Нормативна грошова оцінка земель виросла майже в два рази

З 1 січня в Україні нормативна грошова оцінка земель виросла майже в два рази: це єдина складова земельної реформи, яка на сьогоднішній день почала діяти в Україні.

Незважаючи на формальну прив’язку до ринку землі, впровадження якого в Україні відстрочено на невизначений термін, новий показник нормативної грошової оцінки земель товарного виробництва набув чинності. Таким чином, середня вартість гектара землі в країні з 1 січня становить близько 20 тис. грн . проти 11,8 тис. грн. на кінець минулого року.

«Оскільки ніяких змін не було, то постанова уряду про збільшення коефіцієнта розрахунку нормативної грошової оцінки земель набула чинності. Це означає, що зростуть всі платежі, які розраховувалися у відсотках до цього показника – у першу чергу оренда, а також земельний податок, єдиний сільськогосподарський податок», – прокоментував Максим Федорченко, директор центру «Реформування земельних відносин в Україні».

Виходячи з того, що мінімальна ставка оренди в Україні становить 3% від нормативної грошової оцінки землі, орендна плата в середньому по країні складе близько 700 грн. за га.

За словами М. Федорченко, підвищуючи нормативну оцінку земель, уряд хотіло стимулювати зростання орендних платежів, щоб збільшити доходи селян.

«Так, вони це зробили, але зробили адміністративним способом. А ринок оренди повинен бути висококонкурентним і визначатися рівень платежів повинен саме ринком. І коли уряд грубо втручається в цей тонкий механізм – це погана ознака для ринку. Але поки є відчуття, що вони не заглядають далі, ніж жовтень місяць, коли в країні повинні відбутися вибори», – зазначив М. Федорченко.