Незабаром без довідки від податкової можна буде придбати квартиру

З 7 березня 2012 року кожному, хто збирається придбати нерухомість, доведеться мати справу із податковою.

Про це йдеться у наказі Міністерства юстиції, щодо “Порядку вчинення нотаріальних дій українськими нотаріусами”.

Саме з цього часу будь-яка операція з купівлі-продажу майна, яка у завірення нотаріусу, вимагатиме додатково ще і “освячення” угоди податківцями.

– Договори про відчуження або заставу нерухомого та рухомого майна посвідчуються нотаріусом за умови письмової згоди відповідного податкового органу, – йдеться у документі Мін’юсту.

– Така неузгодженість паралізує роботу нотаріусів щодо оформлення угод купівлі-продажу на невизначений час, – каже директор юридичної консалтингової групи Олександр Степанов.

За його словами, в цій окремій нормі, яка передбачає по-суті дозвіл Податкової на операцію з відчуження майна, занадто багато протиріч і неточностей. По-перше – невідомо, хто саме повинен отримувати узгодження з податковою: покупець, продавець чи нотаріус?

По-друге – незрозуміло, що вкладається в поняття “відповідний податковий орган”. Це орган за місцем реєстрації покупця, продавця, нотаріуса, або може бути майна?

На ці питання поки немає відповідей, як немає відповідей і на те, як ці відносини будуть регламентуватися і на підставі яких відомостей Податкова може відмовити в проведенні операції.

Нарешті, зазначає Степанов, відповідні нововведення обмежують конституційні права людини і, звичайно, підлягають оскарженню.

– Будь-яка особа, яка вважає, що порушуються її права на розпорядження майном, може звернутися до адміністративного суду і, напевно, доб’ється скасування наказу Мін’юсту”, – вважає юрист.

З ним погоджуються й інші його колеги. Хоча, на думку адвоката юридичної фірми Наталії Доценко-Білоус, якщо на документ дивитися з іншого боку, він, безумовно, сприяє прозорості ринку. У міжнародній практиці, за її словами, такі заходи більш стримано відносяться і не вважають це наступом на свободи людини.

Це вже не перша спроба законодавців відслідковувати доходи громадян. В середині 2010 року були внесені зміни в закон про запобігання та протидію легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, які зобов’язують фіксувати у фінансовому моніторингу операції з нерухомістю.