Нерухомість Чернігова: купити напівзруйнований будинок або новобудову…

Відразу при в’їзді в Чернігів кидаються в очі напівзруйновані, ще дореволюційної споруди, одноповерхові будинки. Але чому не можна знести ці старі халупи і на їх місці звести багатоповерхові будинки? Адже багато чернігівські сім’ї роками орендують квартири або живуть в гуртожитках!

Виявляється, існує два основні перешкоди для активного житлового будівництва.

Насамперед – бажання проживають у цих хатинки отримати за зрубане житло компенсацію. В основному, вони пред’являють розумні вимоги – натомість рівноцінне, може, трохи більше, житло в побудованому будинку. Але є сім’ї, які потребують багаторазового збільшення кількості квадратних метрів, буває, що на їх десяти квадратних метрах прописано десять осіб.

Є літні люди, які взагалі не хочуть ніяких переїздів. Задовольняючи їх запити, інвестори житла всі витрати на відселення включають у вартість квадратного метра новозбудованого житла.

Таємні переговори

Усіма погодженнями та домовленостей від імені приватних інвесторів в місті займається комунальне підприємство «Чернігівбудінвест». В тому числі, переговорним процесом щодо викупу нерухомості. Які умови ставлять жителі старих будинків, користуючись нагодою, і що отримують в реальності – залишається їх таємницею.

– Інвестори неохоче йдуть на відселення власників із старого житла, – говорить директор КП «Чернігівбудінвест» Віталій Собиченко. – Відселення вони вкладають значні кошти, вартість будинку в результаті зростає на 15-20%, але при високій ціні квартири не будуть розкуповуватися.

У той же час на державному рівні в Україні досі немає механізму чіткої компенсації за відселення. Якщо житель взагалі не хоче їхати – можна звертатися до суду з цього приводу, але це принесе ще більші витрати коштів і часу.

Під дзвін дзвонів…

Багато років на вулиці Толстого, навпроти Троїцького собору, був занедбаний стадіон. Для бажаючих його відновити або на його місці побудувати новий спортмайданчик часу було предостатньо. Але стадіон заростав бур’янами.

Замовник робіт – КП «Чернігівбудінвест», яким рішенням сесії міськради була передана ця майданчик, з 2006 року шукав інвесторів. З тих пір змінилися кілька охочих, і тільки з нинішнім інвестором ТОВ «Основа – Буд -7» дійшли до справи. Закінчується перша черга житлового комплексу – чотириповерховий цегляний житловий будинок на 66 квартир з індивідуальним опаленням. Друга черга буде розміщена поруч, ближче до вулиці Музичної.

Інвестори, ау!

Будівництво поруч з Троїцьким собором – швидше приємне виключення, ніж закономірність, напевно, на цьому святому місці по-іншому і бути не могло.

Але багато років стоять у місті десятки «недобудов», не знаходячи собі вдалого спонсора. Можна було б, звичайно, вимагати від «Черниговбудинвеста» більшої активності у дорученій їм справі, якщо б прогресуючий інвестиційний спад не спостерігався на державному рівні.

Не йде масовий інвестор в житлове будівництво. Раніше бралися за об’єкти в Чернігові київські «товстосуми», але сьогодні й вони не ризикують починати у нас справа. Тим часом застаріває матеріально – технічна база будівельних підприємств, а «недобудови» в центрі міста заростають бур’янами. Чернігів стає все більш древнім…

P. S. На сьогодні «Черниговбудинвест» веде переговори з власниками старого житла в трьох-чотирьох районах міста. На вулиці Воїнів-інтернаціоналістів знесли два старих будинки, домовившись з їх власниками, і зараз будують новий житловий будинок. Це ж вдалося зробити і для будівництва нового будинку на вулиці Бойовій.