Німці воліють жити у власному житлі

За останнім часом у Німеччині різко скоротилася частка тих жителів, які орендують житло. Значне збільшення числа власників нерухомості експерти пояснюють борговою кризою, завдяки якому подешевшала іпотека.

Все більше німців живуть не в орендованих, а у власних квартирах і будинках. Про це свідчить опитування, проведене другим за величиною в Німеччині кредитно-фінансовим інститутом Commerzbank. Спостерігається в останні два роки сплеск попиту на житлову нерухомість експерти банку пов’язують з борговою кризою, з-за якого значно знизилися ставки іпотечних кредитів.

Прямий наслідок боргової кризи

Специфіка німецького ринку нерухомості до недавніх пір полягала в тому, що лише трохи більше половини громадян країни володіли власним житлом. Той факт, що майже кожен другий німець користувався орендованою площею, пояснюється особливостями післявоєнного розвитку країни. В умовах, коли значна частина житлового фонду виявилася зруйнованою, у ФРН була зроблена ставка на стимулювання інвестицій у ринок саме знімного житла, а в НДР будівництвом квартир зайнялося саме держава.

Однак тепер картина на ринку житлової нерухомості швидко змінюється. Згідно з опитуванням Commerzbank, в даний час вже 59 відсотків німців живуть у власних квартирах чи будинках. У 2010 році цей показник становив 55 відсотків. Зростання частки власників всього за два роки на цілих чотири процентних пункти експерти банку пояснюють суттєвим здешевленням іпотеки.

Це – прямий наслідок боргової кризи. Він змусив Європейський центральний банк (ЄЦБ) знизити ключову кредитну ставку в єврозоні до рекордно низького рівня в 1 відсоток. Одночасно стурбовані міжнародні інвестори почали активно скуповувати вважаються особливо надійними державні облігації Німеччини. Це призвело до зростання їх курсів і, відповідно, до падіння рівня їх прибутковості. А цей показник є для німецьких комерційних банків ключовим орієнтиром для визначення ставок іпотеки.

В результаті середня ставка за іпотечними кредитами строком на десять років впала в Німеччині, за даними бундесбанку, до 3,4 відсотка річних. Настільки вигідні умови фінансування і змусили багатьох німців зважитися на покупку квартири або будинку. За даними Commerzbank, обсяги виданих ним у минулому році позик на придбання житла зросли на 26 відсотків. Додатковим стимулом обзавестися нерухомістю стали для багатьох німців страхи перед знеціненням заощаджень, викликані знову-таки борговою кризою.

Важливий критерій вибору – енергоефективність будівлі

Згідно з опитуванням, зростаюче число потенційних покупців цікавиться об’єктами на вторинному ринку. Частка тих, хто готовий будувати нове житло, помітно знизилася з 38 відсотків у 2010 році до нинішніх 32 відсотків. Одним із ключових критеріїв вибору залишаються параметри енергетичної ефективності будівель. Три чверті опитаних заявляють, що можливості знизити енергоспоживання для них “дуже важливі” або навіть “надзвичайно важливі”.