Нерухомість Лондона – головна «майданчик» мільярдерів

Нерухомість Лондона – це особливий сегмент ринку. Ціна об’єктів нерухомості впевнено зростає вже протягом 30 років, незважаючи на економічну ситуацію у всьому світі, завдяки чому вона є цікавим варіантом для заможних людей.

Лондонський ринок нерухомості невпинно «підігрівається» іноземцями. Покупців з країн, які переживають важкі часи, приваблює стабільність ринку. Відзначено, що за дев’ять місяців цього року кількість угод з нерухомістю вихідців з Греції, Іспанії, Лівії та інших країн Близького Сходу збільшилася вдвічі порівняно з попереднім роком.

65 % покупців лондонської нерухомості – іноземці. Росіяни складають 15% від загального числа зарубіжних інвесторів.

Скільки коштує лондонська розкіш?

Останнім часом в онлайн-виданнях публікувалася інформація про те, що ціни на московську нерухомість не просто зрівнялися, але і обігнали лондонські. Нібито вартість квадратного метра в спальному районі Лондона складає 2,5 тисячі доларів, а в секторі елітного житла – 3,5 тисячі. Але журналісти лукавлять: це кадастрова, а не ринкова ціна.

Експерти називають зовсім інші цифри. Наприклад, президент міжнародного агентства нерухомості Gordon Rock Станіслав Зінгель в інтерв’ю радіостанції «Вести ФМ» відзначає, що навіть не в елітному секторі знайти житло вартістю нижче 3,5 – 4 тисяч доларів за квадратний метр вкрай складно. Більш дешеві пропозиції іноді зустрічаються – як правило, це житло в неблагополучних районах, населених емігрантами або славляться заворушеннями.

Реальні ціни на нерухомість в Лондоні більш ніж на третину вище московських. В найбільш престижних районах ціни здатні вразити навіть самих заможних покупців.

В даний час вартість житла (елітний сектор) у Лондоні вище кризових показників березня 2009 року на 38,2 %. За період з початку 2011 року ціни на елітну нерухомість зросли на 12,5 %. Тільки за період з початку вересня ціна на вторинному ринку виросли в середньому на 5,2 %. Експерти пророкують подальше зростання вартості житла. За прогнозами, наступного року вони збільшаться ще на 5 %, а до 2016 року – на 24 %.

Які чинники впливають на зростання лондонських цін? По-перше, підвищення цін на нафту, викликане конфліктами в країнах-нафтовидобувачів. Лондон – найбільший фінансовий центр Європи. У столиці сьогодні постійно відкриваються цілі ряди дорогих магазинів, що також грає не останню роль у формуванні вартості нерухомості.

Але найголовніше – ринок лондонського житла дуже обмежений. З-за жорсткого законодавства у сфері забудови та зонування, нове житло в Лондоні практично не будується, а вторинки на всіх бажаючих не вистачає.

Типи нерухомості

Лондонська первинка представлена кількома елітними житловими комплексами. Це, наприклад, один з найдорожчих житлових об’єктів у світі – сучасна резиденція з багатою інфраструктурою One Hyde Park в районі Найтсбридж, де вартість житла становить 65 тисяч фунтів за квадратний метр. Ще один проект – The Lancasters, який являє собою повністю реконструйована будівля готелю XIX століття, вікна частково виходять на Гайд-парк. Вартість квартир у проекті коливається від 2 (за квартиру площею близько 300 квадратних метрів) до 20 мільйонів футів. Також до знакових об’єктів первинного ринку британської столиці відноситься сучасний комплекс Bramah в районі Челсі. Вартість квартири площею 50 квадратних метрів становить від 600 до 710 тисяч фунтів.

Вторинний ринок Лондона представлений квартирами і таунхаусами. До речі, останні належать до категорії житла преміум-класу. Класичний лондонський таунхаус – це багатоповерхова частина будівлі, яка може складаються з двох або чотирьох таких частин. До багатьох будинків прилягають тераси або є вихід на облаштовану дах, частина таунхаусів пропонуються з власними внутрішніми двориками. Вартість таунхаусів починається приблизно від 6 мільйонів фунтів. В ціну зазвичай включена меблювання в стилі сучасної класики. Квартири коштують трохи дешевше – від 4 мільйонів фунтів.

