Необхідно посилити контроль за самовільним втручанням у вирішення фасадів – експерт

Самовільне втручання у конструкцію фасадів будівель не тільки псує їх зовнішній вигляд, але і несе в собі потенційну небезпеку. Тому необхідно посилити контроль дотримання законодавства в цьому питанні.

Таку думку озвучив Олександр Попов, директор проектної групи «Архиматика».

На сьогоднішній день для того, щоб розмістити на фасаді будівлі кондиціонер, антену, засклити балкон необхідно отримати спеціальний дозвіл, оскільки дані роботи прирівнюються до реконструкції фасадів. Контролювати дотримання прийнятих норм повинні житлово-експлуатаційні управління, але на практиці порушників ніхто не притягає до відповідальності.

«На сьогоднішній день будь-які цікаві архітектурні рішення, які є унікальною особливістю житлового комплексу, що можуть звестися нанівець самими ж мешканцями. В нашому проекті – ЖК «Паркове місто», є квартири з відкритими терасами, які деякі мешканці примудрилися засклити, змінивши в гіршу сторону зовнішній вигляд всього комплексу. Є й ті, хто ігнорує також спеціально створені кріплення для кондиціонерів. Сьогодні можна побачити, як кондиціонер розміщений буквально в десяти сантиметрах від спеціально створеного для нього місця на фасаді», – каже архітектор.

Відсутність жорсткого контролю призводить до того, що вдома «нівечуться» і стають потенційно небезпечними. Якщо «сторонній» предмет на фасаді встановлено неправильно, він або частина будівлі може в будь-який момент впасти на голови перехожих. В даному випадку винних шукати дуже довго.

«Щоб вирішити дану проблему в Україні, ЖЕУ повинні подавати до суду на мешканців – авторів незаконних змін фасадів. У свою чергу суди – зобов’язувати мешканців призвести фасад в первинний вигляд, оплатити судові витрати і заплатити штраф на користь житлово-експлуатаційного управління. ЖЕУ, за рахунок отриманих коштів, зможе поліпшити якість підконтрольної їм території», – говорить Олександр Попов.

У Європі і навіть у сусідніх Росії та Білорусі давно закрили тему розміщення на фасадах не передбачених проектом об’єктів. Великі штрафи і складний процес узгодження зупиняють від самовільного втручання в зовнішній вигляд будівель.