Нотаріусів зрівняють в обовязках

У Партії регіонів пропонують переформатувати ринок нотаріальних послуг, ліквідувавши відмінності між державним і приватним нотаріатом. Для всіх буде встановлена єдина плата за здійснення нотаріальних дій, а чисельність нотаріусів буде квотована. Нотаріуси вважають, що необхідно не ускладнювати роботу, а посилювати умови отримання освіти.

Народні депутати фракції Партії регіонів Ірина Бережна та Ірина Горіна пропонують переглянути законодавство про нотаріальної діяльності. Розроблений ними законопроект N2627 ліквідує “штучний поділ на державний і приватний нотаріат, хоча обидві групи нотаріусів і зараз мають однакові повноваження. Відрізняються лише джерела їх фінансування та визначення плати за послуги: у державного нотаріату, що фінансується з бюджету, ця плата регламентована, а у приватного є договірною (з урахуванням державного мита).

Законопроектом передбачено, що нотаріуси зможуть і надалі стягувати плату “за домовленістю” з клієнтів, але її розмір не нижче мінімального розміру, визначеного державою. З цього низьким тарифом будуть обслуговуватися пільгові категорії громадян. “Впроваджується самофінансування державних контор, а до приватних нотаріусів намагаються залізти в гаманець. Як буде визначатися плата, якщо вартість оренди, кількість працівників і дохід у всіх різний?” — дивується приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Людмила Голій. Отримати коментарі авторів законопроекту “Ъ” вчора не вдалося.

Серед запропонованих норм — повернення квотування чисельності нотаріусів по округах, не працює вже шість років. Квота буде визначено Мін’юстом, але один нотаріус буде обслуговувати не менше 5 тис. осіб в Києві та до 13 тис. осіб в округах з чисельністю населення до 100 тис. Один з нотаріусів сказав, що квоти допоможуть обмежити постійно збільшується кількість нотаріусів. “Багато молоді фахівці приходять і не розуміють, наскільки ця робота відповідальна та бюрократична в хорошому сенсі слова — перевірити документи, кваліфіковано проконсультувати клієнтів”,— говорить він. Пані Голий впевнена, що квотування недоцільно, оскільки ускладнить доступ на ринок нових фахівців. Замість цього необхідно посилити умови отримання освіти та складання кваліфікаційних іспитів. Законопроект знижує вимоги до досвіду роботи для нотаріусів — з 6 до 3 років, для помічників і стажистів — з 3 до 2 років. Джерело “Ъ” в уряді говорить, що квоти будуть сприяти поверненню хабарництва: до 2007 року плата за отримання місця нотаріуса досягала $50 тис.

Також буде введений єдиний реєстр нотаріусів та кадровий резерв. Право на реєстрацію нотаріальної діяльності будуть мати тільки ті, хто зарахований в регіональний кадровий резерв після здачі іспитів до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату (ВККН) і отримання свідоцтва про право діяльності. Склад комісії депутати пропонують стверджувати рішенням Мін’юсту, а не уряду, як зараз. Крім того, міністерство може отримати право анулювання свідоцтв без рекомендацій ВККН. Збільшені і повноваження Нотаріальної палати як громадської організації, зокрема, щодо захисту прав нотаріусів. Замість експертизи законопроектів про нотаріальної діяльності вона зможе їх розробляти. У Нотаріальній палаті вчора від коментарів відмовилися.

Може бути знижена сума страхування відповідальності нотаріусів з 1 тис. мінімальних зарплат (1,15 млн грн) до 100 зарплат (115 тис. грн). Це призведе до необхідності відшкодування збитків не за рахунок страховки, а за рахунок власних коштів і майна, вважає Людмила Голій. Позитивною нормою вона називає посилення гарантій нотаріальної діяльності: кримінальна справа може бути порушена тільки генпрокурором або його заступниками, а проникнення в офіс нотаріуса, обшук, прослуховування телефонних розмов — тільки на підставі мотивованої постанови судді. “Зараз хтось напише заяву на нотаріуса у правоохоронний орган, і будь-який співробітник органів внутрішніх справ може прийти з яким-небудь вимогою. А Нотаріальна палата, яка повинна забезпечити правовий захист нотаріусів, не завжди це робить. Управління юстиції та адвокати працюють до 18.00, у той час як нотаріус на прохання громадян може працювати до опівночі”,— говорить вона. За словами джерела “Ъ” в уряді, законопроект необхідно узгодити з урядом, а думка Мін’юсту поки негативний.