував своє право на придбану нерухомість у тому ж БТІ, на що йшло ще два тижні.

Тепер нотаріус, який оформляє угоду, протягом одного робочого дня повинен внести відомості про нового власника в загальнонаціональний реєстр нерухомості. Причому, оскільки в ньому зібрані всі дані про об’єкт, він має можливість оперативно перевірити, чи не знаходиться, наприклад, житло під арештом або погашений чи колишнім власником кредит. Тобто формально ризик купити проблемну нерухомість знижується.

Після укладення угоди Державна реєстраційна служба зобов’язана протягом двох тижнів видати новому власнику правовстановлюючі документи. Таким чином, час, необхідний на переоформлення житла, зменшується втричі. Якщо врахувати довгі черги в БТІ, вирішити які можна було тільки за чималі хабарі, до економії часу повинна була зрости економія нервів і грошей (Держреєстру потрібно сплатити лише державне мито, розмір якої залежить від виду операцій з нерухомістю і коливається від 51 до 129 грн.).

Але красива “картинка”, намальована вигадали нововведення чиновниками, на практиці не працює