Нова електронна кадастрова система: плюси і мінуси

Якщо вірити чиновникам, скоро українці вперше за 20 років одержать публічний доступ до інформації про всі земельні ділянки країни. З 1 січня 2013 року почне свою роботу Національна кадастрова система (НКР), на розробку якого пішло 50 млн. дол. і кілька років кропіткої роботи.

Розглянемо, що пропонує нашим співгромадянам нова кадастрова система, і якою мірою вона полегшить роботу з даними кадастру.

На сьогоднішній день земельний кадастр в більшості розвинених країн комп’ютеризований і перенесено на електронні носії. Завдяки цьому забезпечується інформаційна ув’язка всіх його даних, оперативне отримання і передача інформації про природні ресурси кінцевому споживачеві. Однією з останніх у Європі до такого виду обліку земельних ресурсів переходить і Україна.

На думку фахівців, працюючих у сфері землеустрою, запровадження НКР є, безумовно, кроком вперед у порівнянні з тим, що мала Україна протягом останніх двадцяти років. Адже публічний кадастр є нормальною європейською практикою, що дозволяє уникнути корупційних схем і конфліктів навколо спірних ділянок землі.

Розробка вітчизняної інформаційної кадастрової системи була профінансована Світовим банком, над нею працювали фахівці Державного агентства земельних ресурсів та Центру Державного земельного кадастру. Згідно з наявною інформацією, під час роботи над реєстром була проведена масштабна аерофотозйомка всієї території України (це більше 60 млн. га), отриманий новітній картографічний матеріал в електронному вигляді. В цілому до середині грудня було верифіковано 9 217 млн. 326 тис. держактів на землю, що становить сотні терабайт інформації. З нового року роботу системи будуть забезпечувати 672 регіональних відділення і 2 серверних центру (саме тут вже зараз зберігається вся накопичена інформація).

До впровадження електронної системи вся документація зберігалась виключно на паперових носіях в районних управліннях земельних ресурсів, що породжувало величезну кількість зловживань та земельних махінацій. Тепер же, якщо вірити розробникам НКР, доступ до бази даних стане абсолютно прозорим і захищеним на програмному рівні. З 1 січня будь-який українець, що має доступ до мережі інтернет, зможе по кадастровому номеру знайти на карті свою земельну ділянку і навіть фото-план всій території країни.

Виходячи з перерахованого вище, серед явних позитивних моментів НКР відзначимо наступні:

  • дистанційний доступ до бази даних за допомогою мережі інтернет;
  • перехід на електронний документообіг та зберігання інформації;
  • комп’ютерна захист інформації;
  • візуалізація на екрані земельної ділянки;
  • присвоєння кожній ділянці свого електронного номери.

Такий стан справ, в першу чергу, полегшить життя нотаріусам, землевпорядникам, а також іпотечним установам, банкам і іншим зацікавленим структурам. Однак є тут і свої мінуси, а саме:

  • говорити про публічність в повному сенсі слова рано, так як ТАМ буде зберігатися тільки номер ділянки, відомості про його власника надаватися не будуть;
  • відповідно, це робить розмови про відкритість системи перебільшеними і посіє деякі сумніви серед користувачів;
  • відсутні чіткі правила отримання кадастрових виписок нотаріусами;
  • віддаючи звіт про “таланти” комп’ютерних зломщиків, не виключена можливість несанкціонованого доступу до електронної бази інформації.

Стає очевидним, що для остаточної перевірки ефективності роботи електронного кадастру і якості наданої інформації знадобиться час, а якщо взяти до уваги плани Держземагентства розширити систему за рахунок водних, лісових ресурсів і надр, на обкатку НСК піде, як мінімум, кілька років.