Ще один тип нерухомості – це особняки вікторіанської і довиктарианской епохи. Перші складають близько 70 % всієї житлової нерухомості столиці. Ці добротні, значні і розкішні будинки стоять вже нарівні з нерухомістю первинного ринку.

Елітка для олігархів

Англійські влади роблять ставку на будівництво і реалізацію житла преміум-класу, так як вони вважають, що цей насичений сегмент буде сприяти припливу іноземного капіталу і підтримки британської економіки.
Лондонські чиновники вчасно відстежили підвищений інтерес до елітної нерухомості. За минулий рік обсяги транзакцій в цьому сегменті зросли на 99 %. Середня сума операції за період з початку 2011 року склала 339 480 фунтів стерлінгів. Основне зростання припало на об’єкти, розташовані в районах Найтсбрідж, Мейфэр, Південний Кенгсингтон, Челсі, Вестмінстер, Ноттінг Хілл і Белгравія. Найбільший приріст показали Челсі і Кенсінгтон, де середня сума операції склала 925 453 фунтів стерлінгів.

І це при тому, що по всій Великобританії, спостерігається спад економіки, що виражається в скороченні витрат держбюджету і падіння заробітних плат. Вперше за останні п’ять місяців впав показник кількості виданих іпотечних кредитів, кількість угод з нерухомістю скорочується. Загальна річна динаміка зростання цін на нерухомість склав 0,8 %. Експерти називають такий показник «тупцюванням на місці».

На тлі цього зростаючий попит на елітну нерухомість дорожчає Лондона здається божевіллям. Але він не позбавлений підстави.

Надійна гавань для капіталу

Які аргументи на користь вибору Лондона? Можна назвати і високий рівень життя, і можливість отримати престижну освіту, та сприятливі умови для ведення бізнесу за рахунок лояльного законодавства, пільгового оподаткування та низьких ставок за кредитами, стабільність національної валюти. Відмінні умови для життя і розміщення іноземного капіталу, чи не правда?

Але це ще не все. Сьогодні наявність нерухомого майна у столиці Великобританії – це не стільки задоволення інвестиційних цілей, скільки підтвердження соціального статусу.

Аналітик однієї з англійських інвестиційних компаній Робін Харді вважає, що нерухомість в Лондоні з упевненістю можна сьогодні назвати «рахунком у швейцарському банку XXI століття». Інвестори зі всього світу вважають, що придбання житла в столиці туманного Альбіону – це один з найбезпечніших варіантів вкладення грошей і цей крок виправданий для тих, хто хоче зберегти свої капітали.

Корінних лондонців стає все менше

І начебто все чудово. Тенденції говорять самі за себе: ціни на нерухомість в Лондоні стійкі, перспективи для інвесторів дуже привабливі. Якщо б не одне але. Корінні жителі столиці від такої ситуації потерпають.

Згідно з дослідженнями агентства нерухомості Knight Frank, більша частина лондонського житла купується не для проживання, а для збереження капіталу. З кожним роком у Лондоні спостерігається все більше і більше порожніх будинків – здача в оренду тут сьогодні є невигідною, так і попит на неї відсутня.

Молодь вже не може дозволити собі проживання в місті: це їм просто не по кишені.

За останній рік зростання кількості безпритульних склав 10 % по всій Великобританії і 8 % у Лондоні. Більш як 3500 людей сьогодні живуть на вулицях Лондона.

І ще. Сьогодні можливостей для нормального життя і роботи у простих жителів Лондона залишається все менше. Якщо кілька років тому кредити з дуже низькими процентними ставками давали можливість купувати навіть дороге житло, то сьогодні банки видають їх дуже неохоче. А діюча в країні державна програма зі скорочення дотацій погіршує становище.