Нотаріуси будуть оформляти тільки нерухомість з оціночною вартістю

Нотаріальна дія з участю фізичних осіб, предметом якого є об’єкт нерухомого та рухомого майна, здійснюється за наявності оціночної вартості такого майна з метою оподаткування.

Такі зміни в порядок вчинення нотаріальних дій внесені наказом Міністерства юстиції України №763/23295 від 17 травня, текст якого оприлюднений на веб-сайті міністерства, передає “Інтерфакс”.

Згідно з документом, також визначено, зокрема, можливість та порядок видачі нотаріусами свідоцтв про придбання нерухомості на аукціоні у провадженні справи про банкрутство.

Крім того, змінено вимоги щодо заяв про прийняття спадщини.

Так, своєчасно спрямоване спадкоємцем заява приймається нотаріусом, навіть якщо справжність підпису на такій заяві не завірена нотаріально. На підставі прийнятого заяви нотаріус заводить справу про спадщину, при цьому відправляє лист спадкоємцю, в якому пропонує відправити повторно заяву, але вже оформлене належним чином, або прибути до нотаріуса особисто за місцем відкриття спадщини.

Згідно з документом, посвідчуючи договори відчуження нерухомості та земельних ділянок, нотаріуси щодо таких об’єктів зобов’язані витребувати витяг з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земкадастру відповідно.

Мін’юст своїм наказом, який набирає чинності з дня офіційної публікації, в цілому навів порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами у відповідність з чинними нормативними актами в Україні.

Як повідомлялося, порядок сертифікації суб’єктів оціночної діяльності та проведення оцінки з метою оподаткування та нарахування інших обов’язкових платежів затверджено постановою Кабінету міністрів №231 від 4 березня 2013 року.

Згідно з документом, зокрема, з моменту набрання чинності зазначеного документа визнані такими, що втратили чинність довідки Держреєстру суб’єктів оціночної діяльності на право проведення оціночної діяльності з метою оподаткування щодо об’єктів нерухомості, видані Фондом держмайна України суб’єктів такої діяльності згідно з тимчасовим порядком.

Таким чином, з 1 серпня при нарахуванні платежів дійсні лише звіти про оцінку майна, зібрані оцінювачами, які отримали сертифікат на оцінку з метою оподаткування.

В Україні з 1 січня 2013 року вступила в силу ст. 265 Податкового кодексу, згідно з якою запроваджується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Спроби врегулювання державою діяльності учасників ринку оціночних послуг, у тому числі за напрямом оцінка з метою оподаткування, в Україні тривають приблизно з червня 2012 року.

Ряд прийнятих державними органами нормативних і регуляторних актів у цьому напрямку вже приводили до десятикратного підвищення вартості послуг оцінки житлової нерухомості, відкритого протесту оцінювачів з-за побоювань монополізації ринку та призупинення реєстрації угод.

Новий напрям оцінки передбачено ст. 172 і 173 Податкового кодексу України.