Нотаріуси отримали доступ до реєстру речових прав на нерухомість

Вчора, 14 жовтня, набув чинності наказ Мін’юсту від 26 липня 2013 року № 1538/5 «Про врегулювання доступу до реєстрів інформаційної системи Мін’юсту».

Встановлено, що нотаріуси при вчиненні нотаріальних дій з об’єктом нерухомого майна мають доступ до Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек.

Пункт 4 Порядку доповнено нормою, яка встановлює, що за відсутності інформації на відповідний об’єкт нерухомого майна у Державному реєстрі прав користувач при здійсненні нотаріальних дій з об’єктом, що користується інформацією про зареєстровані права власності або інших речових правах з Реєстру прав власності на нерухоме майно, про обтяження речових прав з Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та/або про іпотеку з Державного реєстру іпотек по даному об’єкту.

Аналогічні зміни внесені в Порядок доступу державних виконавців до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Встановлено, що у разі відсутності відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об’єкт незавершеного будівництва та про обтяження таких речових прав в Державному реєстрі прав користувач під час примусового виконання рішень користується інформацією про зареєстровані права власності або інших речових правах з Реєстру прав власності на нерухоме майно, про обтяження прав з Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та / або про іпотеку з Державного реєстру іпотек.

Пошук інформації здійснюється:

– в Реєстрі прав власності на нерухоме майно – по суб’єкту речового права на нерухоме майно;

– в Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек – по ідентифікаційним даним фіз – або юрособи, щодо майна якої встановлено обтяження / боржника.

Також наказом встановлено, що у разі державної реєстрації відомостей про зміну застави повітряних та морських суден, суден внутрішнього плавання, космічних об’єктів (далі – суду), відступлення прав на предмет застави за договором, припинення застави і / або надання інформації про наявність чи відсутність застави судів нотаріус при відсутності даних про відповідне заставі суден у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна використовує дані Державного реєстру іпотек та Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна.

У разі, якщо наявні у реєстрах записи про заставу судів є чинними, нотаріус на підставі заяви, поданої відповідно до Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна вносить відомості про заставу судів із зазначених реєстрів до Державного реєстру обтяжень рухомого майна із зазначенням реєстраційних номерів і дат реєстрації таких записів у відповідних реєстрах, після чого проводить держреєстрацію відомостей про зміну, припинення обтяжень або видає засвідчені витяги.